2021/10/26
۱۴۰۰ سه شنبه ۴ آبان
احیا صنعت گردشگری پس از کرونا در ایران

احیا صنعت گردشگری پس از کرونا در ایران

افشین مجلسی

تارنمای تهران تایمز

برگردان علی‌اصغر شهدی

[email protected]

 

وزیر جدید گردشگری ایران در ارتباط با بازگشائی مرزها بر روی گردشگران خارجی گفته که «حکومت به‌زودی محدودیت‌های رواید برای این گروه از مسافران خارجی را رفع خواهد کرد.» ماه‌ها رکود اقتصادی، ضرر خود را بر صنعت گردشگری ایران گذاشته است. بسیاری از صاحبان مقاصد سفر داخلی، هتلداران و اپراتورهای گردشگری با معضلات بزرگی مانند ورشکستگی، بیکاری، بدهی‌ها و چشم‌انداز عدم رقابت در سطح بین‌المللی روبرو شده‌اند.

آن‌ها اکنون امیدهای خوبی دارند زیرا عزت‌الله ضرغامی، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در 19 سپتامبر اعلام کرد که کشورش قصد دارد تا محدودیت‌های روادید برای کمک به صنعت گردشگری آسیب‌دیده ایران را لغو کند. ضرغامی این اظهارات را پس از گفت‌وگوهای خود با رئیس‌جمهور، سید ابراهیم رئیسی بیان کرد. بااین‌حال، وزیر تاریخ لغو این مقررات را مشخص نکرده است. برخی منابع می‌گویند مسافران کاملاً واکسینه شده تحت قوانین به‌روز شده مورد استقبال قرار خواهند گرفت.

در همین حال، تعداد افراد مبتلابه کووید-19 در ایران همچنان در حال کاهش است. موج پنجم سرسخت این بیماری عالم‌گیر که در هفته‌های اخیر موجب مرگ‌ومیر روزانه تا 700 نفر ایرانی شده بود، اکنون مهارشده است. از 22 سپتامبر، این رقم به زیر 300 تن رسید زیرا اخیراً در ایران تلاش زیادی برای واکسیناسیون شهروندان در برابر این ویروس ویرانگر انجام‌شده است.

برخی از کارشناسان معتقدند که ایران هنوز به دلیل «تبلیغات و جنگ رسانه‌ای» غربی برای بسیاری از مسافران احتمالی ناشناخته است. تاکنون چندین برآورد در مورد میزان خسارات ناشی از کووید-19 بر گردشگری منتشرشده است. تنها چند ماه پس از شیوع بیماری، آقای علی‌اصغر مونسان، وزیر پیشین آقای ضرغامی ابراز تأسف کرده بود که تعداد مسافران خارجی به ایران به دلیل پاندمی کاهش‌یافته است.

آقای مونسان گفته بود: «گردشگری کشور تا قبل از شیوع کووید -19 در حال رشد بود، درآمد کشور از ناحیه گردشگری به 11.7 میلیارد دلار در سال 2019 رسیده بود، که برابر می‌شد با 2.8٪ از تولید ناخالص داخلی که به 3.2 درصد سهم متوسط گردشگری در تولید ناخالص داخلی جهان، نزدیک می‌شد.» وی در همان زمان گفته بود: «8.7 میلیون اتباع خارجی طی سال 1398 از ایران بازدید کردند. بر اساس داده‌های گردآوری‌شده توسط سازمان جهانی گردشگری، ایران در رتبه دوم سریع‌ترین رشد گردشگری جهان در آن سال قرارگرفته بود.»

تاکنون، هیئت‌هایی از متخصصان سفر و گردشگری، استراتژی‌های جدیدی را در امر بازاریابی ترسیم کرده‌اند که امیدوارند این بخش بار دیگر روی پای خود بایستد. در اوایل سال جاری، ابراهیم پور فرج، رئیس انجمن گردانندگان گردشگری ایران از دولت درخواست کرده بود که برای متقاضیان بین‌المللی که به‌طور کامل در برابر کووید- 19 واکسینه شده‌اند، ویزای توریستی صادر کند. وزارت بهداشت و ستاد ملی کنترل کرونا حداقل می‌توانند موافقت کنند که گردشگران بین‌المللی که دوز دوم واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند اجازه ورود به ایران داشته باشند.

این کارشناس ابراز تأسف کرد که عدم توجه به این نکته توسط ستاد ملی کرونا منجر به از دست دادن بیش‌ازپیش بازارهای بین‌المللی گردشگری می‌شود یا حداقل آن‌ها باید شفاف‌سازی کنند تا ما بتوانیم به‌طور مناسب به شرکت‌های خارجی و گردشگران پاسخ دهیم تا بازارهای گردشگری بین‌المللی را بیش از این از دست ندهیم.

ایران به‌طور بالقوه مقصد پررونق برای مسافرانی است که به دنبال جاذبه‌های فرهنگی، مناظر نفس‌گیر و سایت‌های متعدد ثبت‌شده در یونسکو هستند. بر اساس برنامه چشم‌انداز گردشگری 2025، ایران قصد داشت تعداد ورود گردشگران را از 4.8 میلیون نفر در سال 2014 به 20 میلیون نفر در سال 2025 افزایش دهد.

حتی قبل از شیوع کووید-19 نیز گردشگری ایران با چالش‌هایی دست‌وپنجه نرم می‌کرد، «تبلیغات رسانه‌ای» غربی که هدف آن ترساندن مسافران احتمالی از مسافرت به جمهوری اسلامی بود سبب لطمه به این صنعت شده بود. برخی از کارشناسان معتقدند که ایران کماکان به دلیل یک چنین «تبلیغات و جنگ رسانه‌ای» برای بسیاری از مسافران احتمالی ناشناخته است. بااین‌حال، آن‌ها چشم‌اندازهای روشنی را برای بخش گردشگری کشور در نظر می‌گیرند درصورتی‌که این بخش استراتژی‌های جامعی را برای مقابله با تبلیغات تحت رهبری آمریکا و تحریم‌ها دنبال کند، بااین‌حال باید تمام تلاش خود را برای لغو مقررات سخت سفر و صنعت گردشگری انجام داد.

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/345720/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.