2022/01/28
۱۴۰۰ جمعه ۸ بهمن
انجام مکاتبات غیررسمی بین ایران و آمریکا
دکتر عبدالرضا فرجی‌راد دیپلمات پیشین در گفتگو با ستاره صبح آنلاین تشریح کرد:

انجام مکاتبات غیررسمی بین ایران و آمریکا

فائزه صدر: روسیه به عنوان قدرت مهم بین‌المللی در حالی نقش واسطه بین ایران و غرب را بازی می‌کند که خود با جهان غرب به ویژه ایالات‌متحده در خالت تخاصم است، البته روسیه همواره برای حل مشکلاتی که با آمریکا دارد، به‌طور مستقیم با این کشور وارد گفتگو شده و تنش‌زدایی می‌کند. گفتگوهای وین در جریان است، ولی ایران و آمریکا به جای اینکه مستقیم مذاکره کنند غیرمستقیم مذاکره می‌کنند. این در حالی است ‌که این دو کشور باید به توافق برسند که در آن صورت رودرروی هم توافق را امضاء کنند. دراین‌ارتباط ستاره صبح گفتگویی با عبدالرضا فرجی‌راد دیپلمات پیشین انجام داده که در ادامه می‌خوانید.

ستاره صبح آنلاین- روسیه با وجود تنش مداوم با جهان غرب، امروز نقش واسطه بین ایران و غرب را ایفا می‌کند. شما روابط روسیه با غرب را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
بعد از سال‌1991 که اتحاد جماهیر شوروی فروپاشید گفتگوها بین روسیه و غرب بیشتر شد. در یک دهه‌ای که یلتسین سرکار بود روابط روسیه و غرب به ویژه روابط روسیه و آمریکا بسیار خوب بود و دو کشور در تماس مستقیم باهم بودند و به هم نزدیک شدند و سرمایه‌گذاری‌ در روسیه انجام داد. با آمدن پوتین دروازه‌ها کمی باز شدند، اما به تدریج که روسیه نظم گرفت غرب مجدداً از این وضعیت و شکل‌گیری ساختار روسیه جدید احساس خطر کرد. لذا غرب از نظر اطلاعاتی، امنیتی و نظامی فعال شد تا در حوزه‌های امنیتی روسیه نفوذ کند. وقتی شوروی فروپاشید، روس‌ها اعلام کردند ما سه حلقه امنیتی داریم؛ یکی خود روسیه است که هیچ‌کس نباید در این حلقه امنیتی مزاحمت ایجاد کند، حلقه دوم فدراسیون روسیه یعنی جمهوری‌های خودمختار و حلقه سوم در منطقه جمهوری‌هایی که زمانی جزو شوروی بودند. امروز تنش بین روسیه و غرب بالا رفته و غرب در حال نفوذ در حلقه سوم یعنی جمهوری‌های سابق اتحاد جماهیر شوروی است. منظور از حلقه سوم اوکراین و گرجستان است. ازآنجایی‌که روسیه از قبل در مورد دخالت در این سه حلقه هشدار داده بود، طبیعتاً با غرب درگیر شد. به‌طور مثال غرب بانفوذ در کشورهای اروپای شرقی، آن‌ها را به عضویت در ناتو پذیرفت و روسیه دخالتی نکرد، ولی این کشور ورود غرب در حلقه سوم را تهدید امنیتی قلمداد کرد. بااین‌حال چندین بار روسیه و غرب برای کم کردن تنش‌ها از در مذاکره درآمدند. وقتی «اوستیا» و «قافقازیا» از گرجستان جدا شد، رئیس‌جمهور وقت فرانسه به مسکو آمد و با مقامات روس گفتگو کرد. وقتی شبه‌جزیره «کریمه» توسط روس‌ها اشغال شد باز تنش بین غرب و روسیه بالا رفت و مذاکرات صورت گرفت. اکنون غرب برای نزدیک کردن اوکراین به ناتو و عضویت این کشور در ناتو به منطقه نزدیک شده است و طبیعتاً روس‌ها برای جلوگیری از این اقدام تنش را بالابرده‌اند. برای اینکه تنش از خط قرمز عبور نکند، مذاکرات مستقیم بین آمریکا و روسیه مجدداً از سر گرفته‌شده است.

