2021/10/26
۱۴۰۰ سه شنبه ۴ آبان
آیا تحریم چهار سال دیگر مهمان ملت خواهد بود؟
مدیر مسئول روزنامه ستاره صبح مطرح کرد

آیا تحریم چهار سال دیگر مهمان ملت خواهد بود؟

 

ستاره صبح آنلاین-اجماع نخبگان، اقتصاددانان، حقوقدانان، دیپلمات‌های پیشین، نمایندگان ادوار و صاحب‌نظران این است که تحریم و عدم تصویب لوایح FATF زندگی مردم را تحت تأثیر قرار داده و بدتر اینکه آینده را برای آن‌ها تیره‌وتار کرده است. آغاز تحریم‌ها علیه ایران بعد از اشغال سفارت آمریکا در تهران (13 آبان 1358) شکل گرفت و در پی چالش بر سر برنامه هسته‌ای ایران شدت بیشتری یافت. تحریم‌های ایران به 4 دسته، تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل، تحریم‌های اتحادیه اروپا، تحریم‌های یک‌جانبه از سوی ایالات‌متحده و تحریم‌های کنگره آمریکا تقسیم می‌شود.

دیپلماسی، روابط خارجی، جلب منفعت و دفع ضرر، هنر دولت‌ها و قانون‌گذاران است تا در پرتو آن برای مردم رفاه، آسایش و امید ایجاد کنند؛ بنابراین هرگاه فرصت دیپلماسی از بین برود در عمل به مردم لطمه و صدمه وارد می‌شود. دراین‌ارتباط متأسفانه در گذشته و حال بسیاری از فرصت‌هایی که می‌شد از آن‌ها برای کشور شانس و اقبال ایجاد کرد، از بین رفته است. هرچند از شروع به کار دولت کنونی حدود 50 روز سپری ‌شده و نمی‌توان از این دولت انتظار معجزه داشت، بااین‌وجود دولت سیزدهم تاکنون نشانه‌ای جدی از خود برای عزم بازگشت به میز مذاکره، احیای برجام، تأیید لوایح FATF و برداشتن تحریم‌ها بروز نداده است. شرایط پیش‌آمده به‌گونه‌ای شده است که انگار طرف غربی اصرار به مذاکره دارد و در مقابل ایران از آن امتناع می‌ورزد. تداوم این وضعیت دو پیامد ناگوار دارد؛ یکی شکل‌گیری دوباره اجماع جهانی علیه ایران مشابه دوران باراک اوباما (در دولت احمدی‌نژاد) و دیگری تداوم تحریم‌های کنونی و تحریم‌هایی که احتمالاً ایالات‌متحده در صورت شکست مذاکرات وین و منتفی شدن برجام علیه ایران اعمال خواهد کرد. متأسفانه هزینه تداوم این تحریم‌ها چهار سال دیگر بر دوش ملت خواهد بود. هر دو پیامد به ضرر مردم و منافع ملی خواهد بود؛ البته بهتر بود برداشتن تحریم‌ها در دولت قبلی که هم حسن روحانی و هم محمدجواد ظریف سابقه طولانی در حوزه روابط خارجی و گفتگو داشتند، برداشته می‌شد و مزایایش به دولت کنونی و مردم می‌رسید؛ اما متأسفانه وضع به‌گونه‌ای پیش رفت که پرونده هسته‌ای و روابط ایران با غرب بدتر از قبل شده است.

همچنین اتفاقاتی که این روزها در اطراف مرزهای ایران می‌گذرد در میان‌مدت و بلندمدت نگران‌کننده است. طالبانی که دشمن دیرینه ایران است در شرق کشور ما با زور و تبانی آمریکا، قطر، عربستان و پاکستان قدرت را در کابل به دست گرفته است. پاکستان همسایه دیگر ایران نیز با آذربایجان و ترکیه مانور مشترک نظامی انجام داده است. شگفت اینکه پای ارتش پاکستان برای نخستین بار به قفقاز باز شده و ترکیه که با ایران در سوریه تضاد منافع دارد در یک اقدام پیچیده با آذربایجان، پاکستان، اسرائیل و روسیه به‌صورت پنهانی در برابر ایران قرارگرفته است. در روزهای اخیر تنش بین تهران-باکو نیز بالا گرفته است که نشانه خوبی نیست. آذربایجان به دلیل اینکه در جنگ 44 روزه خود با ارمنستان، از حمایت اسراییل و ترکیه برخوردار بود و این دو کشور زمینه پیروزی باکو بر ایروان را فراهم کردند، وام‌دار این دو کشور شده است و امکانات بیشتری در اختیار اسراییل برای مقابله با ایران قرار داده و می‌دهد.

همچنین آمریکا در بحرین پایگاه نظامی دارد و روز پنج‌شنبه سفارت اسرائیل در «منامه» افتتاح شد و یک هواپیمای بحرینی نیز در پایتخت رژیم اشغالگر به زمین نشست. مهم اینکه وزیر خارجه آمریکا و سه کشور اروپایی که در دوره ترامپ مخالف سیاست‌های آمریکا علیه ایران بودند، اینک با یکدیگر متحد شده و می‌گویند: «توپ احیای برجام در زمین ایران است و احتمالاً دریچه مذاکره نیز ممکن است در آینده بسته شود.»

به عقیده نویسنده تکیه صرف به شرق یعنی دو کشور روسیه و چین نه‌تنها مشکلات کشور را حل نخواهد کرد، بلکه بر حجم مشکلات نیز خواهد افزود. راهکار خوب این است که استراتژی روابط بر اصل «توازن» بین شرق و غرب قرار گیرد. عده‌ای که اکنون در قوای مجریه و مقننه هستند، می‌پندارند که با سیاست «تهاجمی» و نرفتن به‌پای میز مذاکره می‌توانند همه تحریم‌ها را بردارند. احتمالاً این گروه استدلالشان این است که طالبان در مذاکرات دوحه در برابر آمریکا ایستاد و امتیاز گرفت و امتیاز هم نداد. این انگاره درست نیست، زیرا طالبان در قالب یک طرح که مبدع و مبتکر آن «زلمی خلیل زاد» که با اسرائیل روابط پیدا و پنهانی داشته و دارد، صورت گرفت. نویسنده بر این باور است که اگر دستگاه دیپلماسی قصد دارد به مردم خدمت کند و تحریم‌ها را بردارد لازم است نخست با سه کشور اروپایی و سپس با ایالات‌متحده به توافق درست و پایدار که منافع مردم ایران در آن حفظ شود، برسد. اگر چنین شود بدون شک فردا بهتر از دیروز و امروز خواهد بود و اگر این توافق صورت نگیرد تحریم‌ها چهار سال دیگر مهمان مردم ایران خواهد بود.

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/345840/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.