2023/02/01
۱۴۰۱ چهارشنبه ۱۲ بهمن
هنوز امکان احیای برجام وجود دارد

هنوز امکان احیای برجام وجود دارد

21 آوریل 2022

الدار ممدوف

برگردان و کوتاه‌سازی علی‌اصغر شهدی

Asghar.shahdi@gmail.com

 

حل‌وفصل حماسه یک ساله بازگرداندن توافق هسته‌ای ایران موسوم به برجام، اکنون به یکی از دستاویزهای سیاست داخلی ایالات‌متحده تبدیل شده است. دموکرات‌های حاکم انگیزه‌ای کلیدی برای دستیابی به توافق دارند. این موضوع فقط در جهت تأمین هدف جلوگیری از یک ایران مجهز به سلاح هسته‌ای نیست؛ بلکه این همچنین در مورد افزایش اعتبار سیاست خارجی آن‌ها نیز است.

با توجه به عمده توافق به‌دست‌آمده در معاهده برجام، حذف نام سپاه پاسداران از فهرست سیاه وزارت امور خارجه ایالات‌متحده به‌عنوان سازمان تروریستی خارجی به یک مانع برای نهایی شدن گفتگوها تبدیل شده است. خود این نام‌گذاری بیشتر نمادین است. حذف برچسب تروریستی از نیروی امنیتی رسمی برای ایران یک مسئله اصولی است، همان‌طور که برای هر کشوری نیز چنین خواهد بود. ...

با توجه به خطرات، ایران انعطاف قابل‌توجهی از خود نشان داده است. گزارش‌شده است که از طریق انریکه مورا مذاکره‌کننده اتحادیه اروپا، پیامی را به ایالات‌متحده منتقل کرده است که توافقی را بررسی خواهد کرد که بر اساس آن کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از فهرست حذف ولی نیروی قدس آن همچنان در لیست باقی بماند. واشنگتن تاکنون مصالحه پیشنهادی را نپذیرفته است.

مشکل اصلی در انجام این کار در ترس از دشمنی با دموکرات‌های بانفوذ طرفدار اسرائیل، به‌ویژه رابرت منندز، رئیس کمیته روابط خارجی سنا، به‌ویژه با نزدیک شدن به انتخابات میان‌دوره‌ای نوامبر نهفته است که انتظار می‌رود دموکرات‌ها در آن عملکرد ضعیفی داشته باشند و حتی ممکن است در کنترل یک یا هر دو مجلس کنگره شکست بخورند. ...

دموکرات‌ها باید به شکلی متفاوت به این موضوع -به‌عنوان آزمونی برای توانایی‌شان در ارائه سیاست خارجی- نگاه کنند. اگر هیچ توافقی با یک دموکرات نمی‌تواند از یک رئیس‌جمهور جمهوری‌خواه جان سالم به در ببرد، چرا به‌جای اینکه منتظر بمانیم تا یک جمهوری‌خواه در کاخ سفید پیروز شود، زمان و سرمایه سیاسی را در تلاش برای تضمین آن تلف کنیم؟ ...

این‌یک سؤال روشن است که آیا حزب جمهوری‌خواه کنونی توانایی توافق با ایران را دارد یا خیر؟

دو حوزه انتخابیه در حزب جمهوری‌خواه که به‌طور بالقوه می‌توانند در این مسیر پیشروی کنند، آزادیخواهان سناتور رند پل و شاخه پوپولیستی حزب پت بوکانن-تاکر کارلسون هستند. بااین‌حال، میانه‌روهای حزب در حال حاضر بر سیاست خارجی تأثیرگذار نیستند. در مورد پوپولیست‌ها، دونالد ترامپ قهرمان آن‌ها بوده، بااین‌حال دوره چهارساله او به‌عنوان رئیس‌جمهور، آمریکا را تا آستانه جنگ علیه ایران پیش برد تا حدی به این دلیل که او خود را در محاصره ابر تندروهای ضد ایرانی مانند مایک پمپئو و جان بولتون قرار داده بود. تنها دو مقام ترامپ که طرفدار تعامل با ایران بودند - سرهنگ بازنشسته داگلاس مک گرگور و سفیر زلمی خلیل زاد - هرگز فرصتی برای عملی کردن نظرات خود پیدا نکردند.

از میان نسل جدید پوپولیست‌ها، سناتور جاش هاولی در مواقعی طرفدار خویشتن‌داری در سیاست خارجی است، همان‌طور که در حمایت او از احتیاط در مورد نزدیک شدن ناتو به اوکراین مشهود است. اعضای ریشه‌دار جمهوری‌خواه نسبت به درگیری‌های بیش‌ازحد ایالات‌متحده در خارج از کشور تردید دارند. پرسش این است که آیا این تردید به ایران هم خواهد رسید؟ ...

این شعار مکرر که «زمان برای توافق در حال اتمام است» برای هر دو طرف مذاکرات کاربرد دارد. مجلس ایران، تحت کنترل تندروها، شرایط سخت خود را برای بازگشت به توافق به‌عنوان ابزاری برای اعمال فشار بر مذاکره‌کنندگان ایرانی تعیین کرده است. درحالی‌که این به‌خودی‌خود، مذاکرات را تخریب نمی‌کند، اما نشان‌دهنده یک روحیه سخت‌تر در تهران در برابر هرگونه امتیاز اضافی است.

علیرغم موانع باقی‌مانده، توافق مجدد همچنان امکان‌پذیر است. بهای سیاسی‌ای که دولت بایدن برای پیوستن مجدد به برجام می‌پردازد، بیشتر از قیمتی نخواهد بود که با از دست دادن اعتبار سیاست خارجی دموکرات‌ها مرتبط است. شکست مذاکرات با ایران می‌تواند این پیام را برساند که دموکرات‌ها به‌سادگی نمی‌توانند- نه‌تنها با ایران، بلکه با کوبا، ونزوئلا و هر دولتی که به دنبال بهبود روابط با واشنگتن است، وارد گفتگو و مفاهمه شود.

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/388969/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.