2021/10/26
۱۴۰۰ سه شنبه ۴ آبان
دلیل تورم؛ دخالت سلطه مالی بر بانک مرکزی است
دکتر محمدحسین عادلی، رئیس پیشین بانک مرکزی:

دلیل تورم؛ دخالت سلطه مالی بر بانک مرکزی است

وزیر امور اقتصاد و دارایی ضمن فراخوان مدیران عامل بانک‌ها به مطالبات دولت جدید مبنی بر اینکه به چه بخش‌هایی تسهیلات اعطا کنند و چگونه اعطای تسهیلات را تسهیل کنند گوشزد نمود و برای پیگیری عملکرد بانک‌ها تصمیم به ایجاد دبیرخانه‌ای در وزارت دارایی نمود.

ستاره صبح آنلاین-وزیر امور اقتصاد و دارایی ضمن فراخوان مدیران عامل بانک‌ها به مطالبات دولت جدید مبنی بر اینکه به چه بخش‌هایی تسهیلات اعطا کنند و چگونه اعطای تسهیلات را تسهیل کنند گوشزد نمود و برای پیگیری عملکرد بانک‌ها تصمیم به ایجاد دبیرخانه‌ای در وزارت دارایی نمود. در این مورد چند نکته مهم یادآوری می‌شود: ١- همه می‌دانند كه وزیر اقتصاد و دارایی صاحب جمع اموال دولت بوده و نسبت این وزارتخانه با بانک‌های دولتی این است كه نماینده مالك و رئیس مجمع آنها است. یعنی بانک‌ها از نظر مالكیت زیر نظر وزیر دارایی هستند ولی از نظر عملكرد صرفاً زیر نظر بانك مركزی هستند. ٢- دستور به بانک‌ها در مورد نحوه اعطای تسهیلات و سیاست اعتباری دخالت سیاست‌گذار مالی در سیاست پولی است و ناقض آشكار حریم و استقلال بانك مركزی و قانون است. تورم مزمن نتیجه سیاست سلطه مالی بر بانك مركزی است. بنابراین لازم است از همین ابتدا جلوی این كار گرفته شود. ٣- نظارت بر بانک‌ها وظیفه بانك مركزی است. تصمیم برای ایجاد دبیرخانه در وزارت دارایی برای نظارت بر عملكرد بانک‌ها مستند به کدام قانون است و توجیه قانونی آن چیست؟ ٤- دغدغه‌های دولت و خواسته‌های دولت باید مستقیماً به رئیس بانك مركزی منتقل شود و نه مدیران عامل بانک‌ها. مدیران عامل باید مجری سیاست‌های اعتباری و پولی بانك مركزی و مصوب شورای پول و اعتبار باشند نه توصیه‌های وزیر دارایی. اگر مدیریت و نظارت بر بانک‌ها با دو رئیس باشد (وزیر اقتصاد و دارایی و رئیس‌کل بانك مركزی) نظارت به خوبی صورت نمی‌گیرد. بنابراین باید از این نابسامانی پرهیز كرد. اگر از همین ابتدا خشت اول كج نهاده شود موجبات افزایش تورم، عدم تخصیص بهینه منابع و نابسامانی در مدیریت بانک‌ها می‌گردد. 

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/346002/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.