2021/10/17
۱۴۰۰ يکشنبه ۲۵ مهر
تحریم ها و بزرگ شدن دولت دلیل تورم و گرانی ها است
محمد حسین برخوردار عضو اتاق بازرگانی ایران در گفت وگو با ستاره صبح آنلاین:

تحریم ها و بزرگ شدن دولت دلیل تورم و گرانی ها است

به گزارش ستاره صبح آنلاین افزایش تولید و صادرات، کاهش هزینه و افزایش درآمد خانواده‌ها، اصلاح نظام سلامت ایران، اصلاح ۳ ضلع اقتصاد ایران، شامل نظام مالی، نظام بودجه‌ای و نظام مالیاتی و سرانجام افزایش شفافیت و پایان دادن به فساد از جمله محورهای از پیش اعلام شده برنامه اقتصادی ابراهیم رئیسی بوده است. برنامه دیگر دولت ابراهیم رئیسی افزایش شفافیت در اقتصاد ایران است، که به‌گفته خودش از قوه‌قضاییه به قوه مجریه آمده تا جلوی ایجاد فساد را بگیرد. در این ارتباط او وعده داده از امسال همه قوانین و مقررات شفافیت در اقتصاد را به‌طور کامل اجرا کند وسامانه‌های شفافیت (مانند قراردادهای دولتی و عملکرد شرکت‌های دولتی) را تکمیل و در دسترس مردم قرار دهد. با این وجود آنچه در هفته های اخیر مشاده می شود افزایش قیمت کالاهای اساسی و ضروری بوده که فشار را بر زندگی مردم بیشتر کرده است. ستاره صبح برای بررسی این موضوع با مهندس محمد حسین برخوردار عضو اتاق بازرگانی ایران گفت وگو کرده که در ادامه می خوانید.

مهندس محمد حسین برخوردار در این زمینه معتقد است:دلیل اینکه گرانی ها همچنان در دولت رئیسی ادامه داشته به تحریم ها و بزرگ شدن بیش از اندازه دولت بستگی دارد.در سال های اخیر ما به دلیل تحریم های بین المللی با کاهش صادارت مواجه بوده ایم. این در حالی است که در زمینه واردات کالاهای اساسی و زیرساختی نیز با مشکل مواجه بوده ایم. به همین دلیل اقتصاد ایران با چالش مواجه شده و گرانی و تورم مهار نشده است. تا زمانی که کشور تحریم باشد و صادرات و واردات وجود نداشته باشد نمی توان نسبت به مهار گرانی ها و تورم خوشبین بود. وی ادامه داد:اقتصاد کشور بیمار است و علاجی هم برای این بیماری نیست، چراکه اقتصادی که مبنایش از همان ابتدا یارانه‌ای درنظر گرفته شده و توسعه صنعتی ندارد، صادرات محور نیست و گردشگری نیز در آن اهمیت ندارد. شرایط اقتصاد ایران با تغییر افراد تغییر نمی کند و بلکه ساختارها باید اصلاح شوند که این اصلاحات سخت است. ایران کشوری بوده که همیشه علاوه ‌بر گرفتاری‌ها و محدودیت‌های داخلی، با تحریم مواجه بوده است. همچنین در صنعتی مثل خودروسازی که نسبت به سایر صنایع دستش بازتر بوده و بیشتر برایش خرج شده، به صادرات‌محوری نرسیده است.   فقط پول زیاد دریافت و خطوط تولید راه‌اندازی کرده که بعد از مدتی کنار گذاشته شده است. در اکثر صنایع همچون نساجی، لوازم خانگی و صنایع آی‌تی خود صنعت را  با قیمت بالا خریداری کردیم اما دانش فنی لازم را در اختیار نداشتیم. عضو اتاق بازرگانی ایران تصریح کرد:چندین سال است که گفته می‌شود اوضاع بانک‌ها خراب است و بانک مرکزی برای جبران کسری بودجه بانک‌ها که باید بهره مردم را بپردازند و همچنین برای جلوگیری از ورشکستگی آنها، اقدام به چاپ اسکناس می‌کند. این پول چاپ شده همچون بهمنی قدرتمند با عنوان تورم بر سر مردم ریخته می‌شود.در حال حاضر در اثر کاهش ارزش پول ملی اقشار زیادی تحت فشار قرار گرفته‌اند و به خاطر وابستگی صنایع کشور به مواد اولیه خارجی و بالا رفتن قیمت‌ها تقریبا به خط زیر متوسط رفته‌اند. وی خاطرنشان کرد:باید توجه کرد تا چه حد کشور دچار وابستگی است. نمی‌گوییم کشورهای دیگر وابسته نیستند اما تا حد ایران در هر زمینه‌ای محدودیت ندارند. آنها محصول خود را تولید و سپس در بازار بین‌المللی آنه هم با رقابت عرضه می‌کنند. اما در اینجا تقاضا زیاد و عرضه کم است و فروش کارخانه‌ها از مدت‌دار به نقدی تبدیل شده که فقط به کارگران، کارمندان و حقوق‌بگیران فشار وارد می‌کند.

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/295605/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.