2021/10/26
۱۴۰۰ سه شنبه ۴ آبان
تورم باعث رقابت بنگاه های اقتصادی بر سر افزایش قیمت ها شده است
دکتر علی قنبری در گفت وگو با«ستاره صبح آنلاین»:

تورم باعث رقابت بنگاه های اقتصادی بر سر افزایش قیمت ها شده است

براساس اعلام مرکز آمار ایران از سال گذشته تاکنون قیمت40 قلم از کالای اساسی مورد نیاز مردم 100 درصد افزایش داشته است.
به گزارش ستاره صبح آنلاین در بین اقلام سفره خانوار، روغن نباتی با 141 درصد رکورددار است. پس از آن هویج با 140 درصد، نوشابه با 132 درصد، کره پاستوریزه با 121 درصد، خامه با 120 درصد، مرغ با 119 درصد و نخود با 112 درصد در رتبه‌های دوم تا هفتم قرار دارند.طبق جدول منتشر شده، «شیر با 83 درصد، شیرینی با 82 درصد، شکر 81 درصد، برنج خارجی و کنسرو ماهی با 79 درصد، ماهی قزل‌آلا، دوغ و تخم‌مرغ هرکدام با 77 درصد» در رتبه‌های بعدی قرار دارند. «پنیر 74 درصد، قارچ 71 درصد، چای خارجی 69 درصد و لپه با 67 درصد» از جمله دیگر اقلام مهمی هستند که در یکسال اخیر بیشترین افزایش قیمت را داشته‌اند.لازم به ذکر است با افزایش لجام گسیخته قیمت مواد غذایی در کشور، بسیاری از مردم‌ ضمن کاهش تقاضای مواد غذایی خود، به تغییر الگوی غذایی و سبد خرید کالاهای اساسی خویش اقدام کردند. ستاره صبح برای بررسی دلایل افزایش قیمت کالاهای اساسی مورد نیاز مردم با دکتر علی قنبری اقتصاددان گفت وگو کرده که در ادامه می خوانید.

دکتر قنبری در این زمینه معتقد است:مهم ترین دلایل افزایش قیمت کالاهای اساسی مورد نیاز مردم تورم عمومی است که سبب رقابت بنگاه های اقتصادی بر سر قیمت ها شده است.از سوی دیگر نوسان قیمت ارز و کم ارزش شدن پول ملی در مقابل ارز خارجی یکی دیگر از دلایل افزایش قیمت ها در سال گذشته بوده است.به همین دلیل اگر دولت رئیسی قصد دارد قمیت ها را کنترل کند باید سه راهکار در پیش بگیرد. نخست اینکه تورم را مهار کند و اجازه ندهد بین بنگاه های اقتصادی متوسط و خرد بر سرقیمت ها رقابت شکل بگیرد.دوم اینکه بازار ارز را به ثبات برساند و سوم اینکه بین عرضه و تقاضا تعادل ایجاد کند.
این اقتصاددان ادامه داد:یکی از مهم ترین اقداماتی که دولت رئیسی باید انجام دهد این است که از کاهش ارزش پول ملی جلوگیری کند.در سال های اخیر کاهش ارزش پول ملی آسیب های جدی به اقتصاد ایران وارد کرده که یکی از مهم ترین آنها افزایش قیمت ها و ایجاد مشکلات معیشتی برای مردم بوده است.تعامل با دنیا یکی از مهم ترین اقداماتی است که می تواند سبب بالا رفتن ارزش پول ملی و تعادل در بازار ارز باشد. از سوی دیگر برداشته شدن تحریم ها و پذیرفتن اف ای تی اف توسط ایران در تعادل بخشی به اقتصاد و افزایش ارزش پول ملی نقش موثری خواهد داشت.
 وی تصریح کرد:اگر دولت رئیسی بین عرضه و تقاضا تعادل ایجاد کند کاهش قیمت ها در کوتاه مدت نیز امکان پذیر است و در غیر این صورت شرایط به شکل دیگری رقم خواهد خورد و چالش های اقتصادی بیشتر خواهد شد.دولت باید تلاش کند عرضه برای تقاضای موثری که در بازار وجود دارد شکل بگیرد.لازمه این کار نیز تقویت تولید و برداشتن موانع تولید در کشور است.

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/345943/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.