2021/11/29
۱۴۰۰ دوشنبه ۸ آذر
قطار ناکجاآباد/ چیه این زندگی؟!

قطار ناکجاآباد/ چیه این زندگی؟!

بهار اصلانی-طنزنویس

ستاره صبح آنلاین-آن روز از اردوگاه کار اجباری آشویتس به دستور یکی از افسران اس‌اس همراه واحد سیار کشتار رفتم تا در مسیر، اوامر سربازان نازی را انجام دهم. پوتین‌های‌ گِلی‌شان را پاک می‌کردم، غذا را آماده می‌کردم و زمانی که جای پارک نبود و همه سربازان جهت کشتار مردم عادی از ماشین پیاده می‌شدند، پشت فرمان می‌ماندم تا خدایی ناکرده توسط پلیس راهنمایی و رانندگی به دلیل دوبله پارک کردن جریمه نشوند.
در پیاده‌روی خیابانی که پارک کرده بودم صف طویلی دیدم. دو نفر سر نوبت باهم زدوخورد می‌کردند. شیشه را پایین آوردم و از یکی از افرادی که در صف بود پرسیدم: «داداش صف چیه؟» گفت: «صف مرغ یخ زده.» گفتم: «دعوا سر چیه؟» گفت: «انگار یکی‌شون از دیشب اینجا توی صف بوده، بعد الان تلفنی بهش خبر دادن که ضامن دومی که برای گرفتن مرغ یخی جور کرده بوده از کارش اخراج شده و گواهی کسر از حقوقش دیگه به درد این بنده خدا نمی‌خوره. این هم زنبیلش رو گذاشته و رفته یه ضامن دیگه جور کنه که نفر دوم میاد زنبیلش رو می‌زنه کنار و جاش رو توی صف می‌گیره. انسانیت از بین رفته. مردم به همدیگه هم روا ندارن!»
گرم صحبت بودیم که پیرزنی از مرغ فروشی پرتاب شد روی آسفالت کف خیابان. ترسیدم و می‌خواستم برای کمک از ماشین پیاده شوم که هم صحبتم مانعم شد. گفت: «نرو اون تو، مرغ فروش‌ها به سلاح سرد مسلح‌اند. این پیرزن هم تقصیر خودشه. پنج‌تا بچه داره که چون خودش سرپرست خانواره بابت شش عضو بهش سه تا بال و یک اسکلت مرغ تعلق گرفته، اما پیرزن اصرار داره که بابت دوتا نوه‌اش هم سهمیه بگیره. فروشنده سخاوتمندانه براش منقار و پَرِ مرغ هم گذاشته‌ها، اما پیرزنه وقیح‌تر از این حرف‌هاست.»
سربازان اس‌اس که از عملیات کشتار غیرنظامیان خسته شده بودند برگشتند داخل ماشین که نوشیدنی بردارند. به دست و پایشان افتادم و التماس کردم که مردم ایستاده در صف را به رگبار ببندند. یکی از سربازان گفت: «ما خسته‌ایم چرا اصرار می‌کنی؟» صدایم را شبیه عادل کردم و گفتم: «چیه این زندگی؟!»

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/194776/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.