2022/01/28
۱۴۰۰ جمعه ۸ بهمن
توصیه گروه 7 به ایران درباره برنامه هسته‌ای

توصیه گروه 7 به ایران درباره برنامه هسته‌ای

ستاره صبح آنلاین-بسیاری از جهانیان با بازی ایران در جبهه دیپلماتیک و هم‌زمانی آن با پیشروی به سمت توانایی هسته‌ای بی‌صبر می‌شوند. ازاین‌رو مداخله برای بازدارندگی از فعالیت‌های آن محتمل‌تر می‌شود. در 11 دسامبر، بریتانیا میزبان نشست دو روزه گروه G7 از کشورهای صنعتی در شهر لیورپول بود. لیز تراس، وزیر امور خارجه بریتانیا هنگام افتتاح نشست وزرای خارجه کشورهای انگلیس، ایالات‌متحده، کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا و ژاپن گفت: «ما باید از خود در برابر تهدیدهای فزاینده بازیگران متخاصم دفاع کنیم.»

موضوع اصلی دستور کار، تهدید قریب‌الوقوع حمله روسیه به اوکراین بود، بااین‌وجود احیای توافق هسته‌ای ایران نیز از دیگر موضوعات اصلی به شمار می‌رفت. تراس پیش از نشست گروه 7 با آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا دیدار کرد و آن‌ها در مورد نیاز ایران به تعامل معنادار بر سر توافق هسته‌ای به توافق رسیدند. زمانی که موضوع ایران مطرح شد، آنالنا بائربوک، وزیر امور خارجه آلمان هشدار داد که مذاکرات در وین، جایی که دور هفتم مذاکرات برای بازگرداندن توافق هسته‌ای 2015 برگزار شد، نزدیک به شکست است. او به خبرنگاران گفت که پیشرفتی در چشم‌انداز دیده نمی‌شود و زمان در حال اتمام است.

در 23 آذر 1400 (14 دسامبر 2021)، گروه موسوم به E3 (متشکل از سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه، آلمان) در سازمان ملل متحد در نیویورک گرد هم آمدند و بیانیه‌ای صادر کردند. برنامه هسته‌ای ایران هرگز به‌اندازه امروز پیشرفته نبوده است. امضاکنندگان این بیانیه مدعی شدند که این تشدید تنش هسته‌ای، صلح و امنیت بین‌المللی و سیستم جهانی منع اشاعه را تضعیف می‌کند... ادامه تشدید تنش هسته‌ای ایران به این معنی است که ما در حال رسیدن به پایان راه هستیم. در پایان دادن به تعقیب و گریز، ایران مصمم به توسعه برنامه هسته‌ای‌اش و غرب نیز مصمم به جلوگیری از آن است. ...

علی باقری کنی، مذاکره‌کننده ارشد ایران در وین، مدعی شد که کشورهای اروپایی هیچ پیشنهاد سازنده‌ای برای کمک به احیای توافق هسته‌ای ارائه نکرده‌اند. وی گفت: «طرف‌های اروپایی برای حل اختلافات بر سر رفع تحریم‌ها کوتاهی می‌کنند.»

 

 انتخاب کلمات توسط آقای باقری قابل‌توجه است: تاکتیک ایران برگرداندن هدف مذاکرات است. وین تلاشی است برای بازگرداندن ایران به محدودیت توسعه تأسیسات هسته‌ای خود، به‌ویژه برای جلوگیری از دستیابی این کشور به ظرفیت تولید تسلیحات هسته‌ای. تأکید ایران به‌طور کامل بر حذف تمامی تحریم‌های اعمال شده توسط سازمان ملل، اتحادیه اروپا و آمریکا است، چه مربوط به توافق هسته‌ای باشد و چه نباشد. این بهایی است که برای ورود مجدد به برجام یا نسخه اصلاح شده آن باید پرداخته شود.

هم‌زمان با تشکیل نشست گروه ۷ در بریتانیا، رافائل گروسی، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مدعی شد که آثاری از مواد هسته‌ای در نقاطی در ایران کشف شده است که قبلاً اعلام نشده بود. علاوه بر این، یک کارخانه ایرانی در کرج که در ساخت قطعات سانتریفیوژ فعالیت داشت فاقد دوربین‌های نظارتی بود، واحدی که مورد عملیات خرابکاری قرار گرفت. آژانس در تلاش بود تا در مورد این موضوعات با ایران به توافق برسد. ...

وزیر امور خارجه انگلیس در بیانیه خود در جمع‌بندی نتایج نشست گروه 7 که میزبانش بود، گفت: «ما از ازسرگیری مذاکرات وین درباره احیای برنامه جامع اقدام مشترک استقبال کردیم و تأکید کردیم که ایران باید از تشدید تنش هسته‌ای خود کاسته و برای منعقد کردن یک معامله‌ای که هنوز امکان آن وجود دارد، تلاش کند.»

اینکه اگر ایران موفق به انجام این کار نشود، چه خواهد شد، نکته‌ای است که ناگفته ماند.

نویل تلر

1 ژانویه 2022

تارنمای اوراسیا ریویو

برگردان علی‌اصغر شهدی

[email protected]

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/347225/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.