2021/10/27
۱۴۰۰ چهارشنبه ۵ آبان
سه سناریو درباره عدم حضور رئیسی در نیویورک
دکتر نصرالله تاجیک دیپلمات پیشین در گفت وگو با ستاره صبح آنلاین تشریح کرد؛

سه سناریو درباره عدم حضور رئیسی در نیویورک

دکتر نصرالله تاجیک معتقد است:سازمان ملل یک تریبون مناسب برای برقراری با کشورهای جهان است و رهبران سیاسی از این فرصت برای دیدارهای دوجانبه،چند جانبه و حل مسائل بین المللی استفاده می کنند.
 به گزارش ستاره صبح آنلاین ابراهیم رئیسی به هفتاد و ششمین مجمع عمومی سازمان ملل نمی رود و دیدارهای معمول این اجلاس به عهده وزیر خارجه ایران خواهد بود. تخت روانچی نماینده دائم ایران در سازمان ملل علت عدم سفر رئیسی به نیویورک را همه‌گیری کرونا دانست. این در حالی است که رئیسی به تازگی در اجلاس سازمان همکاری‌های شانگهای در تاجیکستان حضور داشت وبا مقام های کشورهای مختلف دیدار و گفت وگو کرد.حسن روحانی به همراه محمد جواد ظریف در هشت سال گذشته همواره در نشست عمومی سازمان ملل شرکت می کردند و با استفاده از تریبون سازمان ملل سیاست ایران را در زمینه های مختلف به افکار عمومی جهان انتقال می دادند.از سوی دیگر روحانی و ظریف در حاشیه این اجلاس به صورت دو جانبه یا چند جانبه با رهبران سیاسی جهان در راستای حل مشکلات منطقه ای و بین المللی دیدار و مذاکره می کردند.دولت سیزدهم در ابتدای کار خود است و می توانست با حضور رئییس جمهور در اجلاس سازمان ملل دیدگاه های خود را بیان کرده تا دنیا بداند سمت و سوی سیاست خارجی ایران چگونه است. با این وجود این اتفاق رخ نداد و این فرصت دیپلماتیک از بین رفت. ستاره صبح برای بررسی این موضوع با دکتر نصرالله تاجیک دیپلمات پیشین کشورمان گفت وگو کرده که در ادامه می خوانید.

دکتر نصرالله تاجیک در این زمینه معتقد است:سازمان ملل یک تریبون مناسب برای برقراری با کشورهای جهان است و رهبران سیاسی از این فرصت برای دیدارهای دوجانبه،چند جانبه و حل مسائل بین المللی استفاده می کنند.این در حالی است که دولت سیزدهم کار خود را به تازگی آغاز کرده و به همین دلیل می توانست از این فرصت برای بیان دیدگاه های منطقه ای و بین المللی خود استفاده کند.امروز شرایط منطقه با توجه به تحولات افغانستان شکل جدیدی به خود گرفته است. از سوی دیگر روابط ایران با برخی از کشورهای منطقه نیز نیازمند بازنگری و تجدید نظر است.
این دیپلمات پیشین ادامه داد:وزارت امور خارجه همواره این مسائل را در دست بررسی  دارد و به همین دلیل اگر قرار باشد رئیس جمهور در رأس هیئتی به این اجلاس برود شرایطی را طراحی می کنند که مسائل را چگونه بیان کند  تا در بین افکارعمومی مقبول بیفتد.واقعیت این است که در سال های اخیر شرایط حضور رهبران سیاسی در سازمان ملل به دلیل مسائلی مانند کرونا تغییر کرده است.به همین دلیل بیشتر گردهمآیی های بین المللی به صورت مجازی و آنلاین برگزار می شود.وزارت امور خارجه نیز هنوز دلایل اصلی عدم حضور رئیس جمهور در اجلاس سازمان ملل را بیان نکرده است.
 وی تصریح کرد:به نظر می رسد سفر هیئت ایرانی به شکلی طراحی شده که وزیر امور خارجه به صورت حضوری در اجلاس شرکت کند و رئیس جمهور نیز به صورت مجازی سخنرانی کند. من امیدوارم اگر این طراحی صورت گرفته حتمأ این سخنرانی با برنامه از پیش تعیین شده صورت بگیرد و بیشتر به متن پرداخته شود تا به حاشیه.
تاجیک خاطرنشان کرد:سناریوهایی که ممکن است  دلیل عدم سفر آقای رئیسی به نیویورک باشد را باید به سه دسته تقسیم بندی کرد. نخست موضوع کرونا است که احتمال داده می شود رئییس جمهور به دلیل محدودیت های کرونایی تصمیم گرفته باشد در اجلاس سازمان ملل شرکت نکند.این تصمیمی است که برخی رهبران سیاسی دیگر نیز گرفته اند.سناریو دوم  به سیاست های دولت سیزدهم باز می گردد. به نظر می رسد سیاست دولت سیزدهم این است که خود را از آمریکا دور نگه دارد.این در حالی است که ما باید بین آمریکا و سازمان ملل تفکیک قائل شویم.اگر این سیاست در دستور کار دولت قرار دارد که من آن را تأیید نمی کنم باید این نکته را در نظر گرفت که سیاست دوری از آمریکا نباید باعث شود که از فرصت مجمع عمومی سازمان ملل که حضور در آن می تواند به یک گفتمان سازنده تبدیل شود استفاده نکرد. سناریوی سوم این است که این احتمال وجود دارد که برآیند تیم سیاسی و وزارت خارجه دولت این باشد که در صورتی که آقای رئیسی قصد داشته باشد به آمریکا سفر کند به وی ویزا ندهند. این احتمالی است که می تواند به عنوان یکی از سناریوهای مطرح مورد نظر قرار بگیرد.

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/315679/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.