2022/05/25
۱۴۰۱ چهارشنبه ۴ خرداد
عدم مذاکره مستقیم با آمریکا به نفع کشور نیست
دکتر فیاض زاهد تاریخ‌پژوه و استاد دانشگاه در گفتگو با ستاره صبح آنلاین:

عدم مذاکره مستقیم با آمریکا به نفع کشور نیست

دور هشتم مذاکرات وین از ششم تا نهم دی‌ماه برگزار و پس از وقفه‌ای سه‌روزه از روز دوشنبه سیزدهم دی‌ماه از سر گرفته خواهد شد. اخبار وین حاکی از آن است که مذاکرات به مرحله آخر خود رسیده و دو طرف بر سر متن در حال گفتگو و رایزنی هستند. عده‌ای از کارشناسان معتقدند سخت‌ترین قسمت چانه‌زنی‌های دیپلماتیک است. در همین حال روز گذشته تصویری از مذاکرات دوجانبه نمایندگان آمریکا و روسیه در مذاکرات منتشر شد که واکنش‌های زیادی را به دنبال داشت. به نظر می‌رسد در این دیدار نماینده روسیه تلاش می‌کند تا مواضع آمریکا را به آنچه ایران می‌خواهد نزدیک کند. دراین‌ارتباط ستاره صبح گفتگویی با دکتر فیاض زاهد استاد دانشگاه و تاریخ‌پژوه انجام داده که در ادامه می‌خوانید:

ستاره صبح آنلاین-  با توجه به اینکه در آستانه آغاز مجدد دور هشتم مذاکرات هستیم، ارزیابی شما از این دور مذاکرات چیست؟
به باور بنده بزرگ‌ترین مشکلی که تیم مذاکره‌کننده ما با آن مواجه است درگیری در دو جبهه داخلی و خارجی است. تیم مذاکره‌کننده در جنبه داخلی به دنبال اثبات وجه تمایز خود با تیم مذاکره‌کننده قبلی است. از طرفی دیگر در حال یک مبارزه سخت دیپلماتیک با طرف‌های غربی و آمریکایی است. به نظر می‌رسد این تیم تن به مذاکراتی داده که به آن باوری ندارد، مانند اینکه فردی تفکر اصلاح‌طلبی داشته باشد، اما در انتخابات از اصولگرایان حمایت کند. این تیم توصیه پذیری بالایی نسبت به دو کشور چین و روسیه دارد. هر دو کشور هم از آقای باقری خواسته‌اند که بعد از ۷ دور مذاکرات پیشنهاد‌های جدیدی به مذاکرات تزریق نکند، بلکه تنها نظرات اصلاحی خود را بر متن موجود اعلام کند. خوشبختانه هر دو طرف به این باور رسیده‌اند که برای توافق باید بخشی از خواسته‌های خود را کاهش دهند. به‌طور مثال قرار دادن دوربین سایت کرج نشانه عزم جدی طرف ایرانی برای توافق در وین است.

  نظر شما درباره مذاکره دوجانبه نمایندگان روسیه و آمریکا بر سر برجام که اخیراً تصویرش منتشر شده، چیست؟
ایران به دلیل پرستیژ و تنبیه آمریکا با آن‌ها وارد مذاکره مستقیم نمی‌شود و این به نفع کشور نیست. انتشار تصاویر جلسه اولیانوف و رابرت مالی به ضرر غرور ملی کشور ماست. تصمیم نظام مبنی بر عدم مذاکره مستقیم با آمریکا قابل‌فهم است، اما ادامه این شرایط وهن آمیز است که روس‌ها به نمایندگی از ایران با آمریکا گفتگو کنند. روسیه خودش امروز با امریکا درگیر یک پرونده بزرگ‌تر بر سر مسئله اوکراین است و خیلی راحت با کارت ایران در این مذاکرات حاضر می‌شود. ما باید از خاطرات و رفتار روس‌ها با ایران و ایرانی‌ها در معاهده گلستان و ترکمانچای عبرت بگیریم و به روس‌ها اعتماد نکنیم. شرایط در دور پایانی مذاکرات اقتضا می‌کند که به‌طور مستقیم با آمریکایی‌ها گفتگو کنیم و از شکاف بین روسیه با آمریکا استفاده کنیم. حتی می‌توان به دریافت امتیاز از روسیه هم فکر کرد. این گرایش به سمت روسیه و چین با شعار محوری امام که «نه شرقی و نه غربی» بود در تعارض است. جمهوری اسلامی در دوران جنگ سرد شعار «نه شرقی و نه غربی« را محور عملکرد خود قرار داد، در شرایط کنونی که جهان چندقطبی داریم این شعار بیشتر به ما کمک می‌کند.

  اگر مذاکرات در وین به سرانجام نرسد چه تبعاتی را برای جامعه ما خواهد داشت؟
جمهوری اسلامی یک سیاست اعمالی و یک سیاست اعلامی دارد، در نوع اول می‌گوید من بودجه را وابسته به مذاکرات نکرده‌ام، اما بدون توافق در وین رشد ۸ درصدی اقتصاد در سال آینده به‌مانند یک شوخی می‌ماند که به رؤیاپردازی بیشتر شباهت دارد. به نظر می‌رسید آقای رئیس‌جمهور باید در انتخاب مشاوران و همراهان خود دقت بیشتری داشته باشد.

  آیا برگزاری رزمایش‌های نظامی در ایامی که مذاکرات عربستان و وین در دستور کار است، خللی در روند مذاکرات ایجاد نمی‌کند؟
این موضوع از جنبه‌ای می‌تواند تنش‌آفرین باشد، اما وجه مثبت هم دارد که قدرت چانه‌زنی را بالا می‌برد و به‌طرف مذاکره‌کننده پیام می‌دهد که اهل عقب‌نشینی نیستیم. در حقیقت ازلحاظ روانی یک اهرم فشار بر طرف مقابل ایجاد می‌کند.

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/347227/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.