2023/05/30
۱۴۰۲ سه شنبه ۹ خرداد
آیا رشد ابرقدرت ایالات‌متحده کند شده است؟
ستاره صبح آنلاین بررسی می کند (ترجمه از علی اکبر شهدی)

آیا رشد ابرقدرت ایالات‌متحده کند شده است؟

ستاره صبح آنلاین-چهارم ژوئیه روز استقلال در ایالات‌متحده است. کاخ سفید در چهارم ژوئیه در چمن جنوبی برای هزاران کارگر خدمات ضروری و خانواده‌های نظامی جشنی برگزار کرد تا موفقیت دولت دموکرات در مبارزه با همه‌گیری کرونا و بازیابی اقتصادی را به نمایش بگذارد؛ اما انتقادات زیادی در مورد این مهمانی وجود داشته است، زیرا حدود 12000 مورد جدید از افراد مبتلابه ویروس کرونا در این کشور تأیید شده و بیش از 200 نفر در یک روز جان خود را ازدست‌داده‌اند. حدود یک‌چهارم افراد تازه آلوده در ایالات‌متحده نیز قربانی نوع جدید دلتا هستند.

دولت بایدن امروز به‌سختی در جستجوی دستاوردهای ایالات‌متحده است و گویا تلاش می‌کند تا در میان تلی از خاک به دنبال براده‌های طلا باشد. ایالات‌متحده با فرارسیدن روز استقلال با عدم اطمینان زیادی روبرو بود. کمتر از نیمی از جمعیت ایالات‌متحده واکسینه شده‌اند، درحالی‌که به دلیل عدم استقبال به ادامه واکسیناسیون، این کار با مشکلات عملی روبرو شده است. سرعت انتقال نوع دلتا بسیار زیاد است و اثربخشی واکسن‌های موجود به آزمایش گذاشته می‌شود.

پس از استقرار 245 ساله به‌عنوان یک کشور، اکنون ایالات‌متحده در پایین‌ترین مرحله از اطمینان به خود قرار دارد. سوء رفتارهای سیاسی احزاب، کارایی سیستم دموکراتیک ایالات‌متحده را به‌شدت از بین برده است. همچنین موضوع تبعیض نژادی در این کشور تقریباً غیرقابل‌انکار است و تشدید آن برگشت‌ناپذیری خاصی را نشان می‌دهد؛ و این واقعیت که برگزاری جشن کاخ سفید در غیاب نتیجه‌گیری قطعی پیرامون نجات بازماندگان سقوط ساختمانی در میامی، نشان‌دهنده بی‌تفاوتی واقعی ایالات‌متحده ملبس به لفاظی‌های بشردوستانه است. بیش از 100 نفر هنوز در زیر انبوه آوار مفقودشده و این کشور قصد ندارد حتی یک هفته بعد از حادثه چگونگی وضعیت آن‌ها را تأیید کند.

جهان به‌وضوح دیده است که ایالات‌متحده درواقع کشوری است که در آن داروینیسم اجتماعی حاکم است (داروینیسم اجتماعی بر اساس بقای اصلح استوار است که طی آن فرایندهای تکاملی، گونه‌های نامناسب «ناصالح اجتماعی» را حذف و پیامد نهایی این حذف، شکل‌گیری جامعه کامل‌تر خواهد بود. مترجم). در یک چنین جامعه‌ای سرمایه به‌مانند لوکوموتیو یا ترن عمل می‌کند. در واگن‌های تجاری و درجه‌یک نخبگان کشور نشسته‌اند، در واگن‌های عقب‌تر برخی از افراد طبقه متوسط قرار دارند و تعدادی از کهنه‌ترین واگن‌ها متعلق به طبقات پایین جامعه است. برخی از فقیرترین افراد در راهروها و یا حتی بر سقف واگن‌ها می‌نشینند. واقعیت این است که ایالات‌متحده به نخبگان تعلق دارد. این جامعه  تا حدودی به طبقه متوسط  نیز رسیدگی می‌کند. در اینجا نخبگان به فقرای ایالات‌متحده می‌گویند که شما بالاخره اجازه ماندن در این قطار را دارید و این به‌خودی‌خود دال بر خوشبختی افرادی چون شما است.

این تفسیر زمانی کارساز بود که تنها ایالات‌متحده و تعداد محدودی از کشورهای غربی وارد مدرنیزاسیون شده بودند؛ اما با توسعه برخی از اقتصادهای در حال ظهور، به‌ویژه چین، اعتمادبه‌نفس ایالات‌متحده با آن‌چنان تزلزلی روبرو شده که تا قبل از این سابقه نداشته است. ایالات‌متحده ابرقدرتی است که رشد آن متوقف‌شده و قادر به مقابله با بحران‌های بزرگ نیست و  افتخارات آن نیز عمدتاً به میراث گذشته بستگی دارد. اکنون این کشور نگران آینده است و در حال محاسبه نقطه‌ای است که چین به لحاظ اقتصادی از آن پیشی می‌گیرد.

ایالات‌متحده هنوز دارای برخی از ابزار قدرت برای به خط کردن کشورها در سطح بین‌المللی است، اما چنین قدرتی بیش از آنکه از طریق متقاعد کردن متحدان و کشورهای درحال‌توسعه باشد از طریق اجبار، ارعاب و حتی دخالت نظامی صورت می‌گیرد. درگذشته، ایالات‌متحده با داشتن سرمایه و منابع کافی برای تولید کالاهای موردنیاز جهان، به‌عنوان موتور اقتصادی دنیا و برترین تأمین‌کننده کمک بین‌المللی عمل می‌کرد؛ اما اکنون این کشور با از دست دادن چنین جایگاهی به نفع چین به‌طور فزاینده‌ای نگران و عصبی شده است.

ایالات‌متحده در روز استقلال، بدون شک با جدی‌ترین چالش‌ها مواجه است. اعتقاد عمومی بر این است که دولت بایدن به نحوه مقابله با  این چالش‌ها اهمیت نمی‌دهد، اما اینکه چگونه عمل کند که بیشترین تأثیر را بر روی رأی‌دهندگان داشته باشد برایش خیلی مهم است، چراکه تمرکز دولت وی در حال حاضر بر انتخابات میان‌دوره‌ای است که سال آینده برگزار خواهد شد.

هیئت تحریریه

4 ژوئیه 2021

 تارنمای گلوبال تایمز

برگردان و کوتاه‌سازی علی‌اصغر شهدی

Asghar.shahdi@gmail.com

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/194717/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.