2022/06/30
۱۴۰۱ پنج شنبه ۹ تير
نرخ ارز در 32 سال گذشته 4000 برابر شده است!
فرشاد مؤمنی، اقتصاددان شاهراه‌های توزیع رانت و فسادمالی را تشریح کرد

نرخ ارز در 32 سال گذشته 4000 برابر شده است!

فرشاد مؤمنی استاد اقتصاد دانشگاه علامه و اقتصاددان در نشست مجازی موسسه دین و اقتصاد با عنوان «دولت سیزدهم: سردرگمی در تدوین استراتژی توسعه و تداوم بحران مسئله شناسی» گفت: دولت فعلی در حال طی کردن مسیر دولت قبلی است. گفتنی است که فرشاد مؤمنی اقتصاددانی است که به صراحت نقدهایش را نسبت به دولت‌ها بیان می‌کند. اکنون نیز او بر این عقیده است که دولت سیزدهم همان مسیر دولت‌های قبل را طی می‌کند.

به گزارش ستاره صبح آنلاین مؤمنی خاطرنشان کرد: ما در دولت آقای روحانی هم بحثمان این بود که تعداد بحران‌ها و گرفتاری‌هایی که در کشور وجود دارد از حدود متعارف خارج‌شده است و این بحران‌ها جزیره‌های جدا از هم نیستند بنابراین اگر یک برنامه وجود نداشته باشد که پیوند بین سیاست‌های پولی، مالی، تجاری، صنعتی، نرخ ارز و ... را با یکدیگر مشخص کند، محکوم به شکست خواهد شد. وقتی یک دولت بخواهد بدون برنامه مسائل را حل‌وفصل کند شما شاهد علائم نگران‌کننده‌ای از تسخیرشدگی خواهید بود.
عضو هیئت‌علمی دانشگاه علامه افزود: باعث تأسف است که رئیس‌جمهور فعلی با این ادعا بر سر کارآمدند که 7 هزار صفحه برنامه اقتصادی نوشته‌اند ولی در صحنه عمل می‌بینیم حتی چند سطر از آن 7 هزار صفحه موضوعیت ندارد چون ما از زمان روی کارآمدند این دولت، ندیدیم که ایشان کوچک‌ترین استنادی به آن برنامه داشته باشد. ما شاهد تکرار بنیادی یک مسئله حیاتی هستیم که عبارت است از اجرای بدون منازل همه‌ی سیاست‌هایی که عزیزان فعلی با نقد آن بر روی کارآمد بودند. به اظهارات طرفداران آقای رئیس‌جمهور در زمان مبارزات انتخاباتی دقت کنید که تمام آنها به شوک درمانی، سیاست‌های تورم‌زا، فروش بی‌ضابطه و مشکوک دارایی‌های بین نسلی حمله می‌کردند و درعین‌حال می‌بینید که تک‌تک آنها را اجرا می‌کنند. این یک مسئله بزرگی را برملا می‌کند که هرقدر نظام تصمیم‌گیری‌های اساسی کشور نسبت به این مسائل حیاتی سهل‌انگاران برخورد کنند ما شاهد بروز و ظهور بحران‌های بزرگ و کوچک پرشمار هم خواهیم بود بدون اینکه حتی یکی از بحران‌های وعده داده‌شده بتوانند حل‌وفصل بکنند.
مؤمنی بابیان اینکه همه آن مسیرهایی که برای جلوگیری از انتشار پول پرقدرت دنبال می‌شود به انتشار همان پول پرقدرت ختم می‌شود، گفت: این اتفاق تنها با این تفاوت رخ می‌دهد که بحران بدهی ناشی از سررسید اصل و فرع اوراق هم به بحران دیگر اضافه می‌شود. همان‌ها که به صورت ناروا می‌خواهند از طریق اوراق کسری خود را جبران کنند و بهره و کارمزد 30 درصدی به غیر مولدها بدهند وقتی به حقوق کارمندان دولت که می‌رسند نگران تورم می‌شوند درحالی‌که بر اساس قانون دولت ملزم است در تعیین نرخ حقوق و دستمزد به‌اندازه سال گذشته جبران کند.

ضرورت شفافیت مالی
مؤمنی در ادامه با خطاب به مسئولان گفت: اگر شما شفافیت را در دستور کار قرار ندهید محال است موفق شوید. این مسئله شفافیت ابعاد پرشماری دارد مثلاً یکی از ابعاد آن این است که داده‌های رسمی را به هنگام ارائه کنید و به انتشار گزینشی داده‌ها متوسل نشوید. شما وام‌دار بانک داری خصوصی در ایران شده‌اید و برای پنهان کردن اعمال آنان، چند سال است داده‌های مربوط به شاخص واسطه‌گری‌های مالی را حذف کرده‌اید. چند سال است داده‌های مربوط به واردات بنزین و گازوییل را حذف کرده‌اید. چه منافعی دارید که داده‌های آن را منتشر نمی‌کنید؟ تصورشان این است از طریق بی‌اعتنایی‌ها خودشان را واکسینه می‌کنند. جالب است که به‌طور سنتی عزیزان می‌گویند صلاح نیست اما نمی‌گویند صلاح چه کس یا کسانی نیست. یعنی منظورشان این است صلاح مملکت نیست؟ تجربه تاریخی می‌گوید صلاح است. در دوره جنگ که هزاران بار توجیه برای پنهان‌کاری نسبت به شرایط غیرجنگی بیشتر بود، تمام آمار و اطلاعات توسط دولت مهندس موسوی به صورت شفاف منتشر می‌شد. منطق آن کار این بود که وقتی ایران یک کشور به‌شدت واردکننده است، اگر شما داده‌های اقتصادی را منتشر نکنید فقط بنیه کارشناسی کشور را از کار انداخته‌اید چون اطلاعات طرف خارجی کامل بود. من واقعاً متأسفم که نهادهای نظارتی نیز به جای مطالبه شفافیت از قوه مجریه، خودشان هم مروج پنهان‌کاری می‌شوند.

