2021/12/09
۱۴۰۰ پنج شنبه ۱۸ آذر
تأیید حکم شهرداری زاکانی سیاسی است نه تخصصی
زهرا نژاد بهرام در گفت وگو با«ستاره صبح آنلاین»:

تأیید حکم شهرداری زاکانی سیاسی است نه تخصصی

انتخاب علیرضا زاکانی رئیس سابق مرکز پژوهش های مجلس، کاندیدای ریاست جمهوری سال1400 و دانش آموخته پزشکی هسته ای به عنوان شهردار تهران با حاشیه ها و واکنش های زیادی همراه بوده است.
به گزارش ستاره صبح آنلاین نخستین واکنش به انتخاب وی از سوی سازمان بازرسی کل کشور صورت گرفت که این انتصاب را غیرقانونی دانست. براساس آیین نامه داخلی وزارت کشور شهردار تهران باید حداقل9 سال سابقه مدیریت شهری یا سابقه کار اجرایی مرتبط داشته باشد ورشته تحصیلی اش مرتبط با امور شهری باشد. این در حالی است که زاکانی فاقد چنین شرایطی است. به همین دلیل عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور دولت دوازدهم با عنوان اینکه حاضر نیست در دوران وزارت وی این حکم غیر قانونی امضا شود از امضای این حکم خودداری کرد. با این وجود احمد وحیدی وزیر کشور حکم زاکانی را امضا کرده و وی به صورت رسمی کار خود را به عنوان شهردار تهران آغاز می کند.ستاره صبح برای بررسی این موضوع و چالش های پیش روی زاکانی در شهرداری تهران با زهرا نژاد بهرام عضو پیشین شورای شهر تهران گفت وگو کرده که در ادامه می خوانید.

 زهرا نژاد بهرام در این زمینه گفت:امضای حکم زاکانی براساس آیین نامه داخلی وزرات کشور غیرقانونی بود. با این وجود این اتفاق رخ داده و به همین دلیل برای ایشان در مدیریت شهر تهران آرزوی موفقیت می کنیم.در شرایط کنونی نقشه راه مدیریت تهران برای آقای زاکانی مشخص است و به همین دلیل وی می تواند از این رویکرد به عنوان یک فرصت استفاده کند.نقشه راه نیز برنامه سوم توسعه و در کوتاه مدت بودجه1400 است.شهردار جدید تهران باید در تکمیل پروژه های نیمه تمامی که از گذشته آغاز شده تسریع کند و این پروژه ها را به نتیجه برساند.
عضو شورای شهر پنجم تهران ادامه داد:در شرایط کنونی همگرایی و همدلی بین دولت،مجلس وشورای شهر وجود دارد و به همین دلیل ما امیدواریم منابع لازم برای تسریع در حمل و نقل عمومی فراهم شود.آقای زاکانی قول داده بودند با توجه به روابطی که در مجلس شورای اسلامی دارند لایحه مدیریت واحد شهری را در شهر تهران به نتیجه برسانند.این لایحه سال ها در دستور کار مجالس مختلف قرار گرفته اما عملیاتی نشده است.
وی تصریح کرد: یکی از مهم ترین چالش های پیش روی آقای زاکانی مدیریت کرونا در شهر تهران است. در شرایط کنونی کشور با بحران کرونا مواجه است و همه مردم درگیر هستند. با این وجود مدیریت کرونا در شهر تهران یکی از مهم ترین اولویت های مدیریت شهری جدید است.این موضوع منابع اقتصادی شهر تهران را با چالش ایجاد خواهد کرد و اگر آقای زاکانی قصد دارند در راستای توسعه اقتصادی حرکت کنند باید بتوانند این چالش را به  خوبی مدیریت کنند.نژاد بهرام ادامه داد: چالش دیگری که آقای زاکانی با آن مواجه هستند آلودگی هواست که دارای مدیریت چند بخشی است.به همین دلیل کار را دشوار می کند.ما باید از عدم تخصص آقای زاکانی عبور کنیم. ایشان می توانند با استفاده از نیروهای متخصصی که در بدنه شهرداری تهران وجود دارند این نقصان خود را جبران کنند.این نیروها سال ها تجربه کسب کرده اند و می توانند فرصت های جدیدی برای شهرداری تهران خلق کنند. در شرایط کنونی مسأله مهم عدم تخصص ایشان نیست و بلکه مدیریت اجرایی شهر است.آقای زاکانی سابقه اجرایی ندارند. این در حالی است که مدیریت شهر تهران اجرایی است و نه سیاسی.
وی خاطرنشان کرد:براساس آیین نامه داخلی وزرات کشور آقای زاکانی به دلیل عدم سابقه و تخصص لازم نباید به عنوان شهردار انتخاب می شدند. با این وجود به نظر می رسد در یک رویکرد سیاسی برای شهری که نیاز به مدیریت اجرایی دارد حکم ایشان در نهایت توسط وزیر کشور دولت جدید امضا شد و ایشان به صورت رسمی به عنوان شهردار تهران کار خود را آغاز کردند.

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/285449/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.