2021/11/29
۱۴۰۰ دوشنبه ۸ آذر
واکنش‌ها به مرگ سحر خدایاری
گزارش

واکنش‌ها به مرگ سحر خدایاری

اشاره: موضوع ورود و یا عدم ورود زنان به ورزشگاه ها در دولت‌های اصلاحات ، احمدی نژاد و روحانی مطرح بوده، اما تاکنون درباره این موضوع تصمیمی گرفته نشده است. البته دولت موافق ورود زنان به ورزشگاه‌ها است و هر از گاهی مناقشه بر سر این موضوع آغاز و پایان می گیرد . تازه ترین اتفاق این است که سحر خدایاری به دلیل اینکه نتوانسته وارد به ورزشگاه بشه اقدام به خودسوزی کرده که جان خود را از دست داده است. هر چند این حادثه برای بانوان، ورزش دوستان و خانواده اش تلخ و غمناک است، اما نکته‌ای که ورزش دوستان باید به آن توجه کنند این است که نباید جان خودشان را به خاطر موضوع فوتبال از دست بدهند، بلکه بر اعصاب خود مسلط باشند و مطالبات خود را از طریق قانونی و رسانه‌ها بیان کنند. به هر حال سحر نباید کاری می کرد که خود ، دوستان ، ورزش دوستان و خانواده اش را عزادار کند.گزارش پیش رو واکنش ها به این اتفاق را در پی می‌خوانید.

ستاره صبح-

علی مطهری در واکنش به خودسوزی «سحر خدایاری» هوادار تیم استقلال در توئیتر خود نوشت: « مرگ سحر دختری که به خاطر ورود پسرانه به استادیوم آزادی بازداشت و در اثر شنیدنمحکومیت اش به 6 ماه زندان خودسوزی کرد، حاکی از بی تدبیری مسئول مربوط است. فرضاً کار او غیر قانونی بوده، کافی بود چند کلمه نصیحت شود نه محکوم به زندان. حفظ نظام به این کارها نیست. »

رئیس فراکسیون جوانان مجلس ایران: تا دیرتر نشده باید تبعیض‌های ناروا رفع شود
فرید موسوی، نماینده و رئیس فراکسیون جوانان در مجلس ایران در توییتر نوشت: "حل برخی مسائل ساده چنان دیر می‌شود که زخم‌های مهلک به روان جامعه می‌زند و برایشان پاسخی به تاریخ نداریم."او افزود: "مردسالاری، تبعیض جنسیتی، منع ورود زنان به ورزشگاه‌ها و نهایتا مرگ دردناک دختر آبی حلقه‌های یک زنجیر است. تا دیرتر و فاجعه‌بارتر نشده، این تبعیض‌های ناروا باید مرتفع شود."

معاونت امور زنان ریاست جمهوری
روابط عمومی معاونت امور زنان ریاست جمهوری در واکنش به درگذشت 'دختر آبیگ' اطلاعیه‌ای، صادر کرد.
در این اطلاعیه آمده است:
با ابراز تاسف و تاثر شدید از درگذشت خانم «سحر.خ»، به اطلاع می رساند اقدامات این معاونت از زمان انتشار اخبار مربوطه به خودسوزی نامبرده، به شرح زیر بوده است: معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده هفته گذشته پس از اطلاع از موضوع خودسوزی خانم سحر.خ و بررسی صحت و سقم موضوع در جلسه چهارشنبه دولت، به دستیار ویژه حقوق شهروندی خود، خانم شهناز سجادی ماموریت داد تا در محل بیمارستان حاضر و موضوع را شخصا بررسی کند. خانم سجادی روز پنج شنبه ۱۴ شهریور در بیمارستان با مادر و خواهر سحر دیدار و جزئیات ماجرا را همان روز به طور کتبی گزارش کرد. این گزارش روز شنبه به پیوست نامه ای رسمی به امضای معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده برای رئیس محترم قوه قضائیه ارسال شد. در جلسه دولت روز یکشنبه نیز موضوع مطرح و وزیر ورزش و جوانان در مورد اقدامات صورت گرفته برای حضور خانم ها در مسابقات توضیح داد.
صادق زیبا کلام نیز  در واکنش به خودسوزی اعتراض‌آمیز سحر خدایاری با انتشار پیامی در توییتر نوشت: «یقیناً طرفداران تیم استقلال به همراه بازیکنان و مسئولین باشگاه اینقدر مرام دارند که در نخستین بازی آبی‌ها به حرمت و یاد سحر خدایاری و همدردی با خانواده داغدارش یک دقیقه سکوت کنند.» 

همدردی و حمایت علی کریمی
علی کریمی، فوتبالیست سرشناس ایرانی با انتشار بخشی از کارتون عمر مومنی، کارتونیست مشهور اردنی که برای دختر آبی کشیده است، از نرفتن به ورزشگاه نوشت: "زنان سرزمين ما، خيلى وقت‌ها، خيلى مَردَن...

باشگاه استقلال
باشگاه استقلال درگذشت هوادار تیمش را تسلیت گفت: «خانواده محترم خدایاری، درگذشت تلخ و غم‌انگیز فرزند دلبندتان، خانم سحر خدایاری موجب اندوه و تاسف فراوان مجموعه باشگاه استقلال و به خصوص هواداران این تیم شد».

پروانه سلحشوری، نماینده مجلس در توییتر نوشته که همه در حبس و سوختن سحرهای ایران مسئولند.
سیدجلال حسینی
با اشتراک تصویری از ورزشگاه آزادی بدون حضور تماشاگر به مرگ دختر آبی واکنش نشان داد.

حسین ماهینی در توییتر:
ماهینی خود با هشتگ دختر آبی و استفاده از کاریکاتور عمر مومانی، به این موضوع واکنش نشان داد.

علی خطیر در اینستاگرام:
از اون بالا راحت‌ تر میتونی بازی تیم مورد علاقه‌ ات را نگاه کنی ...

مهناز افشار در توییتر:
و تو می مانی با وجدانت سحر هم مُرد ...

علی فتح الله زاده در اینستاگرام:
 از شنیدن خبر درگذشت سحر استقلالی هوادار عزیز تیم محبوبمان بسیار متاثر شدم. این ضایعه را به خانواده ایشان و هواداران بزرگ استقلال تسلیت عرض می کنم.

جواد کاظمیان در اینستاگرام
دختر جان! شرم می کنم از بازی کردن در ورزشگاهی که تو پشت درهای بسته اش ماندی، پشت درهای بسته اش سوختی. از شعله های آتشی که فقط تو را نسوزاند، تمام ما را خاکستر کرد. شاید یک روز درهای بسته باز شدند و زنان و دختران کنار مردها برای فوتبال خواندند اما صندلی تو تا آخر دنیا خالی می ماند. ما را ببخش اگر نتوانستیم برای رویای تو کاری کنیم.
پروازت آرام دختر جان

فرهاد مجیدی اینستاگرام:
سحر جان سکوهای آزادی حسرت دیدنت را تا ابد با خود خواهند داشت.

امیرناظمی، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در توییتر :
خبر فوت دختر آبی خبر 100 همه ماست

علی پروین در اینستاگرام:
با تصویر سیاه از استادیوم آزادی نوشت روح‌ات شاد

پروانه سلحشوری، نماینده مجلس در توییتر 
همه در حبس و سوختن سحرهای ایران مسئولند.

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/30858/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.