2022/09/30
۱۴۰۱ جمعه ۸ مهر
افزایش ازدواج و فرزند آوری دختران 10 تا 14 سال
مرکز آمار ایران تعداد ازدواج، طلاق و ولادت را در 3 فصل نخست سال ۹۹ منتشر کرد

افزایش ازدواج و فرزند آوری دختران 10 تا 14 سال

طبق آخرین گزارش منتشره مرکز آمار ایران در حالی ۷۳۱۷ دختر بچه ۱۰ تا ۱۴ ساله در پاییز ۹۹ ازدواج‌کرده‌اند که در همین بازه سنی و زمانی ۱۹۲ ازدواج به طلاق ختم شده است.

ستاره صبح آنلاین - مطابق با جدیدترین گزارش مرکز آمار ایران، طی پاییز سال گذشته (۹۹)، ۷۳۱۷ ازدواج دختر بچه ۱۰ تا ۱۴ ساله و پنج ازدواج پسربچه کمتر از ۱۵ سال به ثبت رسیده است. مطابق با این گزارش در پاییز ۹۹ آمار ازدواج دختران کمتر از ۱۰ سال صفر است. همچنین در همین بازه زمانی ۳۶۹۵۲ دختر ۱۵ تا ۱۹ ساله و ۵۱۳۹ پسر ۱۵ تا ۱۹ ساله ازدواج‌کرده‌اند. آمار طلاق در میان این دختران و پسران نیز قابل‌توجه است. خوشبختانه در این بازه زمانی تعداد طلاق ثبت‌شده دختران زیر ۱۰ سال و پسران زیر ۱۵ سال صفر است اما ۱۹۲ طلاق دختر بچه ۱۰ تا ۱۴ ساله در پاییز ۹۹ ثبت‌شده است. همچنین ۳۵۹۰ طلاق برای دختران ۱۵ تا ۱۹ سال و ۱۷۶ طلاق برای پسران ۱۵ تا ۱۹ سال نیز در همین بازه زمانی به ثبت رسیده است.

ولادت
آمارها در حالی خبر از به دنیا آمدن ۳۶۴ نوزاد در پاییز ۹۹ می‌دهند که مادران این نوزادان کمتر از ۱۵ سال داشته‌اند. در همین بازه زمانی و سنی تنها یک ولادت برای پدران کمتر از ۱۵ سال به ثبت رسیده است. همچنین ۱۶۸۷۰ ولادت برای مادران و ۷۳۱ ولادت برای پدران ۱۵ تا ۱۹ ساله در پاییز ۹۹ به ثبت رسیده است. بنابراین، مطابق با جدیدترین گزارش ارائه‌شده توسط مرکز آمار، مجموعاً در ۹ ماهه نخست سال ۹۹، تعداد ۲۳ هزار و ۷۹۷ ازدواج برای دختران ۱۰ تا ۱۴ سال، یک ازدواج دختر بچه کمتر از ۱۰ سال و ۱۴ ازدواج برای پسران کمتر از ۱۵ سال به ثبت رسیده است. همچنین در همین بازه زمانی ۵۲۲ مورد ازدواج دختران ۱۰ تا ۱۴ سال نیز به طلاق ختم شده است. در مورد تعداد ولادت‌های ثبت‌شده در بازه زمانی ۹ ماهه نخست سال ۹۹ نیز، دو ولادت برای پدران کمتر از ۱۵ سال و ۱۰۷۴ ولادت برای مادران کمتر از ۱۵ سال ثبت‌شده است. به‌طورکلی آنچه از آمارها برمی‌آید آن است که علیرغم اطلاع‌رسانی رسانه‌ها و سخنان کارشناسان و صاحب‌نظران در خصوص تبعاتی که ازدواج کودکان برایشان در پی خواهد داشت، همچنان شاهد روند کودک همسری هستیم و تا زمانی که همتی عالی برای اصلاح قوانین و فرهنگ و شرایط وجود نداشته باشد، این روند ادامه خواهد داشت.

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/194971/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.