2021/10/17
۱۴۰۰ يکشنبه ۲۵ مهر
چراغ سبز دوباره واشنگتن به برداشتن تحریم ها

چراغ سبز دوباره واشنگتن به برداشتن تحریم ها

رابرت مالی: واشگنتن آماده لغو تحریم های ایران است اگر ایران به تعهدات خود در برجام عمل کند

ستاره صبح آنلاین-انتقال تصمیم گیری درباره آینده مذاکرات از دولت حسن روحانی به ابراهیم رئیسی و فشار جمهوری خواهان بر بایدن برای ترک مذاکره با ایران آینده مذاکرات را در هاله ای از ابهام قرار داده است.با این وجود اظهارات رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران مبنی بر اینکه واشنگتن آماده برداشته شدن تحریم های ایران است امیدواری نسبت به آینده مذاکرات احیا کرده است. مالی همچنین گفت: رویکرد سیاست فشار حداکثری دولت ترامپ علیه ایران شکست خورده است. این در حالی است که روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال به تازگی مدعی شده خواسته ایران در مذاکرات این است که خروج آمریکا از برجام به موافقت سازمان ملل مشروط شود.اینکه آیا آمریکا این خواسته را می پذیرد یا خیر در تصمیم گیری نهایی دو کشور درباره برجام تأثیرگذار خواهد بود.حسن روحانی رئیس جمهور در روزهای اخیر به طور صریح اعلام کرد که پس از انجام مذاکرات در وین در اسفندماه گذشته تحریم ها برداشته می شد اما مصوبه اقدام راهبردی صیانت از حقوق ملت مانع شد.همچنین بسیاری از صاحب نظران و دیپلمات های پیشین بارها گفته اند بدون برجام و تصویب لوایح اف ای تی اف امکان حل مشکلات اساسی کشور ممکن نیست.از اظهارات رابرت مالی برمی آید که نوعی توافق بین دو کشور صورت گرفته بود اما مذاکرات تعلیق شد. گزارش پیش رو به این موضوع می پردازد که در ادامه می خوانید.

 

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران با تاکید دورباره بر این واقعیت که «رویکرد سیاست فشار حداکثری دولت ترامپ به نحو فلاکت‌باری شکست خورده و به منافع آمریکا لطمه زده است»، از آمادگی واشنگتن برای لغو تحریم های ایران سخن گفت.رابرت مالی در گفت‌وگو با شبکه آمریکایی "‌ام اس ان بی سی، بدون اشاره به اینکه کدام کشور با خروج از برجام و زیرپا گذاشتن تعهدات، باعث بروز مشکلات فراوان در اجرای این توافق بین المللی شد، گفت آمریکا آماده لغو تحریم های ایران است اگر ایران به برجام بازگردد و به تعهدات هسته ای خود عمل کند.

 

مالی با اشاره به پیامدهای سیاست شکست خورده فشار حداکثری دولت سابق واشنگتن علی ایران گفت که در نتیجه این رویکرد اشتباه دولت ترامپ، ایران برنامه هسته‌ای خود را شتاب داده است. او همچنین میزان نفوذ منطقه ای ایران را از جمله تبعات فشار حداکثری دولت ترامپ دانست.مالی با اشاره به آنکه جو بایدن به دیپلمات های آمریکایی دستور داده بود تا با ایرانیان دیدار کنند، گفت که ایرانیان درخواست کرده بودند که ملاقات میان هیأت های طرفین به صورت غیرمستقیم باشد.

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران  بدون اشاره به اینکه کدام با خروج از برجام، باعث بروز مشکلات کنونی شده است، برای لغو تحریم های ایران و بازگشت واشنگتن به برجام شرط گذاشت و گفت: ما به وضوح گفتیم که اگر آنها (ایرانیان) آماده اقدام در خصوص تعهدات خود باشند، ما هم آماده بازگشت به توافقیم. به بیان دیگر، اگر آنان آماده از سرگیری عمل به تعهدات هسته ای خود در توافق باشند، ما آماده برداشتن  تحریم ها هستیم.به گفته مالی، طرفین کمابیش مشغول مذاکره در مورد این ایده ها بودند و رئیس جمهوری و وزیر امور خارجه ایران چندین بار از جمله چند روز پیش گفتند که اگر ایران به دنبال برداشته شدن تحریم ها بود، این اتفاق در ماههای گذشته امکان داشت بیفتد.

این دیپلمات آمریکایی مدعی شد که آمریکا در ماه های گذشته این ایده را مطرح کرده بود که تمامی تحریم هایی را که دولت ترامپ با نقض برجام اعمال کرده بود، در ازای از سرگیری تعهدات ایران بردارد

 

وال استریت ژورنال: خواسته ایران در مذاکرات این است که خروج آمریکا از برجام به موافقت سازمان ملل مشروط شود

روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال» در یادداشتی با عنوان «تازه‌ترین درخواست هسته‌ای ایران» مدعی شد که جدیدترین خواسته تهران از آمریکا این است که ایالات متحده با بندی موافقت کند که خروج واشنگتن از توافق را منوط به موافقت سازمان ملل می‌کند.وال استریت ژورنال نوشته درحالی که ایالات متحده تاکنون با لغو شدیدترین تحریم‌ها علیه این کشور به‌منظور احیای برجام، تمایل نشان داده است، اما مذاکره‌کنندگان ایرانی، همچنان خواستار امتیازات فراتری هستند؛ درخواستی که به نوشته وال استریت ژورنال با قانون اساسی ایالات متحده مغایر است.این روزنامه آمریکایی تصریح کرد که تهران با گنجاندن یک بند، خواستار این شد که خروج احتمالی دوباره ایالات متحده از برجام مشروط به تایید سازمان ملل باشد.به گفته وال استریت ژورنال، جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا مانند باراک اوباما، رئیس‌جمهوری اسبق، این قرارداد را به رای نخواهد گذاشت چراکه تقریبا مطمئن است احتمال رای آوردن آن از سوی اکثریت سنا (دو سوم آرا) غیرممکن است.همچنین به نوشته این روزنامه درخواست ایران به‌معنای اعطای قدرت به سازمان ملل متحد برای سلطه بر سیاست خارجی آمریکاست، مساله‌ای که با سوگند ریاست‌جمهوری ایالات متحده مغایرت دارد.این روزنامه اضافه کرده است با توجه به اینکه پس از وقفه یک ماهه مذاکرات و درحالی که انتظار می‌رود گفتگو‌ها پس از تشکیل دولت ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری جدید ایران دنبال شود، تهران به‌دنبال دستیابی به امتیاز‌های بیشتری است.

این روزنامه مدعی شده در حالی که دولت بایدن، به ادامه گفتگو‌ها با تهران اشتیاق دارد، ایران از بازدید بازرسان بین‌المللی ممانعت کرده، سانتریفیوژ‌های پیشرفته راه‌انداری و اورانیوم غنی‌شده اندوخته می‌کند.

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/224982/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.