2021/11/29
۱۴۰۰ دوشنبه ۸ آذر
ضرورت تبدیل تهدیدهای جهانی به فرصت توسط رئیسی
دکتر صباح زنگنه نماینده پیشین ایران در سازمان کنفرانس اسلامی در گفت و گو با«ستاره صبح آنلاین»:

ضرورت تبدیل تهدیدهای جهانی به فرصت توسط رئیسی

مراسم تحلیف ابراهیم رئیسی در حالی برگزار شد که یکی از رئوس مهم سخنان وی در مراسم تحلیف موضوع سیاست خارجی بود. رئیسی در این مراسم گفت: از هر طرح دیپلماتیکی که باعث لغو تحریم های ایران شود استقبال می کند.از سوی دیگر وی عنوان کرد دست دوستی به سوی کشورهای منطقه و همسایه دراز می کند. اظهارات رئیسی در این زمینه با واکنش کارشناسان و تحلیل گران روابط بین الملل مواجه شده و برخی عنوان می کنند رئیسی به دنبال رویکرد تعاملی با کشورهای منطقه است و همچنین تلاش خواهد کرد از مسیری حرکت کند که در نهایت به احیای برجام منجر شود.ستاره صبح برای بررسی این موضوع با دکتر صباح زنگنه نماینده پیشین ایران در سازمان کنفرانس اسلامی گفت وگو کرده که در ادامه می خوانید.

به گزارش ستاره صبح آنلاین، صباح زنگنه در این زمینه گفت:سخنانی که آقای رئیسی در مراسم تحلیف بیان کردند نشان می دهد که ایشان درصد صحیحی نسبت به چالش های اساسی کشور پیدا کرده اند.بدون تردید یکی از چالش های اصلی کشور موضوع تحریم هاست که آقای رئیسی نیز به درستی به آن اشاره کردند که جای تقدیر دارد.تحریم ها از طریق اعمال مقررات مالی و و مقررات برای نقل و انتقال پول و کالا صورت می گیرد.این تحریم ها نیز در عمل توسط آمریکا صورت می گیرد و بقیه کشورها از خواسته آمریکا تمکین می کنند.این وضعیت درباره کشورهای اروپایی و حتی روسیه و چین نیز وجود دارد.کشورهای ضعیف تر  از قدرت کافی برای برخورد با این چالش ندارد. این در حالی است که قدرتهای بزرگ جهانی در این زمینه با خواسته های آمریکا همراهی می کنند.
وی ادامه داد: تا زمانی که آمریکا در زمینه تبادل تجاری با ایران ممانعتی به وجود نمی آورد بقیه کشورها با ایران ارتباط اقتصادی داشتند و مشکلی نیز در این زمینه وجود نداشت.با این وجود از زمانی که آمریکا سیاست های خود را برعلیه ایران اعمال کرد بقیه کشورها نیز از سیاست های آمریکا در راستای تحریم های ایران تبعیت کردند.به همین دلیل برای حل این مشکل باید از مسیری حرکت کنیم که این مشکل به وجود آمده که همان برجام و مذاکره با کشورهای غربی است.برجام باید از مسیر خود احیا شود.در این زمینه دیپلماسی درون منطقه ای می تواند تا10 درصد مشکلات را مرتفع کند.این در حالی است که همچنان90 درصد مشکلات باقی خواهد ماند.
نماینده سابق ایران در سازمان کنفرانس اسلامی خاطرنشان کرد: این احتمال وجود دارد که دولت آقای رئیسی قصد داشته باشد در مذاکرات روش دیگری در پیش بگیرد که طبیعی است و حق هر دولتی است که براساس رویکرد خود عمل کند.آقای رئیسی می تواند با استفاده از افرادی که شناخت دقیق و علمی از محیط بین المللی و فراز و نشیب های آن دارد به سمتی حرکت کند که  چالش های بین المللی ایران به فرصت تبدیل شود.به همین دلیل دولت آقای رئیسی می تواند رویکردی در پیش بگیرد که تجربه مذاکرات گذشته را غنی تر کند.

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/235117/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.