2021/11/28
۱۴۰۰ يکشنبه ۷ آذر
مدیریت ، عامل بحران کم آبی و قطعی برق
دکتر اسماعیل کهرم کارشناس محیط زیست در گفت وگو با ستاره صبح آنلاین تشریح کرد:

مدیریت ، عامل بحران کم آبی و قطعی برق

قطعی مکرر برق در شهرهای مختلف با انتقادات زیادی از سوی مردم و بنگاه های اقتصادی و بازار کسب و کار مواجه شده است. زیرا در روزهای اخیر برق در بسیاری از شهرهای کشور قطع شده است که ضررهای زیادی به اقشار مختلف مردم وارد کرده است. وزارت نیرو کم آبی را مهم ترین دلیل قطعی برق اعلام می کند. این در حالی است که به نظر می رسد مسأله تنها مرتبط با محیط زیست نیست و بلکه نوع مدیریت در برخورد با خشکسالی،ساخت سدهای غیر کارشناسی و تداوم تحریم هاست. ستاره صبح برای بررسی منشأ قطعی برق و راهکارهای آن با دکتر اسماعیل کهرم کارشناس محیط زیست کشور گفت وگو کرده که در ادامه می خوانید.

ستاره صبح آنلاین-دکتر اسماعیل کهرم گفت: میزان آب مصرفی کشور در حدود صدوبیست میلیارد متر مکعب است. این در حالی است که یک چهارم این رقم یعنی سی میلیارد متر مکعب این آب در نهایت تبخیر می شود.در نتیجه کشور با چنین چالش هایی مواجه می شود. در شرایط کنونی ظرفیت سدهای ما در حدود چهل و پنج درصد است.هنگامی که آب در سد وجود نداشته باشد توربین سدهای کشور نمی چرخد و به همین دلیل چالش زیست محیطی به وجود می آورد.در برخی استان های کشور مانند خوزستان با قطعی آب و برق مشکلات زیادی برای مردم به وجود آمده است.این در حالی است که جای آب خشک شده در این منطقه را ریزگردها گرفتند.به همین دلیل مسأله بی آبی و قطعی برق در شهرهای مختلف کشور به دلیل سومدیریت در زمینه زیست محیطی بوده است.عدم مدیریت کشور را خشک کرده است.این فعال محیط زیست ادامه داد: واقعیت این است که سدهای برق آبی کشور به اندازه کافی آب ندارند که روی توربین بریزد و به شهروندان برسد.اینکه کشور با بی آبی مواجه شده به دلیل مدیریت ضعیف مسئولان در این زمینه بوده است.در سال های اخیر برنامه های ما علمی و براساس یک رویکرد عقلایی قرار نداشته است.به عنوان مثال آقای کلانتری در طول سال هایی که مسئولیت داشت سدهای زیادی را به کشور تحمیل کرد.قبل از انقلاب در حدود سیزده سد در ایران وجود داشت؛ این در حالی است که در شرایط کنونی بیش از ششصد و پنجاه سد در کشور وجود دارد.شرایط به شکلی بوده که  هر دو هفته یک بار در کشور سد ساخته ایم.روسای جمهوری ما  از ابتدا تاکنون همواره به دنبال سد سازی بوده اند و به هر استان که سفر می کردند یک سد افتتاح می کردند.آقای هاشمی رفسنجانی،رییس دولت اصلاحات و احمدی نژاد از جمله کسانی هستند که در دوران مدیریت خود سدهای زیادی در کشور افتتاح کرده اند.در چنین شرایطی کارشناسان محیط زیست با این اقدمات مخالف بودند اما کسی گوش نمی کرد و در نهایت سدهای زیاد کشور را خشک کرد.

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/194732/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.