2021/08/04
۱۴۰۰ چهارشنبه ۱۳ مرداد
پیش‌بینی حسین مرعشی از حاکمیت یکدست

پیش‌بینی حسین مرعشی از حاکمیت یکدست

ستاره صبح آنلاین-انتخابات مدیریت شده ریاست جمهوری سیزدهم به پایان رسید؛ اما بحث‌ها درباره این رویداد همچنان وجود دارد. حزب کارگزاران سازندگی و بسیاری از چهره‌های اصلاح‌طلب از کاندیداتوری عبدالناصر همتی حمایت کردند؛ اما سید ابراهیم رئیسی اکثریت آراء را کسب کرد. حسین مرعشی ضمن پذیرش شکست پیش‌بینی می‌کند که اصولگراها در آینده‌بینی اشان اختلاف می‌افتد و به دو بخش تقسیم خواهند شد. سخنگوی حزب کارگزاران که از نزدیکان اکبر هاشمی رفسنجانی است در گفت‌وگو با خبر آنلاین نظراتش را بیان کرد که گزیده‌ای از آن در ادامه می‌آید.

آیت‌الله هاشمی گفت از آیت‌الله خامنه‌ای پیام رسیده که جشن نگیرید
سال ۸۴ که مرحله دوم انتخابات ریاست جمهوری بود، ساعت ۱۰ و نیم شب آقای هاشمی به من زنگ زدند و گفتن از آیت‌الله خامنه‌ای پیامی به من رسیده که جشن نگیرید و من به حاج آقا گفتم که جشن را قرار است رقیب ما بگیرد چون ما انتخابات را واگذار کردیم، آقای هاشمی به من گفتند من دارم می‌خوابم، نتیجه که نهایی شد فردا صبح به من بگویید. رابطه بین آقای خاتمی و نویسندگان و هنرمندان کاملاً واقعی است و هنوز هم ادامه دارد چون در روزی که باید به داد این‌ها می‌رسید، به داد آن‌ها رسیده است و آن‌ها را همراهی کرده است و ما باید این را گسترش دهیم و در همه قشرهای اجتماعی با دانشجو و غیردانشجو، بافرهنگی و غیرفرهنگی و... بازسازی روابط با مردم را در دستور کارمان بگذاریم.

توصیه به رئیس‌جمهور منتخب
برای آینده و دولت آقای رئیسی چند نکته داریم. توجه و نظر ما این بود که اقتصاد ایران دارای یک نرخ تورم متوسط سالانه ۱۸ درصد در ۴۲ سال گذشته است، یعنی نرخ رشد اقتصادی ۱ و نیم درصد و تورم ۱۸ درصد را اقتصاد ایران برای ۴۲ سال تجربه کرده است، ادامه این دو شاخص کاملاً ناامیدکننده غیرقابل‌تحمل است و کارد به استخوان مردم رسیده زیرا اقتصاد دیگر طاقت تحمل فشار بیشتر از این را ندارد. دو مسئله وجود دارد، یکی اینکه اولاً ما برای آقای رئیسی آرزوی موفقیت داریم، علاقه‌مند هستیم که اگر ۴ سال دیگر اینجا در خدمت شما نشستیم به شما بگوییم که رقیب ما کشور را خوب اداره کرده که ما ۴ سال دیگر هم شانس پیروزی نداریم. آقای رئیسی باید توجه داشته باشد که با روابط تجاری با پاکستان، عراق، ونزوئلا و افغانستان نمی‌شود کشور را اداره کرد.

جدی گرفتن رفع تحریم‌ها و احیا برجام
آقای رئیسی باید بداند که در همین مقطع رفع تحریم‌ها و احیا برجام بایستد و به آقای روحانی  کمک کند و نظر رهبری را جلب کند، اگر این حل نشود هیچ مسئله‌ای از مسائلی که موردتوجه ایشان و موردتوجه ما است حل نمی‌شود. مسئله دیگر این است که شکاف بین سیاستمداران و اقتصاددانان باید برطرف می‌شد. ما فکر کردیم مثل تجربه نخست‌وزیر هند، ترکیه و برزیل، این‌ها کشورهایی بودند که تورم ۴۰ درصد و ۵۰ درصد و ۸۰ درصد داشتند ولی یک اقتصاددان آمد و تصمیم‌گیرنده شده، یعنی شکاف بین سیاستمدار و اقتصاددان از بین رفته و تورم مهارشده و این کشورها روی فُرم درست با تورم زیر ۱۰ درصد آمده‌اند. ما فکر می‌کردیم فردی مثل دکتر همتی که در سخت‌ترین دوره ریاست بانک مرکزی بوده، مقابل فشارها ایستاد و کشور را از این گردنه سخت عبور داد، اگر ایشان بیاید چون هم رئیس‌جمهور شده و هم اقتصاد می‌داند، می‌تواند تورم را زیر ۱۰ درصد بیاورد و کشور را از تورم مزمن نجات دهد.

فرهاد رهبر محور گروه اقتصادی رئیسی نباشد
بنده آقای رهبر را توصیه نمی‌کنم چون دوست صمیمی و استاد بنده بودند به ایشان جسارتی نمی‌کنم اما پایه اقتصادی‌اش، پایه چپ است و کشور را قاعدتاً به سمت سیاست‌های چپ می‌برند به هر حال آقای رئیسی حتماً باید از اینکه خودشان اقتصاد را مدیریت کند اجتناب کند.

