2022/09/30
۱۴۰۱ جمعه ۸ مهر
اخبار کوتاه  24 ساعت گذشته

اخبار کوتاه 24 ساعت گذشته

ستاره صبح آنلاین...............................................................................................................................................................................................

آمریکا 3ایرانی را از فهرست تحریم‌ها خارج کرد
وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد که نام ۳ شهروند ایرانی را از فهرست اشخاص تحت تحریم این وزارتخانه خارج کرده است. بر اساس اطلاعات درج‌شده در پایگاه اطلاع‌رسانی اوفک، وزارت خزانه‌داری آمریکا نام «دانیل بهزاد فردوس» و «مهرزاد مانوئل فردوس» از مقامات گروه صنعتی ماموت و «محمدرضا دزفولیان» از مقامات شرکت ماموت دیزل را از فهرست اشخاص تحت تحریم خود خارج کرده است.وزارت خزانه‌داری آمریکا روز جمعه اعلام کرد که نام 3 شهروند ایرانی که دو تن از آنها تابعیت دوگانه ایرانی-آلمانی دارند از فهرست اشخاص تحت تحریم دفتر کنترل دارایی‌های خارجی (اوفک) که از نهادهای زیرمجموعه وزارت خزانه‌داری آمریکا به شمار می‌رود، خارج‌شده است. وزارت خزانه‌داری آمریکا پیش از این نیز نام 3 مقام ایرانی ازجمله «احمد قلعه‌بانی» مدیرعامل اسبق شرکت ملی نفت ایران را از فهرست اشخاص تحت تحریم خود حذف کرده بود. دقایقی پس از انتشار خبر حذف نام 3 شهروند ایرانی از فهرست اشخاص تحت تحریم وزارت خزانه‌داری آمریکا، سخنگوی این وزارتخانه اعلام کرد که این اقدام ارتباطی با مذاکرات احیای برجام در وین ندارد و سیاست‌های کلی آمریکا در قبال جمهوری اسلامی ایران تغییر نکرده است.


توضیح سفارت کوبا درباره مجوز اضطراری واکسن SOBERANA۲ در ایران

سفارت کوبا در تهران اعلام کرد: واکسن کوبایی SOBERANA ۲ مجوز استفاده اضطراری در جمهوری اسلامی ایران را دریافت کرد.
به گزارش ایسنا به نقل از سفارت کوبا در تهران،  سعید نمکی وزیر بهداشت ایران،  در تاریخ ۲۹ ژوئن مجوز استفاده اضطراری از واکسن SOBERANA ۲ در جمهوری اسلامی را اعلام کرد که در مطبوعات محلی نیز اعلام شد  .این مجوز به انستیتو پاستور ایران (IPI)  داده شد تا با نام پاستور این واکسن را در خاک ایران عرضه کند ، این توافق در چارچوب توافق‌نامه همکاری که در ژانویه گذشته با انستیتو واکسن  Finlay  به امضا رسید ، صورت گرفته است.بخش تنظیم مقررات آن کشور ، مجوز استفاده اضطراری از این واکسن را بر اساس شناخت نتایج حاصل از توسعه دارویی این محصول ، مدارک اطمینان و ایمنی‌هایی نشان داده‌شده در آزمایش‌ها بالینی فاز ۱ و ۲ که در کوبا صورت گرفت و همچنین اثربخشی %۶۲  گزارش‌شده در دو دوز در فاز ۳ ، اعطا کرده است.همچنین ایمنی بیان‌شده در مرحله دوم فاز ۳ واکسن SOBERANA ۲ بر روی ۲۴۰۰۰ نفر در استان‌های ایران در حال انجام است ، رسانه های بین المللی همچونNew York Times Vaccine Tracker  این خبر را انعکاس دادند.


