2022/08/16
۱۴۰۱ سه شنبه ۲۵ مرداد
نقش روس‌ها در نافرجام ماندن برجام
دکتر علی حقیقت شناس

نقش روس‌ها در نافرجام ماندن برجام

ستاره صبح آنلاین-موضوع برجام اکنون تبدیل به یک متغیر وابسته شده است. دیگر عیار صداقت روسیه و پوتین در موضوع برجام‌ مشخص شد. در موضوع برجام هیچ کشوری چون روسیه پیشتاز، فعال و جدی خود را نشان نمی‌داد. بعضی از سیاست‌مداران تصور می‌کردند، پوتین منافعش به برجام گره خورده و ‌حیات و مماتش به آن وابسته است. اولیانوف، نماینده پوتین در گفت‌وگوهای وین فعال، جدی و رسانه‌ای عمل می‌کرد. این باور در بین اذهان ایجادشده بود که طرف اصلی برجام روسیه و آمریکا و شخص پوتین و بایدن هستند.

اما عقلا و دلسوزان که از سابقه و خیانت تاریخی روسیه آگاه بودند به عیار صداقت پوتین در ورود به برجام مشکوک شدند و نقدهای جدی و اعتراضاتی دراین‌باره داشته و دارند اما گوش شنوا کم است. از بد اتفاق حادثه جنگ روسیه و اوکراین اتفاق افتاد و همه بافته‌های روس و تخیلات سیاست‌مداران کم بنیه به‌یک‌باره پنبه شد. روسیه ۱۸۰ درجه مسیر خود را در برجام عوض کرد و آن را به فراموشی سپرد. البته روسیه حق دارد زیرا از اول هم در موضوع برجام و حمایت از ایران که مثلاً شریک راهبردی او بود، صداقت نداشت. در حقیقت روس‌ها با آن همه سابقه خیانت تاریخی درباره مردم ایران نمی‌توانند شریک استراتژیک خوبی برای ایران باشند. آنان از اول هم در ورود به موضوع برجام ژست یک منجی و بازیگر دو چهره را اتخاذ کردند و به قول ایرانی‌ها «تب تند خیلی زود فروکش می‌کند»، که کرد. آنچه با بروز جنگ روسیه و اوکراین عیان شد این نتیجه تلخ است که اینک برجام یک متغیر وابسته برای پوتین است و آن را دیگر به عنوان یک موضوع حیاتی برای خود نمی‌داند. زیرا روسیه در جنگ تمام‌عیاری است که بر اثر یک خطای محاسباتی بزرگ درگیر آن شده و برجام دیگر یک موضوع مهم برای این کشور نیست. ظاهراً بعد از شروع جنگ با اوکراین از نماینده پوتین در برجام خبری مخابره و توییتی منتشرنشده و اولیانوف دیگر ژست یک بازیگر فعال سیاسی را به خود نمی‌گیرد. حال این سؤال مهم باقی است که آیا برخی سیاست‌مداران هنوز هم روسیه را شریک راهبردی و استراتژیک ایران می‌دانند یا هوشیار شده‌اند؟

نویسنده ذکر یک نکته را ضروری می‌داند که در شرایط فعلی روسیه تلاش برای به ثمر نشستن برجام نخواهد کرد و کماکان برجام برای مشتاقان آن نافرجام باقی خواهد ماند! هرچند که آمریکا و اروپا به دنبال به ثمر نشاندن آن باشند. آقایان به چه چیز روس‌ها دل‌خوش کرده‌اید؟ آنچه دیده‌اید آب نبود سراب بود!

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/378091/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.