2021/12/06
۱۴۰۰ دوشنبه ۱۵ آذر
وزیر خارجه چین : طالبان مشتاق گفتگو با جهان است

وزیر خارجه چین : طالبان مشتاق گفتگو با جهان است

وانگ یی، مشاور دولت و وزیر امور خارجه چین در کنفرانس خبری پس از دیدار با نیکوس دندیاس، وزیر امور خارجه یونان در آتن در یک کنفرانس خبری شرکت کرد.

به گزارش ستاره صبح آنلاین به نقل از رویترز وانگ یی، وزیر امور خارجه چین گفت: طالبان مشتاق گفتگو با جهان است و جامعه بین المللی باید به افغانستان در توسعه آن کمک کند.

وانگ در یک سخنرانی گفت که پکن آماده میزبانی گفتگوهای بیشتر بین افغانستان و همسایگانش در مورد آینده این کشور است.چین میزبان سومین نشست همسایگان افغانستان در زمان مناسب خواهد بود».

نشست افغانستان و کشورهای همسایه با شرکت حضوری و مجازی وزرای امور خارجه ایران، پاکستان، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان برگزار شد و چین و روسیه از طریق لینک ویدیویی در آن شرکت کردند.

این گفتگوها پس از کنفرانس مشابهی با حضور کشورهای همسایه افغانستان که در ماه سپتامبر به میزبانی پاکستان برگزار شد، با هدف برقراری صلح پایدار در افغانستان انجام شد.

ایالات متحده و دیگر کشورهای غربی به دنبال راه‌هایی برای تعامل با طالبان و اطمینان از سرازیر شدن کمک‌های بشردوستانه به این کشور هستند، بدون اینکه به آنها مشروعیتی را که می‌خواهند اعطا کنند.

مقامات ایالات متحده و نمایندگان طالبان در این ماه در قطر درباره کمک های بشردوستانه به افغانستان گفتگو کردند، اما واشنگتن گفت که این دیدارها به منزله به رسمیت شناختن طالبان نیست.

ایالات متحده و دیگر کشورهای غربی تمایلی به تأمین بودجه برای طالبان ندارند تا زمانی که طالبان تضمینی ارائه کند که از حقوق بشر و به ویژه حقوق زنان حمایت خواهد کرد.

 حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران در کنفرانس امروز در ایران از تشکیل دولت فراگیر در افغانستان حمایت کرد. 

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/346238/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.