 کوثری به مجلس یازدهم می‌رود
سخنگوی شورای نگهبان از تایید صحت انتخابات میاندوره‌ای مجلس در تهران خبر داد و گفت: شورای نگهبان ورود آقای کوثری به مجلس را تایید کرد.عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به شکایت حجت الاسلام و المسلمین حمید رسایی مبنی بر قانونی نبودن حضور سردار اسماعیل کوثری در انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس شورای اسلامی گفت: شکایت آقای رسایی و اظهارات وی در شورای نگهبان بررسی و گزارش‌های مفصلی نیز ارائه شد. در نهایت، اعضای این شورا به صحت این انتخابات در تهران رای دادند و آقای کوثری به مجلس راه پیدا کردگفتنی است در روز‌های گذشته آقای رسایی یکی از نامزد‌های انتخابات میان دوره‌ای مجلس در حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس از شکایت خود درباره قانونی نبودن حضور آقای کوثری خبر داده بود.


نمایندگان مجلس خواستار شفافیت دریافتی‌های کارگزاران نظام 
بیش از ۵۰ نماینده مجلس با امضاء طرحی خواستار شفافیت دریافتی‌های کارگزاران نظام جمهوری اسلامی ایران شدند.این طرح از سوی هیئت رئیسه مجلس اعلام وصول و برای بررسی بیشتر به کمیسیون‌های اصلی و فرعی بررسی کننده ارجاع کننده ارجاع داده است.در بخش هایی از این طرح آمده است:یکی از معضلات نظام اداری جمهوری اسلامی ایران، پرداخت و دریافت حقوق و مزایای ماهانه چند دهمیلیونی است که این مسأله علاوه بر اینکه موجب خدشه به حیثیت دولت میشود خطر آسیب به سرمایه اجتماعی نظام را در پی دارد.. در حالیکه میلیون‌ها نفر از جوانان کشور بیکار هستند و اکثریت کارمندان و کارگران این کشور از حقوق اندکی برخوردار هستند و فشار‌های مالیاتی موجب تعطیلی بسیاری از کارخانجات و واحد‌های اقتصادی و تولیدی شده است، پرداخت این وجوه آنهم با فشار بر مالیاتدهندگان و از محل اموال مردم بیچاره با ذات انقلاب اسلامی و عدالت و انصاف مغایر است.

 

خروج سه ایرانی از لیست تحریم های آمریکا
وزارت خزانه‌داری آمریکا از خروج نام ۳ ایرانی از لیست تحریم‌های خود خبر داد.سخنگوی این وزارت‌خانه اعلام کرده است که خروج این سه ایرانی از لیست تحریم‌ها، سیاست تحریم‌های دولت آمریکا در قبال ایران را تغییر نخواهد داد.این سخنگو همچنین اعلام کرد که اقدام آمریکا هیچ ارتباطی نیز با مذاکرات بر سر برجام ندارد.دانیل بهزاد فردوس»، «مهرزاد مانوئل فردوس» و «محمدرضا دزفولیان» اشخاصی هستند که به بهانه ارتباط با گروه صنعتی ماموت و شرکت ماموت دیزل در فهرست تحریم‌ها قرار گرفته بودند و اکنون از این فهرست خارج شده‌اند.

 

شکایت فرمانداری کرمانشاه از دو  کاندیدا به خاطر ادعای تغلب 
فرماندار کرمانشاه از شکایت این فرمانداری از ۲ نامزد انتخابات شورای اسلامی شهر کرمانشاه به دادستانی به دلیل تهمت ناروا خبر داد.فضل‌الله رنجبر اظهار کرد: ششمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهرهای کرمانشاه، ماهیدشت، کوزران، هلشی و قلعه از سوی هیئت‌های اجرایی و نظارت شهرستان کرمانشاه تأیید شد.وی افزود: رئیس هیئت نظارت شهرستان کرمانشاه پس از بررسی شکایت‌ها در هیأت‌های اجرایی و نظارت نتیجه نهایی انتخابات شورای اسلامی شهرهای مذکور را به فرمانداری کرمانشاه اعلام کرده و پس از این مرحله آگهی انتشار اسامی در شهرهای کرمانشاه، ماهیدشت، کوزران و هلشی بدون تغییرات در رأی نامزدها اعلام شده و در شهر قلعه با بازشماری صندوق‌های رأی جای نفر اول و دوم تغییر کرده و اعضای اصلی و علی‌البدل قلعه مرکز بخش بیلوار هیچ‌گونه تغییراتی نداشته است.

