2021/12/06
۱۴۰۰ دوشنبه ۱۵ آذر
روایت دکترحسین علایی از عمکرد ۱۰۰روزه اژه‌ای

روایت دکترحسین علایی از عمکرد ۱۰۰روزه اژه‌ای

ستاره صبح آنلاین- دکترحسین علایی عمکرد ۱۰۰روزه رئیس دستگاه قضا را در 11 بند تشریح کرده که متن آن را در ادامه می خوانید.

۱- ایران دارای یکی از بالاترین آمارهای زندانیان با اتهامات و جرائم مختلف در سطح جهان است. لازم است قوانین و مقررات به گونه ای تغییر یابند تا اولاً تعداد جرائم قابل رسیدگی در قوه قضائیه کم شود. ثانیاً اکثر جرائم به شیوه اداری حل شوند تا نیازی به تشکیل پرونده نباشد. ثالثاً قوه قضائیه مردم را دعوت به شکایت از یکدیگر و از دستگاه های اداری و دولتی نکند. 
از طرفی با تعریف جرم سیاسی از میزان اتهامات و تعداد زندانیان سیاسی کاسته شود و برای فعالیت های سیاسی افراد و گروه ها در چارچوب قانون اساسی، تعقیب قضایی انجام نشود. 
۲- راه اساسی مبارزه با فساد، کاهش حجم دولت و دستگاه های دولتی و کنار گذاشتن تصدی گری توسط دولت است. بنابراین با گسترش فعالیت های بخش خصوصی و عدم دخالت دولت در قیمت گذاری و نیز آزادسازی نرخ ارز، بسیاری از مفاسد از بین می روند. بنابراین قوه قضائیه به جای برخورد صرف با معلول، لازم است به دنبال علت بروز مفاسد برود و به دولت کمک کند تا سیستم ها اصلاح شوند. وقتی سیستم ها اصلاح شوند و مقررات بر دستگاه های حاکمیتی حاکم شود، نقش افراد و کارکنان دولت به حداقل می رسد و طبیعتاً امکان بروز فساد تا حد زیادی از بین می رود. 
۳- بهره گیری از فناوری های نوین بویژه فناوری های مجازی کمک زیادی به کاهش فساد اداری و اقتصادی می کند و راه کارچاق کن ها را در قوه قضائیه مسدود می کند. 
۴- خوبست به قضات محترم و بازپرس ها آموزش داده شود که زندان را آخرین تنبیه تلقی کنند. خودم به عینه بارها مشاهده کرده ام که بازپرس ها عمداً در آخر وقت اداری درخواست ضمانت ملکی می کنند تا متهم حتماً به زندان برود. این رویه ها تغییر کند و اشتهای زندان کردن متهمین از بین برود. 
۵- تلاش شود تا احکام اعدام به حداقل ممکن برسد تا اعتبار جمهوری اسلامی ایران در جهان خدشه دار نشود. 
۶- از تجربیات جهانی در کاهش جرائم و بروز رسانی قوانین و مقررات جزایی و نیز چگونگی دادرسی های مدرن استفاده شود. 
۷- بر کار ضابطین قضایی نظارت شود و حرمت بازداشت شدگان و زندانیان حفظ شود و راه شکنجه در زندان ها به طور کلی بسته شود تا جامعه شاهد مشاهده فیلم هایی نظیر آنچه از زندان اوین منتشر شد نباشد. 
۸- می گویند نزدیک به ۵۰۰ هزار میلیارد تومان اموال مردم در قوه قضائیه با عناوین مختلف مثل اخذ ضمانت ها ضبط شده است. راهی برای کاهش این حجم عظیم از سرمایه های راکد کشور بشود تا این اموال به چرخه اقتصادی برگردند.
۹- به آزادی مطبوعات و رسانه ها و فضای مجازی احترام گذاشته شود و بساط فیلترینگ و سانسور برچیده شود تا دستگاه های دولتی احساس کنند که جامعه بطور مرتب آنها را می بیند. الم یعلم ان الله یری
۱۰- احکام ممنوع الخروجی به حداقل برسد و به کسانی که ممنوع الخروج می شوند از قبل اطلاع داده شود تا در مبادی خروجی مواجه با چنین مشکلی نشوند.
۱۱- در پایان تا کشور نتواند از زیر بار تحریم های ظالمانه آمریکا بیرون آید و روابط عادی با کشورهای مختلف جهان برقرار نکند، فساد های بزرگ مثل فروختن نفت ارزان و پدیده بابک زنجانی ها ادامه خواهد یافت و دلال های بین المللی پول های ایران را خواهند خورد که عدد و رقم آنها به مراتب بیشتر از همه فسادهای داخلی است.

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/346226/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.