2022/09/30
۱۴۰۱ جمعه ۸ مهر
آینده فاجعه بار کرونا در انتظار ایرانی ها

آینده فاجعه بار کرونا در انتظار ایرانی ها

دکتر ایرج خسرونیا/ عضو انجمن متخصصان داخلی ایران

 

وضعیت کرونا در کشور در شرایط کم‌نظیری قرارگرفته و در شرایط کنونی همه استان‌های کشور درگیر ویروس کرونا هستند.اشباع تخت‌های بستری، کمبود اکسیژن و بی‌رمقی کادر درمان در مقابل حجم بی‌شمار بیماران کرونایی بیمارستان‌ها را وارد شرایط وخیمی کرده است. در چنین شرایطی بر اساس  اظهارات سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا رعایت پروتکل‌های بهداشتی به زیر ۴۰ درصد سقوط کرده و در چنین وضعیتی ویروس با قدرت سرایت بالا همه را مبتلا می‌کند. هشدارها درباره پر شدن تخت‌های بیمارستانی بسیار جدی است. طبق برآوردها؛ میزان بستری و ورود به بیمارستان‌ها افزایش چشمگیری داشته و چنانچه وضعیت به همین ترتیب ادامه یابد کشور با فاجعه مواجه خواهد شد .البته علی رغم این هشدارها اگر سری به نقاط مختلف شهرها بزنیم می‌بینیم رستوران‌ها کماکان باز هستند، فاصله اجتماعی در وسایل حمل‌ونقل عمومی با مفهوم واقعی آن فاصله دارد، سالن‌های آرایشی این روزها کسب و کارشان رونق بیشتری گرفته و مردم برای برگزاری عروسی‌ها و مراسم عقدکنان پیش از آغاز ماه محرم عجله دارند. اما در میان عکس‌های عروسی و دورهمی‌های خانوادگی و رستوران رفتن مردم در اینستاگرام تصاویر دیگری هم در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود که شرایط وخیم بیمارستان‌های کشور را نشان می‌دهد. جنگ اکسیژن و پیدا کردن تخت خالی و دارو دامن افرادی که پروتکل ها را رعایت نکرده اند گرفته است.

تاب‌آوری نظام سلامت در حالی با افزایش مراجعه بی‌سابقه بیماران بدحال در معرض خطر قرارگرفته که تخت‌های بیمارستانی تقریباً در همه استان ها تکمیل است و رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی بیش از ۷۰ درصد ظرفیت تخت‌ها را به بیماران کووید۱۹ اختصاص داده‌اند.واقعیت این است که هنوز برخی از اقشار مردم خطر کرونا را جدی نگرفته اند و در چنین شرایطی مهمانی و عروسی برگزار می کنند. این در حالی است که وضعیت این ویروس به شکلی است که تنها با رعایت پروتکل های بهداشتی و تزریق واکسن می توان آن را کنترل کرد. با این وجود در شرایط کنونی هیچ کدام از این اتفاقات در کشور رخ نداده و به همین دلیل در یک وضعیت فاجعه بار کرونایی قرارگرفته ایم. دولت نیز موفق نشده به خوبی این بحران را مدیریت کند و به همین دلیل نمی توان آینده مناسبی را برای این بیماری در ایران پیش بینی کرد.

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/225117/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.