2022/01/28
۱۴۰۰ جمعه ۸ بهمن
دنیا نگران خطر بالای «اومیکرون»

دنیا نگران خطر بالای «اومیکرون»

توسط اتن کیم لیزر

30 نوامبر 2021

تارنمای نشنال اینترست

برگردان علی‌اصغر شهدی

[email protected]

 

 اگر یک موج بزرگ دیگر از ویروس کرونا با هدایت «اومیکرون» اتفاق بیفتد، ممکن است عواقب شدیدی را به دنبال داشته باشد.

کارشناسان پزشکی از ایالات‌متحده و سازمان بهداشت جهانی اکنون به کشورها هشدار می‌دهند که نوع ویروس کرونای «اومیکرون» که اولین بار هفته گذشته در جنوب آفریقا شناسایی شد - خطر جهانی «بسیار بالا» دارد و احتمالاً در سراسر جهان گسترش خواهد یافت. سازمان جهانی بهداشت روز یکشنبه در یک گزارش فنی مقدماتی خاطرنشان کرد: «احتمال گسترش اومیکرون در سطح جهانی بسیار بالا است.»

اومیکرون دارای تعداد بی‌سابقه‌ای از جهش‌های سنبله‌ای است که برخی از آن‌ها به دلیل تأثیر بالقوه اپیدمیک نگران‌کننده هستند. بر اساس خلاصه داده‌های فنی، اگر یک موج بزرگ دیگر از کووید-19 توسط اومیکرون رخ دهد، عواقب آن ممکن است شدید باشد. بااین‌حال، دانشمندان هشدار داده‌اند که هنوز مشخص نیست که آیا این نوع از ویروس کشنده‌تر از سویه‌های دیگر است که تاکنون بیش از پنج میلیون نفر را در سراسر جهان در میان همه‌گیری‌های تقریباً دو ساله کشته است یا خیر.

این سازمان همچنین توصیه کرد که دولت‌ها در سرتاسر جهان باید تلاش کنند تا توانایی خود در ترتیب بندی انواع ویروس کرونا را افزایش و هر مورد محلی از نوع اومیکرون را فوراً گزارش کنند و اقدامات واکسیناسیون مربوطه خود را تسریع بخشند.

تدروس آدهانوم، مدیر کل سازمان جهانی بهداشت در نشست ویژه سازمان گفت: «ظهور اومیکرون یادآور دیگری است که اگرچه بسیاری از ما ممکن است فکر کنیم که کار ما با کووید-19 تمام شده است، ولی این ویروس با ما تمام نشده است«.

گسترش سویه جدید تاکنون در حدود 40 کشور ازجمله بریتانیا، پرتغال، هلند، ایتالیا، آلمان، بلژیک، کانادا، استرالیا، اسرائیل و هنگ‌کنگ شناسایی شده است.

بااین‌حال، میزان گسترش واقعی این سویه هنوز مشخص نیست، زیرا هرروز موارد جدیدی کشف می‌شود. اما دکتر آنتونی فائوچی، مشاور ارشد پزشکی کاخ سفید و دیگر کارشناسان برجسته زنگ خطر را به صدا درآورده‌اند که این سویه ممکن است در برخی ایالت‌ها در حال گسترش باشد.

اگر سویه اومیکرون هم‌اکنون در ایالات‌متحده وجود داشته باشد، احتمالاً از طریق خطوط هوایی ایالتی گسترش سراسری یافته است، زیرا خطوط هوایی ایالات‌متحده قبل از اعلام علنی ویروس کرونا در هفته شکرگزاری دو سال پیش نیز برخی از شلوغ‌ترین روزهای خود را سپری کرده بود.

 

اداره امنیت حمل‌ونقل تأیید کرده است که مسافرت نزدیک به 2.5 میلیون نفر را در روز یکشنبه رصد کرده است - بالاترین آمار مشاهده‌شده از 15 فوریه 2020. در این ارتباط از 22 نوامبر تا یکشنبه گذشته، 14.4 میلیون نفر از پست‌های بازرسی اداره امنیت حمل‌ونقل ایالات‌متحده آمریکا عبور کرده‌اند که بیش از دو برابر 6.4 میلیون نفر سال گذشته است.

در مورد سفرهای بین‌المللی، دولت جو بایدن به‌طور موقت بازدیدکنندگان از آفریقای جنوبی و هفت‌کشور دیگر جنوب آفریقا را ممنوع کرده است، تصمیمی که کمتر از یک ماه پس از لغو قوانین همه‌گیر در خصوص ممنوعیت سفر از آفریقای جنوبی، بریتانیا و بیش از 30 کشور دیگر اتخاذ شد.

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/346811/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.