2022/01/28
۱۴۰۰ جمعه ۸ بهمن
چشم‌انداز اقتصاد ایران در سال 2022

چشم‌انداز اقتصاد ایران در سال 2022

 30 دسامبر 2021

حسین بیضایی

تارنمای یوراسیاریویو

برگردان و کوتاه‌سازی علی‌اصغر شهدی

[email protected]

 

چند پیش‌بینی و احتمال در مورد ایران را به بهانه فرارسیدن سال 2022 بررسی می‌کنیم. پرسش این است که آیا لایحه بودجه پیشنهادی دولت سید ابراهیم رئیسی می‌تواند معیار و گوی بلورین اقتصاد ایران در سال آینده باشد؟ در پاسخ باید گفت که نشانه‌ها حاکی از آن است که این بودجه علیرغم وعده‌های داده شده احتمالاً منجر به افزایش تورم، بیکاری و ... می‌شود، زیرا نرخ بالاتری از عدم شفافیت در این بودجه وجود دارد. اگر تورم از هزینه‌های پیشنهادی پیشی بگیرد و گروه‌های کم‌درآمد تحت تأثیر مالیات‌های افزایش‌یافته و جدید قرار بگیرند، بودجه سال آینده به معیشت طبقات فقیر کمک چندانی نخواهد کرد. متأسفانه معیشت مردم در وضعیت مناسبی قرار ندارد و چند میلیون ایرانی زیر خط فقر قرار دارند. بودجه پیشنهادی به‌ویژه با توجه به افزایش 62 درصدی درآمدهای مالیاتی پیش‌بینی ‌شده توسط بودجه قابل‌توجه است، افزایشی که اقتصاددانان تمایل دارند آن را معیاری برای کاهش رشد درآمد ملی بدانند. درواقع این بودجه احتمالاً می‌تواند به طبقه متوسط یا بخشی از جامعه آسیب برساند. مردم تحت‌فشار فقر، تورم و گرانی کالاها هستند و دیگر مسئله اصلی مردم رفاه نیست، بلکه تأمین نیازهای اساسی است.

 

مذاکرات هسته‌ای وین

دور جدید مذاکرات در وین (دور هشتم) در جریان است. پس از سه هفته گفت‌وگو، بحث‌ها درباره توافق هسته‌ای ایران به‌جایی که در اوایل تابستان آغاز شده بود، بازگشته است. شاید برای طرح این پرسش که آیا این دور جدید مذاکرات سرنوشتی مانند دور قبلی خواهد داشت یا خیر، زود باشد. غربی‌ها نسبت به سیاست خرید زمان توسط ایران ناراضی هستند. ایران نیاز به دستیابی به‌نوعی توافق دارد تا در ازای آن امتیاز اقتصادی بگیرد تا بتواند مشکلات اقتصادی را کاهش دهد. این سناریو حاکی از آن است که ایران به سمت مصالحه در حال پیشرفت است. بسیاری از تحلیلگران فکر می‌کنند سال 2022 سال پر نوسانی برای تهران خواهد بود.

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/357312/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.