2022/01/28
۱۴۰۰ جمعه ۸ بهمن
قرعه‌کشی در مریخ | مرتضی کاظمی- طنزنویس

قرعه‌کشی در مریخ | مرتضی کاظمی- طنزنویس

ستاره صبح آنلاین-بدون شک یکی از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین اختراعات بشر قرعه‌کشی است. در کتاب معروف «تاریخ تمدن» ویل دورانت آمده زمانی که انسان‌های اولیه بر سر چیزی مثل شکار یا حتی گزینه‌ ازدواج یا هر چیز دیگری باهم به اختلاف می‌خوردند با انجام قرعه‌کشی مسئله را خاتمه می‌دادند. البته در اکثر موارد بعد از اعلام برنده قرعه‌کشی، به طرز مشکوکی فرد برنده ناپدید می‌شد و درنهایت، طرف بازنده که زور بیشتری داشته به آن چیز می‌رسید. امروزه هم قرعه‌کشی در لحظه‌به‌لحظه زندگی انسان نقش دارد؛ از وسایلی که استفاده می‌کند تا تبلیغ قرعه‌کشی در تلویزیون و تابلوهای سطح شهر. با ما همراه باشید تا انواع قرعه‌کشی را برایتان شرح دهیم:

 

قرعه‌کشی بانک

قرعه‌کشی بانک یکی از قدیمی‌ترین انواع قرعه‌کشی است که در تبلیغات آن ضمن اعلام حداقل موجودی می‌گویند هر فلان ریال می‌شود یک امتیاز! و درنهایت صدایشان را کلفت می‌کنند و ادامه می‌دهند که: برای تکمیل موجودی یا افزایش امتیاز تنها تا فلان روز فرصت دارید تا برنده جایزه ویژه ما و هزاران جایزه ارزنده دیگر شوید. بعد از اتمام این زمان، دیگر هیچ خبری از بانک نیست تا چندین و چند ماه بعد که یک بنر در گوشه بانک آویزان می‌کنند: شماره‌حساب فلان برنده خوشبخت جایزه ویژه. اگر فرض بگیریم که فرد برنده نورچشمی کسی یا سفارش شده از جایی نباشد هم به دلیل عدم اطلاع و انجام مراحل اداری جایزه به نفع بانک مصادره می‌شود. هیچ خبری هم از هزاران جایزه ارزنده دیگر نیست.

 

قرعه‌کشی خانگی

یکی از انواع قرعه‌کشی، قرعه‌کشی خانوادگی است، به این صورت که چند نفر از خانواده دورهم جمع شده و چند نفر دوست و همکار هم به گروه اضافه می‌کنند و مثلاً هرکدام یک مبلغی در صندوق می‌گذارند و به‌نوبت هرماه، یکی تمام موجودی آن را برمی‌دارد. این نوع قرعه‌کشی، ساده‌ترین نوع است و برای برنده شدن در آن می‌توانید استراتژی‌های مختلفی در پیش بگیرید: مثلاً اگر خودتان قرعه‌کشی می‌کنید نامتان را جوری تا کنید که بتوانید آن را تشخیص داده و برنده شوید. اگر نام‌ها را خودتان می‌نویسید چند نام شبیه به نامتان را طوری بدخط بنویسید تا هرکدام که زودتر درآمد بگویید آن نام شماست. درنهایت هم اگر نتوانستید با این ترفندها برنده قرعه‌کشی شوید از دبه استفاده کنید. به‌محض اینکه نامتان در قرعه‌کشی درنیامد دبه کرده و با کولی‌بازی قرعه‌کشی را تکرار کنید.

 

قرعه‌کشی کامپیوتری

امروزه شرکت‌کنندگان و تعداد قرعه‌کشی‌ها آن‌قدر زیاد شده که امکان انجام قرعه‌کشی به‌صورت دستی وجود ندارد؛ یعنی مثلاً اگر یک شرکت تولیدی بخواهد به‌صورت دستی قرعه‌کشی کند باید کار اصلی خود را تعطیل کرده و تمام کارکنان خود را در قرعه‌کشی به کار گیرد. برای جلوگیری از اتلاف سرمایه‌های شرکت‌ها، قرعه‌کشی از طریق کامپیوتر انجام می‌گیرد. اگر شما جزو برگزارکنندگان قرعه‌کشی هستید فراموش نکنید کدهای مربوط به آشنایان و نزدیکان مدیریت را جوری مارک کنید که در قرعه‌کشی برنده جایزه اصلی شوند. اگر هم یادتان رفت اشکالی ندارد، محترمانه استعفا بدهید و از شرکت بروید.

 

و درنهایت قرعه‌کشی شرکت‌های خودروسازی است که یکی از مدرن‌ترین و بهترین انواع قرعه‌کشی است که احتمال برنده شدن در آن مساوی با احتمال سفر به مریخ یا رد شدن سیم بوکسل از سوزن خیاطی است.

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/347177/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.