2021/11/28
۱۴۰۰ يکشنبه ۷ آذر
چرا ازدواج نمی‌کنی عزیزم؟

چرا ازدواج نمی‌کنی عزیزم؟

ستاره صبح آنلاین- مرتضی کاظمی- طنزنویس

این روزها در هر کوی و برزنی صحبت از آمار تعداد دختران و پسران مجرد است. ما هم مثل همیشه ضمن مخالفت با این آمار و هرگونه آمار دیگر توجه شما را به نکاتی که باعث افزایش میزان مجردی شده‌اند، جلب می‌کنیم:

دوستان متأهل

بله! درست می‌بینید مهم‌ترین مانع ازدواج نه شغل، نه پول، نه خانه و نه ماشین است، بلکه در کمال تعجب و ناباوری مهم‌ترین مانع ازدواج، متأهل‌ها هستند. این عزیزان علی‌رغم پیگیری‌های ظاهری و ریاکارانه خود برای سروسامان دادن به دوستان مجرد، با فیلتر کردن اطلاعات و در میان گذاشتن مشکلات زندگی خود با مجردها، ته دل آن‌ها را خالی می‌کنند. متأهل‌ها با این جملات که قدر دوران مجردی رو بدون! ازدواج کنی خیلی محدود میشی! ازدواج خیلی مسئولیت داره! مانع ایجاد انگیزه ازدواج در مجردها می‌شوند. این افراد به‌محض بروز کمترین اختلاف با همسر آن را با بزرگنمایی هزاران هزار برابری به مجردها اعلام کرده، اما از خوشی‌های خود ذره‌ای بیان نمی‌کنند تا چشم نخورند. متأهل‌ها طوری از بدی‌های همسر و زندگی مشترک صحبت می‌کنند که مجردهای فلک‌زده وقتی عکس محبت‌آمیز زن و شوهر را در رسانه‌های اجتماعی می‌بینند، آهی کشیده و میگویند: «ای‌بابا! بیچاره رو ببین داره با چه دیوی زندگی می‌کنه! حتی نمیتونه ناراحتی شو بگه! همه‌اش باید تظاهر کنه و بخنده!»

 

دوستان مجرد

دوستان مجرد هم یکی دیگر از دلایل کاهش آمار ازدواج هستند. این دوستان با پر کردن اوقات فراغت و همچنین بازی کردن در نقش یک حرف‌گوش‌کن، دائماً جملات منفی متأهل‌ها را تکرار کرده تا ملکه ذهن مجردها شود. این‌ها به‌محض اینکه یک مجرد گوگولی دست‌وپایش برای ازدواج کمی شل می‌شود با یادآوری معضلات زندگی که از متأهل‌ها یاد گرفته‌اند، انگیزه هرگونه ازدواج را سریع، فوری و قاطع کور می‌کنند.

 

کنجکاوی اطرافیان

یکی دیگر از اصلی‌ترین دلایل کاهش ازدواج، کنجکاوی اطرافیان است. مخصوصاً آن‌هایی که تقی به توقی خورده و یک قزمیت با آن‌ها ازدواج کرده است. این‌ها باهدف تحقیر ولی در قالب کنجکاوی مدام در حال پرسش و مطالبه گری از عزیزان مجرد درباره دلایل ازدواج نکردن هستند. فردی که تا قبل از ازدواج نه‌تنها از این‌جور حرف‌ها نمی‌زد، بلکه اگر کسی از او چنین سؤالی می‌کرد بسیار هم ناراحت می‌شد، به‌محض اینکه خرش از پل می‌گذرد مشغول فضولی و کنجکاوی در زندگی دیگران می‌شود.

 

مسائل مالی

برخلاف تصور عموم، مسائل مالی کمترین اهمیت را در ازدواج دارند. ازآنجاکه جوانان رویشان نمی‌شود از بهانه‌های اصلی دیگر که ذکر کردیم حرفی بزنند، دست به دامن بهانه‌های عوام‌پسندی مثل مشکلات مالی، بیکاری و مسکن می‌شوند تا هم نیاز کمتری به توضیح داشته باشند و هم اینکه حس ترحم پدران و مادران، مردم و مسئولان را برانگیزانند؛ زیرا اساساً باوجود وام ازدواج، وام ودیعه مسکن، قرعه‌کشی خودروسازان و حتی کاهش نرخ ارز مشکل مالی‌ای باقی نمانده است.

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/346008/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.