2021/11/29
۱۴۰۰ دوشنبه ۸ آذر
پیش‌بینی قیمت دلار تا پایان مرداد

پیش‌بینی قیمت دلار تا پایان مرداد

در حالی‌که پیش‌بینی می‌شد بعد از صعود دلار به سطح ۲۶۷۵۰تومان فروشندگان وارد بازار شوند، اما روز گذشته با عبور دلار از مرز مقاومتی ۲۶۸۰۰تومان دوباره خرید‌ها اوج گرفت و با تشدید انتظارات تورمی دلار به یک قدمی کانال ۲۷هزار تومان رسید.

ستاره صبح آنلاین-با شروع تعطیلات سراسری و بسته بودن بازار نقدی ارز، حجم معاملات اندکی کاهش یافته و قیمت دلار که روز گذشته تا ۲۶۹۵۰تومان بالا رفته بود، در معاملات پشت‌خطی امروز به ۲۶۸۶۰تومان رسیده است.
این مرزشکنی دلار درحالی رخ داد که برخی منابع از افزایش عرضه در بازار متشکل خبر می‌دهند اما به گفته فعالان بازار، اولا حجم عرضه کمتر از میزان تقاضاست و ثانیا باتوجه به پایین بودن نرخ ارز عرضه شده نسبت به آزاد، احتمال افزایش تقاضا و رشد بیشتر قیمت دلار وجود دارد؛ ضمن اینکه برخی ادعا کرده‌اند که طی روز‌های آینده با افزایش تقاضا برای واردات واکسن و فشار این موضوع بر بازار، رشد قیمت دلار بیشتر خواهد شد.
از طرف دیگر باتوجه به اینکه کشور در حال حاضر با کسری بودجه شدید و کاهش درآمدهای ارزی به دلیل تشدید تحریم‌های نفتی رو‌به‌روست، به نظر نمی‌رسد بازارساز بتواند مثل قبل با افزایش عرضه روند صعودی دلار را مهار کند.
در این شرایط بدبینی نسبت به آینده برجام و احتمال به بن‌بست رسیدن مذاکرات بر بالا رفتن انتظارات تورمی دامن زده و باعث شده دلار پس از ۹ماه مجددا به قیمت ۲۶۹۰۰تومان صعود کند و حالا باید منتظر ماند و دید که بعد از اتمام تعطیلات، معامله‌گران چه مسیری پیش خواهند گرفت.
یک راه حل اساسی برای کنترل چشم انداز نرخ ارز، کاهش تورم و انتظارات تورمی است که در صورت عملی شدن دستورات ضدتورمی رییس جمهوری در روز گذشته می توانیم نسبت به کنترل قیمت دلار در ماه‌های خوشبین باشیم.

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/275196/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.