بحران آب را شفاف کنید
مؤمنی در بخش دیگری از سخنان خود به بحران‌های ناشی از سوءاستفاده برخی واحدهای صنعتی اشاره کرد و گفت: الآن که این بحران آب مشهود شده، در صورت وجود شفافیت داده‌های مربوط تخصیص‌های ارزی ما می‌توانستیم این سؤال را مطرح کنیم که ماجرا، احساساتی شدن مردم شریفی از یک‌گوشه سرزمین ما نیست. شما باید پاسخ دهید که چرا 80 درصد کارخانه‌های فولاد و پتروشیمی در مناطقی است که وضعیت بحرانی آب دارند؟ اساس ماجرا، ماجرای توزیع رانت است بنابراین تا زمانی که این شفافیت رخ ندهد محال است ایران نجات پیدا کند. هرلحظه که قوای سه‌گانه نسبت به این مسئله تأخیر داشته باشند، ما خسارات بیشتری متحمل می‌شویم.

مصرف‌های ارزی فاسد به نام تولید
وی افزود: یک رکن دیگر ماجرا که ایران را در بحران‌های دائمی جلو می‌برد تعریف یک سلسله مصرف‌های ارزی فاسد به نام تولید است. آن مافیاهایی که از بی‌ثباتی بازار ارز و افزایش دائمی نرخ ارز سود می‌برند با همدستی متحدان خود آمده‌اند راهبرد عمق‌بخشی به مونتاژکاری در ایران به نام تولید را در دستور کار قراردادند و این به این معنی است اگر مرتباً دلار به این صنایع معتاد ارز تزریق نشود ما بحران اشتغال و وابستگی به واردات بیشتر داریم و اگر ارز تخصیص داده شود بحران فزونی شدید تقاضا نسبت به ارز را خواهیم داشت. بارها از مسئولین خواستیم بیایند شفاف صحبت کنند.  باید توضیح داده شود که چرا در یک کشور به‌شدت وابسته از نظر فناوری ما باید 111 واحد تولید خودرو اعم از واحدهای دارای پروانه بهره‌برداری فعال و واحدهای در دست اجرا داشته باشیم؟ این 111 واحد خودروسازی معادل کل واحدهای خودروسازی معادل کل واحدهای خودروسازی آلمان، ژاپن، آمریکا، فرانسه، کره جنوبی، ایتالیا، اسپانیا، برزیل و ترکیه است. چرا در یک کشور باید 144 واحد تولید سیمان وجود داشته باشد؟ آیا مسئولان وزارتخانه‌های ما نمی‌دانند این هیولایی که از یک‌طرف منابع کشور را می‌بلعد و از طرف دیگر بحران کم آبی و آلودگی را شدت می‌بخشد، نباید فرجام این کشور را رقم دهد؟ این واحدهای سیمانی خدو شش برابر واحدهای تولید سیمان در چین و کره جنوبی است.
بیش از 219 واحد تولید موتورسیکلت در این سرزمین وجود دارد. ما آمدیم بررسی کردیم متوجه شدیم این تعداد واحد تولید موتورسیکلت دو برابر واحدهای تولیدی مشابه در مجموع کشورهای چین، کره جنوبی، ژاپن، هند، بنگلادش، تایوان، مالزی، اندونزی، فیلیپین و ترکیه است. واقعاً نهادهای نظارتی ما قباحت این مناسبات را نمی‌خواهند به رسمیت بشناسند؟
چرا حدود 280 واحد تولید فولاد فقط در استان اصفهان وجود دارد؟ چه رانت‌هایی به نام تولید فولاد توزیع می‌شود که این‌ها می‌خواهند هر سه نسل را نابود کنند تا این رانت‌ها برجا بماند.
مؤمنی خاطرنشان کرد: اگر کسی بخواهد تولید را در جامعه رونق ببخشد باید بداند که هیچ تعرضی به امنیت حقوق مالکیت به‌اندازه سیاست‌های فسادزا، مخرب نیست. برنامه شفاف‌سازی در فرآیند تصمیم‌گیری باید در دستور کار قرار بگیرد و یک برنامه ملی پیشگیری از فساد باید تدوین شود. اگر این کار صورت نگیرد هر کاری محکوم به شکست خواهد بود.
عضو هیئت‌علمی دانشگاه علامه در پایان گفت: آن‌هایی که با اسم‌های فریبکارانه در حال ترجیح منافع رانتی‌ها به منافع ملی هستند و می‌خواهند مردم را علیه حکومت بشورانند، بیایند همین تجربه دهه 90 را جلوی رو خود بگذارند. در این دهه با وجود ارز در دسترس بیشتر نسبت به دهه 80، رشد بخش حقیقی تقریباً صفر بوده است. شاخص هزینه‌های مصرف‌کنندگان در عرض 10 سال 11 برابر شده است. یعنی بار همه این ناکارآمدی‌ها بر سر مردم آوار شده است. می‌گوییم چرا این اتفاق افتاده است؟ می‌گویند چون قیمت ارز سرکوب‌شده است. چقدر خدا رحم کرد که قیمت‌ها سرکوب شدند که قیمت ارز از سال 1368 تاکنون بیش 4 هزار برابر شده است. این بازارگرایان آلت دست و مامور بزک کارهای رانتی شده‌اند.

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/346961/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.