شکاف بین قالیباف و رئیسی
اکنون حاکمیت یکپارچه نیست زیرا بین آقایان قالیباف و رئیسی، شکاف وجود دارد تجربه هم همواره این‌گونه بوده هرگاه فکر می‌کردیم حاکمیت یکپارچه است و رقیبی در میدان نبوده، همان هیئت حاکمِ تقسیم بر دو شده است به‌عنوان‌مثال، در مجلس دوم، دولت دوم آقای مهندس موسوی و حزب جمهوری اسلامی، هر سه این‌ها وقتی‌که نهضت آزادی، بازرگان و سحابی حذف شدند تقسیم بر دو شدند یعنی خط امام‌ در مجلس دوم تقسیم بر دو شدند و در دولت آقای موسوی تقسیم بر دو شدند. آقای پرورش، مرحوم مهندس عسگراولادی و آقای ناطق تبدیل به جناح راست دولت شدند. بهزاد نبوی و آقازاده به جناح چپ دولت تبدیل شدند. در حزب جمهوری اسلامی هم همین اتفاق رخ داد که منجر به توقف حزب شد. در مجلس ششم هم وقتی‌که رقیب جدی نداشتند و اکثریت دوسوم به افراد دوم خردادی رسید آقای کروبی و روحانیون مجلس یک‌طرف، آقای بهزاد نبوی و خاتمی در طرف دیگر ایستادند و از هم جدا شدند؛ بنابراین مشکل است که بدون وجود یک رقیب در صحنه، اکثریت، تقسیم بر دو نشوند.

استفاده از منابع خارجی
اقتصاد ایران اگر بخواهد حرکتی انجام دهد فقط با منابع خارجی است اتفاقی که در دهه‌های اخیر در دنیا بحث توسعه است رخ‌داده زمانی الگوی توسعه، برزیل بود که ناموفق بود یعنی حجم زیادی وام خارجی دریافت کرد و پروژه‌های دولتی را اجرا کرد. دیگران گفتند کره جنوبی، منابع خارجی  به بخش خصوصی وارد شد و موفقیت داشت. اکنون که چین در اقتصاد جهانی ظهور پیداکرده است در دنیا بیش از ده هزار میلیارد دلار ذخایر ارزی و پس‌انداز سایر ملت‌ها در خدمت طرح‌های توسعه است. در حال حاضر به راحتی نمی‌توان در دنیا پروژه توسعه‌ای تعریف کرد البته اقتصاد ایران ظرفیت تعریف پروژه دارد. نفت، پتروشیمی، همه زیرساخت‌ها ایران کسری بسیاری دارد حداقل کشور به ۳۰ هزار کیلومتر اتوبان نیاز دارد. حداقل تمام شهرهای بالای ۵۰۰ هزار جمعیت ایران مترو می‌خواهد، بندرها جدید لازم داریم، راه‌آهن ۲۰ هزار کیلومتر باید توسعه یابد، حتی شبکه دوم راه‌آهن سریع‌السیر برقی را با ۳۰ هزار کیلومتر طراحی کردند و اجرانشده است.

موانع پیش روی رئیس‌جمهور منتخب
من خواسته‌های غیرمنطقی افراطیونی که به ایشان رأی دادند را می‌دانم. ایشان اگر بخواهد عاقلانه کشور را اداره کند به همان سرنوشتی مواجه می‌شود که پیشینیانش شدند یعنی این افراد تندرو علیه وی می‌شوند. اگر آقای رئیسی خودش را به آن‌ها بسپارد با مشکل مواجه می‌شود همه هم دچار این مشکل شدند به هر حال آقای خاتمی هم دچار این مشکل شد و نگاه آقای خاتمی این بود که افراد تندرویی که در ستادش  بودند و برایش رأی جمع کردند و از چپ‌های ریشه‌دار بودند رنجیده‌خاطر نشوند وگرنه حرف‌های آن‌ها با حرف‌های کشورداری سازگار نبود. این به نظر من شکاف بین اردوگاه آقای رئیسی دستت، اگر بخواهد ملایم اداره کند تندروها قانع نمی‌شوند اگر بخواهد با تندروها همراهی کند کشور را گرفتار می‌کند.

FATF در دولت آینده
FATF در دولت آینده تصویب می‌شود. برجام هم تصویب می‌شود اصولگرایان هر کاری که لازم باشد انجام می‌دهند. آمریکایی‌ها تا الآن از ما عاقل‌تر هستند حتی در قضیه اعدام‌های ۶۷، آمریکایی‌ها از روی موضوع پریدند آمریکایی‌ها مسئله‌شان روشن است یک مسئله آن‌ها امنیت اروپا است که رهبری طی چند روز گذشته پالس‌های مثبتی داده است از زمان اوباما، یک تحلیلی در حزب دموکرات آمریکا پذیرفته‌شده و آن تحلیل این است که تهدید از ناحیه جهان اسلام برای شیعه نسبت به غرب نیست. تفاوت اهل سنت با تشیع این شده که در جهان تشیع، هیچ تیری از هیچ تفنگی خارج نمی‌شود مگر اینکه در ایران ولی‌فقیه موافق باشد یا مرجعیت در عراق؛ اما اهل سنت این‌گونه نیست در اهل سنت، با ملک عبدالله و بن سلمان و همه این‌ها هماهنگ کنید یکی پیدا می‌شود که برج‌های دوقلو را منفجر می‌کند؛ بنابراین حزب دموکرات آمریکا به یک تصمیم راهبردی رسیدند که این شیعیان، امنیت غرب را تهدید نمی‌کنند بلکه تهدید امنیت غرب، سلفی‌های اهل سنت هستند.

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/164711/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.