2022/01/28
۱۴۰۰ جمعه ۸ بهمن
چرا روسیه و چین با آمریکا مذاکره مستقیم می‌کنند، اما ایران نه؟
علی صالح‌آبادی – مدیرمسئول

چرا روسیه و چین با آمریکا مذاکره مستقیم می‌کنند، اما ایران نه؟

ستاره صبح آنلاین-روسیه قبل از روی کار آمدن کمونیست‌ها در سال 1917 یکی از امپراتوری‌های بزرگ جهان بود. اروپایی‌ها به این دلیل اصطلاح خرس را به این کشور داده‌اند که هرچند خرس، خرفت و دست‌وپا چلفت است، اما خطرناک است و دنیا باید از این کشور بترسد. در تاریخ موارد بسیاری از تجاوز روسیه به دیگر کشورها ازجمله ایران وجود دارد و تزارها دو جنگ با ایران به راه انداختند و بسیاری از سرزمین‌های ایران را در قالب معاهده گلستان و ترکمانچای به خاک خود ضمیمه کردند. همچنین در جنگ دوم ایران و روس که با حکم جهاد علما شروع شد، عباس میرزا مردانه جنگید، اما در میدان تنها ماند و روس‌ها تا نزدیکی زنجان پیشروی کردند. شاه قاجار، قائم‌مقام فراهانی را که او را منزوی و تبعید کرده بود فراخواند و از او پرسید چه باید کرد؟ قائم‌مقام فراهانی جواب داد که قدرت مالی روس 100 برابر ایران است، بنابراین نمی‌توان با کشوری که به لحاظ مالی قدرت برتر است، جنگید.

پوتین رئیس‌جمهور روسیه، سیاستمداری است که به‌راحتی متحدانش ازجمله ایران را با امتیاز گرفتن از آمریکا می‌فروشد. او در دوره باراک اوباما با امتیاز گرفتن در کنار آمریکا شش قطعنامه شورای امنیت علیه ایران را امضاء کرد. پوتین پس از روی کار آمدن جو بایدن خواستار مذاکره مستقیم و نه غیرمستقیم با او شد. وی روز 26 خرداد 1400 از شهر «سوچی» به «ژنو» رفت و در آنجا چند ساعت با جو بایدن مذاکره کرد و به رئیس‌جمهور آمریکا قول داد که نخواهد گذاشت ایران به سلاح اتمی دست پیدا کند؛ یعنی او بار دیگر با آمریکا، اسرائیل و عربستان علیه ایران هم‌صدا شد. پوتین پس‌ازآن که روابط غرب با روسیه بر سر اوکراین بحرانی شد، خواستار ملاقات با بایدن شد. این دو روز پنج‌شنبه گذشته حدود 50 دقیقه تلفنی باهم مذاکره کردند. بایدن در گفت‌وگوهایش با پوتین در موردحمله به اوکراین، حمله سایبری به زیرساخت‌های امریکا و نقض حقوق بشر هشدار داد؛ اما در مقابل پوتین نگرانی پیوستن اوکراین به «ناتو» را مطرح کرد و اینکه آمریکا از ابزار تحریم علیه روسیه استفاده نکند.

آمریکا در سال 2014 پس از اشغال شبه‌جزیره «کریمه» توسط روس‌ها به‌جای حمله نظامی، روسیه را زیر «تیغ» تحریم قرارداد. این اقدام باعث شد تا اقتصاد و «روبل» روسیه ضربه بخورد. پوتین ترس از آن دارد که غرب تحریم‌های بیشتری را علیه روسیه وضع کند، به همین دلیل پیشنهاد مذاکره با آمریکا را -برخلاف آنچه عده‌ای در ایران می‌پندارند- تحقیر نمی‌داند، بلکه آن را برای خودش و مردمش سودمند می‌داند. جو بایدن در دیدار رودررو با پوتین در «ژنو» که شش ماه پیش انجام شد، گفت که در این دیدار دریافتم که روسیه جز سلاح و نفت چیز دیگری برای عرضه به جهان ندارد؛ اما چین که به «اژدهای زرد» شهرت دارد کوشیده و می‌کوشد تا جهان را ببلعد و با این سیاست توانسته حدود 15 تریلیون دلار (15 هزار میلیارد دلار) ثروت داشته باشد و پس از آمریکا با 23 تریلیون دلار (23 هزار میلیارد دلار) ثروت، در مقام دوم دنیا به لحاظ درامد و ثروت قرار بگیرد. چین هم مثل روسیه به‌جای تنش و درگیری با ایالات‌متحده، نفع و مصلحت کشور و مردمش را در این می‌بیند که با واشنگتن مذاکره مستقیم و نه غیرمستقیم کند تا منافعش حفظ و تضمین شود.

آمریکا در عمل نشان داده که قادر است با ابزار دلار و تحریم کشورها را با خود همراه کند و کشورهایی مثل روسیه، چین، ایران، ونزوئلا، کوبا، کره شمالی، سوریه و... را تحت‌فشار قرار دهد و منزوی کند. دستگاه دیپلماسی کشورمان احتمالاً می‌داند که بدون نظر آمریکایی‌ها، نه چین، نه روسیه، نه اروپا و نه دیگر کشورها قادر نخواهند بود با ایران دادوستد کنند؛ دلیلش بلوکه شدن حدود 100 میلیارد دلار دارایی‌های ملت ایران در کشورهای دیگر است. مهم اینکه روسیه سالانه حدود 100 میلیارد دلار گاز به قاره سبز می‌فروشد. اگر رابطه ایران با غرب عادی بود در طول دهه‌های گذشته ایران می‌توانست بخشی از گاز اروپا را تأمین کند و از این طریق میلیاردها دلار درآمد برای ملت ایران داشته باشد. روس‌ها به همین دلیل نگذاشته و نخواهند گذاشت که رابطه ایران با اروپا و ایالات‌متحده عادی شود. اگر چنین اتفاقی رخ دهد گاز ایران جایگزین روسیه در اروپا و کشورهای دیگر خواهد شد.

نویسنده پیشنهاد می‌کند حال که روسیه و چین که به‌ظاهر متحد ایران هستند با آمریکا مذاکره مستقیم می‌کنند، ایران نیز چنین کند تا مقدمات فروش نفت و آزادسازی دارایی‌های کشور فراهم شود و ملت طعم رفاه و آسایش را بچشند. سیاست تهاجمی در روابط خارجی هر کشوری که اجرا شده، نتیجه منفی به بار آورده و در ایران نیز در طول 8 سال دولت‌های احمدی‌نژاد تجربه شد. اکنون نیز که حدود 4 ماه از عمر دولت انقلابی و اصولگرا می‌گذرد، آثار منفی این سیاست در اقتصاد، معیشت، سلامت، سقوط ارزش پول ملی و ... مشاهده می‌شود؛ بنابراین هر زمان که جلوی ضرر گرفته شود، نفع است. پرسش این است که حال که خرس روسی و اژدهای چینی که با امریکا تضاد منافع دارند، به خاطر منافع ملی خود با این کشور مذاکره مستقیم می‌کنند، چرا ایران به خاطر منافع ملی چنین کاری نکند؟

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/347206/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.