2021/12/06
۱۴۰۰ دوشنبه ۱۵ آذر
خطر شیوع پیک ششم کرونا
دکتر محمدرضا محبوب فر عضو انجمن علمی بهداشت در گفت وگو با« ستاره صبح آنلاین »تشریح کرد:

خطر شیوع پیک ششم کرونا

وضعیت برخی شهرهای کشور دوباره در شرایط قرمز کرونایی قرار گرفته است.درصورت ادامه افزایش جان‌باختگان و مبتلایان و بستری‌شدگان کرونایی در کشور می‌توان گفت با وجود اعلام قبلی مبنی بر وقوع پیک ششم کرونا درآبان ماه، ویروس کرونا در سایه بی‌توجهی به پروتکل‌های بهداشتی ازسوی مردم و البته عدم سختگیری دولت در مبارزه با این ویروس، زودتر ازموعد پیش‌بینی‌‌شده جهش ششم خود را آغاز کرده است.
به گزارش ستاره صبح آنلاین به‌گفته کارشناسان بهداشت و درمان نیز درصورتی که روند صعودی نرخ ابتلا و البته موارد بستری در مراکز درمانی این هفته ادامه‌دار باشد زنجیره بستری در بخش مراقبت‌های ویژه و البته فوتی‌ها نیز دوباره تشکیل می‌شود و روند افزایشی موارد فوت براثر بیماری کرونا آغاز می‌شود. وزیر بهداشت با بیان اینکه تمهیدات لازم برای موج ششم کرونا در کشور دیده شده است، گفت: امیدواریم با واکسیناسیون زیادی که انجام شده و با رعایتی که مردم می‌کنند، موج بعدی نسبت به موج قبل سبکتر باشد. پزشکان، پرستاران و کمیته‌های علمی در حال آمادگی هستند و با تجربیاتی که از گذشته داشتیم نگرانی از نظر درمان وجود ندارد.ستاره صبح برای بررسی این موضوع با دکتر محمد رضا محبوب فر عضو انجمن علمی بهداشت و ارتقای سلامت گفت و گو کرده که در ادامه می خوانید.

دکتر محبوب فر در این زمینه معتقد است: وزیر بهداشت از آغاز پیک ششم کرونا در کشور خبر می دهد اما از سوی دیگر عادی انگاری می کند و عنوان می کند از هفته آینده مکان هایی مانند نماز جمعه بازگشایی می شود.ایشان اشاره ای به وضعیت دوز سوم واکسیناسیون مردم نمی کند که در شرایط کنونی بلاتکلیف است.نکته دیگر اینکه قرار است دانشگاه ها و مدارس بازگشایی شود در حالی  که هنوز واکسیناسیون بسیاری از دانشجویان به صورت ناقص انجام شده است.این وضعیت درباره دانش آموزان نیز وجود دارد.
وی ادامه داد:در شرایط کنونی واکسن های سینوفارمی که توسط دولت وارد شده و بازار را اشباع کرده است تنها ایمنی5 درصدی ایجاد کرده است.چرا آقای عین اللهی به مردم توضیح نمی دهند که واکسن آسترازنکا و اسپوتینگ به کشور وارد شده  اهدایی بوده یا غیر اهدایی و چرا از منابع اصلی این واکسن ها اطلاعی در دست نیست. آقای رئیسی و عین اللهی عنوان می کنند باید واکسیناسیون ادامه پیدا کند اما همچنان ابهامات زیادی درباره واکسیناسیون وجود دارد.
دکتر محبوب فر:در کنار بیماری کرونا ما در کشور برخی از بیماری های عفونی و مزمن دیگر را نیز داریم که از آنها غافل شدیم که یکی از مهم ترین این بیماری ها سل است. این مسائل نشان می دهد که ما باید خود را برای پیک ششم کرونا آماده کنیم و عادی انگاری در سطح کشور درباره کرونا صورت نگیرد. من معتقد هستم اولین ارگان و اولین شخصی که عادی انگاری را در جامعه ترویج کرد آقای عین اللهی است.ایشان در حالی که عنوان می کند کشور برای پیک ششم آماده است اما هنوز مشخص نیست که چرا در صحبت های ایشان عادی انگاری صورت می گیرد.

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/346059/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.