  ایران همواره روابط خود را با روسیه حفظ کرده و همکاری نزدیکی با روس‌ها داشته و دارد. چرا ایران الگوی مذاکره مستقیم روس‌ها با را آمریکا موردتوجه قرار نمی‌دهد؟
ایران در مورد برجام یک دور تجربه مثبت مذاکره با آمریکا را دارد. برجام انجام شد و فضای اقتصادی باز شد و سرمایه‌گذارانی آمدند و اتفاقی رخ داد و ترامپ بر سرکار آمد که آن مشکلات پیش آمدند. اکنون ایران در حال رسیدن به مرحله‌ای است که خود را برای مذاکره‌ای مستقیم آماده می‌کند، زیرا هر چه احتمال توافق بیشتر می‌شود ما به مرحله انتهایی و مراحل حساس‌تر گفتگوها نزدیک می‌شویم. ازاین‌رو می‌گویم حساس‌تر زیرا کار در این مراحل سخت‌تر می‌شود، در دیپلماسی باید بده بستان انجام داد و واسطه‌ها در چنین مراحلی یا نمی‌توانند نقش خود را به خوبی بازی کنند و یا به دلیل منافعی که دارند در این مراحل سنگ‌اندازی می‌کنند. در مورد مذاکرات ایران و غرب واسطه‌ها به نحوی مایل به نزدیک شدن ایران و آمریکا نیستند و نمی‌خواهند گفتگوهایی بین ایران و آمریکا صورت بگیرد که آن‌ها از جزئیات آن بی‌اطلاع باشند. نکته مهم این است که ایران درنهایت باید این توافق را با آمریکا امضا کند. این توافق در روز و ساعت آخر باید با ایران و آمریکا امضا شود، ازاین‌رو امروز درزمانی قرار داریم که باید آماده شویم.

  به نظر شما آیا نیاز به مذاکره مستقیم بین ایران و آمریکا درروند گفتگوهای وین حس می‌شود یا خیر؟
پیشرفتی که در آخرین دور مذاکرات صورت گرفت چیزی نبود که ما همه آن را در وین و در قالب گفتگو با 1+4 به دست آورده باشیم. مکاتبات غیررسمی و به صورت مستقیم بین ایران و آمریکا انجام شد که ادامه مذاکرات را امیدوارکننده کرده است. این حرکت، ایران و آمریکا را به گفتگوی مستقیم نزدیک‌ خواهد کرد که می‌توان گفت قدم مثبتی است تا دو کشور با بده بستانی بهتر این کار را به سرعت انجام دهند.

  آیا در گفتگوها بین ایران و غرب می‌توان نتیجه‌گیری سریع از گفتگوها را پیش بینی کرد؟
من درباره نتایج مذاکرات خوش‌بین هستم و امید دارم که گفتگوها به نتیجه برسد؛ زیرا فضای گفتگوها را مثبت می‌بینم و فکر می‌کنم همه می‌خواهند این کار انجام شود؛ به ویژه ایران و آمریکا که موافق به نتیجه رسیدن گفتگوها هستند. در دولت قبل تیم مذاکره امروزی مخالفت برجام بود، ولی از زمانی که این تیم بر سرکار آمده است بحث مذاکره مطرح است و حتی رئیس‌جمهور اعلام کرده که ما می‌خواهیم به تعامل برسیم. اگرچه قبل از مذاکرات خواسته‌هایی مطرح می‌شد و گفته‌شده بود قبل از برآورده شدن این مطالبات زیر بار نخواهیم رفت، ولی این حرف‌ها طبیعت مذاکره است و قبل از شروع هر طرفی انتظارات خود را بالا می‌برد تا امتیازات بیشتری بگیرد، ولی هر چه مذاکرات پیش برود طرفین برای امتیاز گرفتن و امتیاز دادن آماده می‌شوند تا نتیجه حاصل شود. تیم مذاکره‌کننده ایرانی ابتدا دو پیش‌نویس ارائه کرد و گفته شد این پیش‌نویس‌ها باید صد درصد موردقبول طرف مقابل قرار بگیرد و آن‌ها هم گفتند 85% از گفتگوها قبلاً انجام‌شده است. حال قرار بر این است که پیش‌نویس‌های طرف ایرانی در قالب مذاکرات قبلی ادغام شود و موردگفتگو قرار بگیرد و هر دو طرف راضی شده‌اند. اکنون در مورد برداشتن تحریم‌ها پیشرفت‌های خوب صورت گرفته، زیرا پیشرفت‌های شش دور مذاکره قبلی موردتوجه است و آنچه قبلاً موردتوافق بود به جریان افتاده است. ایران می‌تواند در ادامه امتیازات بیشتری از امریکا بگیرد.

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/347228/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.