2021/11/29
۱۴۰۰ دوشنبه ۸ آذر
روسیه در بحران قفقاز توجه چندانی به ایران ندارد
سید جلال ساداتیان دیپلمات پیشین در گفت وگو با ستاره صبح آنلاین:

روسیه در بحران قفقاز توجه چندانی به ایران ندارد

سفر حسین امیرعبداللهیان وزیرخارجه به مسکو و دیدار با سرگئی لاوروف همتای روس خود در شرایط کنونی که ایران در وضعیت تنش با آذربایجان قرار دارد حایز اهمیت است.
به گزارش ستاره صبح آنلاین سفر حسین امیرعبداللهیان وزیرخارجه به مسکو و دیدار با سرگئی لاوروف همتای روس خود در شرایط کنونی که ایران در وضعیت تنش با آذربایجان قرار دارد حایز اهمیت است.این در حالی است که در دیدار وزرای خارجه ایران و روسیه روی موضوعات مختلفی تمرکز شد که مهم ترین آن بحران قفقاز بود. در این دیدار وزیر خارجه گفت: تحرکات بیگانگان، صهیونیستها و تروریستها در منطقه قفقاز جنوبی دشواری هایی را برای همسایگان خوب ما ارمنستان و جمهوری آذربایجان ببار می آورد. وی گفت: ادبیاتی در این منطقه توسط برخی مقامات رسمی و رسانه ها بکار گرفته می شود که سازنده نیست و فقط کمک کننده به اهداف دشمنان منطقه است.لاوروف وزیر خارجه روسیه نیز در این باره گفت: مسکو همه چیز را مدت ها قبل وقتی نقش تعیین کننده ای در توقف جنگ در قره باغ داشت نشان داد و در چارچوب توافقاتی که یک سال پیش انجام شد، مسأله مسدود کردن همه ارتباطات حمل و نقل و روابط اقتصادی در منطقه مطرح شد.در این زمینه، ما در باره ابتکار ایجاد قالب «سه بعلاوه سه» بحث کردیم: سه ‌کشور قفقاز و سه همسایه بزرگ یعنی روسیه، ایران و ترکیه.ستاره صبح برای بررسی دستآوردهای سفر امیر عبداللهیان به مسکو با سید جلال ساداتیان دیپلمات پیشین گفت وگو کرده که در ادامه می خوانید.

سید جلال ساداتیان در این زمینه گفت:سفر وزیر خارجه به مسکو درباره رایزنی هایی که درباره بحران قفقاز صورت گرفته حایز اهمیت است.اما در واقع به نظر می رسد روسیه توجه زیادی به موقعیت ایران در این بحران ندارد.آن چیزی که در حال وقوع است این است که ایران در پشت مرزهای نخجوان تلاش های نظامی انجام می دهد. ایران فضای هوایی نخجوان را ممنوع کرد و مانور نظامی برگزار کرد. این در حالی است که آذربایجان نیز با همراهی پاکستان و ترکیه مانور نظامی برگزار کردند که سبب افزایش تنش ها در این منطقه شده است. سفیر سابق ایران در انگلیس ادامه داد:واکنش ایران با توجه به ادوات نظامی که به مرزهای شمال غربی ارسال کرده تند بود. در چنین شرایطی باید دید که آقای امیر عبداللهیان در مسکو چه مسائلی را مطرح کرده و چه مطالباتی  از مسکو مطرح کرده و پاسخ مسکو به این مطالبات چیست.آنچه به نظر می رسد این است که ایشان دست خالی از این سفر بازگشته اند و این سفر دستآوردی برای ایران نداشته است. وی ادامه داد:آن چیزی که در حال حاضر در مرزهای شمال غربی کشور مشاهده می شود واکنش جدی ایران به بحران قفقاز است. ایران تلاش کرده راه ترکیه را سد کند تا ترکیه نتواند به نخجوان وارد شود.به همین دلیل طرفین باید با سعه صدر با بحران مواجه شوند و اجازه ندهند شرایط منطقه به سمتی حرکت کند که برای همه کشورها هزینه ایجاد کند.

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/345926/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.