2022/01/27
۱۴۰۰ پنج شنبه ۷ بهمن
جزییات جرائم و قانون قمار و شرط‌بندی اینترنتی
سید محمدرضا میر تاج‌الدینی در گفت‌وگو با ستاره صبح آنلاین تشریح کرد

جزییات جرائم و قانون قمار و شرط‌بندی اینترنتی

ستاره صبح- فائزه صدر: نمایندگان مجلس در جلسه هفته گذشته با کلیات طرح اصلاح قانون پنجم مجازات اسلامی در حوزه قمار و شرط‌بندی اینترنتی موافقت کردند. دراین‌ارتباط با سید محمدرضا میر تاج‌الدینی، نماینده مجلس به گفت‌وگو پرداختیم که در ادامه نظرات وی درباره جزییات این قانون را می‌خوانید.

 نگاه قانون به قمار و شرط‌بندی اینترنتی چگونه است؟ چه مجازاتی برای این موارد تعیین‌شده است؟
درگذشته در کتاب پنجم مجازات اسلامی چند ماده در خصوص احکام مربوط به قمار داشتیم. قانون مجازات اسلامی زمانی نوشته‌شده بود که بحث فضای مجازی وجود نداشت و سایت‌های شرط‌بندی و قمار در فضای مجازی مطرح نبودند. ولی مدت زیادی است که در بستر اینترنت به اشکال مختلف بازی به شکل قمار و بردوباخت در سطوح مختلف انجام می‌گیرد. لازم بود این موارد جرم انگاری شود. چون قمار حرام است و در جوامع اسلامی با توجه به احکام اسلامی جرم محسوب می‌شود و اشکال جدید قمار نیز از این قاعده مستثنا نیستند. باید با این پدیده شوم که باعث بدبختی برخی خانواده‌ها شده، مقابله می‌شد. نمونه‌های زیادی از افرادی وجود داشت که در این مسیر اموال خود را ازدست‌داده بودند و از زندگی ساقط شدند. در مقابل عده‌ای به‌راحتی اموال مردم را تصاحب می‌کردند و صاحب پول‌های بادآورده‌ای شدند.
مجلس روز پنج‌شنبه این احکام را اصلاح کرد و همه مواردی که به شکل سنتی و به‌صورت فیزیکی انجام می‌شد یا قمار در قالب جدید و در بستر فضای مجازی بود در این قانون دیده‌شده است. تمامی این موارد جرم تلقی می‌شود و هرکسی به این اعمال مبادرت بورزد علاوه بر مالی که حاصل کرده که مصادره می‌شود به همان اندازه نیز جریمه خواهد شد.

  چه کسانی در قانون جدید مجرم شناخته می‌شوند؟
کسانی که بستر قمار را در فضای مجازی ایجاد می‌کنند، مجرم شناخته می‌شوند و افرادی که این امکان را فراهم بیاورند و در این حوزه تبلیغ و افراد را تهییج کنند، بنابراین قانون مجرم شناخته می‌شوند و با آن‌ها برخورد می‌شود. امید است به این طریق از این معضل که برخلاف موازین اسلامی است و موجب سقوط خانواده می‌شود جلوگیری شود.
 

  نقش بانک‌ها در جلوگیری از فعالیت سایت‌های شرط‌بندی چیست؟
بانک‌ها باید در این زمینه با قوه قضاییه همکاری کنند. چون انتقال پول توسط درگاه‌های بانکی صورت می‌گیرد و باید به شناسایی این مجموعه‌ها کمک شود و کنترل‌های لازم صورت بگیرد. تا اینجا نیز بانک‌ها اعلام می‌کردند و این درگاه‌ها به‌سرعت بسته می‌شد و مجرمین نیز مرتباً مسیر کار خود را تغییر می‌دادند. در این سطح رصد کامل فضای مجازی مطرح است و حتی اگر بانکی در این حوزه ورود کرده باشد مجرم شناخته می‌شد.

  متأسفانه بسیاری به‌ویژه جوانان و نوجوانان در دام‌های جذاب این سایت‌ها گرفتار می‌شوند شاید این نگرانی برای خانواده‌ها به وجود بیاید که فرزندانشان مجرم شناخته شوند آیا نیاز به اطلاع‌رسانی وجود ندارد؟
البته هر بازی قمار نیست و موارد و مصادیق قمار مشخص است. حتماً پیش از اجرای این قانون توسط رسانه‌های عمومی و بخش پیشگیری قوه قضاییه اطلاع‌رسانی انجام می‌شود و بعد اقدام می‌کنند. به‌هرحال مواردی که بردوباخت در آن‌ها مطرح است و قمار محسوب می‌شوند در قانون تعریف روشنی دارد و در موارد مشکوک اطلاع‌رسانی می‌شود. طبیعتاً ازاین‌جهت خانواده‌ها در جریان قرار می‌گیرند تا مراقب فرزندان خود باشند و آن‌ها برای چنین کارهایی وارد سایت‌های مشکوک و ناشناخته نشوند. در این موارد برخورد قضایی بیشتر به راه‌اندازان این سایت‌ها و گردانندگان سایت‌های قمار توجه دارد و طبق این قانون به افراد ناآگاه تذکر داده خواهد شد تا گرفتار نشوند.

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/346475/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.