 

کسری تراز بودجه از چالش‌های دولت سیزدهم 
نایب رییس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، کسری تراز عملیاتی بودجه را یکی از چالش‌های دولت جدید عنوان کرد و گفت: لازم است دولت سیزدهم با ایجاد منابع پایدار این مشکل را حل کند تا به بازتولید تورم افسارگسیخته سال‌های اخیر منجر نشود.سید محمدرضا میرتاج‌الدینی ادامه داد: ثبات بخشی به اقتصاد یکی از مسائل اصلی و اولویت کشور است که باید مورد توجه رییس جمهوری منتخب قرار گیرد. در صورت تثبیت اقتصاد کشور، وضعیت برای سرمایه گذاران و کارآفرینان روشن می‌شود و ریسک فعالیت آنان کاهش می‌یابد و در نتیجه با فعال شدن آنها تولید، اشتغال و صادرات رونق پیدا می کند.معاون امور مجلس دولت دهم ادامه داد: ایجاد فضای امن برای سرمایه گذاری در کنار ثبات اقتصادی حتی می تواند به بازگشت سرمایه از خارج و سرمایه گذاری ایرانیان مقیم خارج در داخل منجر شود.میرتاج‌الدینی با اشاره به مبارزه سیدابراهیم رییسی با فساد در دوران تصدی ریاست قوه قضاییه، افزود: رییسی با تجربه و سوابقی که دارد توان ایجاد فضای امن برای سرمایه گذاری و قطع دست رانت خواران و برهم زنندگان امنیت اقتصادی را دارد.

 

کشته شدن فرمانده ای که در ترور سردار سلیمانی نقش داشت
مهاجرانی در توییتر از کشته شدن یکی از فرماندهان موثر در ترور شهید قاسم سلیمانی خبر داد.عطاءالله مهاجرانی در حساب کاربری خود در توییتر از کشته شدن یکی از فرماندهان موثر در عملیات به شهادت رساندن شهید سلیمانی خبر داد. او نوشت: ژنرال جیمز ویلیس فرمانده نیرو‌های ویژه اسب سرخ، که در عملیات شهادت شهید قاسم سلیمانی و ابومهدی مهندس نقش موثر داشت، شنبه در پایگاه هوایی العدید در قطر، به تعبیر پنتاگون در حادثه غیر رزمی کشته شد.اسپوتنیک هم به نقل از آیرفورس تایمز گزارش داد که جسد «جیمز سی. ویلیس» (James C. Willis) 55 ساله فرمانده اسکادران «رِد هُرس» روز 26 ماه جون در اقامتگاهش در پایگاه هوایی «العدید» در شهر «دوحه» در قطر پیدا شد.

 

دیدار اشرف غنی با فرمانده نظامیان آمریکایی در افغانستان
رئیس جمهوری افغانستان با فرمانده نظامیان آمریکایی در این کشور بعد از خروج نظامیان آمریکایی از پایگاه "بگرام" دیدار و گفت وگو کرد."محمد اشرف غنی" رئیس جمهوری افغانستان بعد از خروج نیروهای آمریکایی از پایگاه نظامی "بگرام" در شمال افغانستان با فرمانده نظامیان آمریکایی در این کشور دیدار کرد.اشرف غنی در این دیدار درباره تداوم کمک و آموزش نیروهای افغانستان با فرمانده آمریکایی بحث و تبادل نظر کرد.همزمان سخنگوی گروه طالبان نیز به خروج نظامیان آمریکایی از پایگاه بگرام واکنش نشان داد و آن را گامی خوب توصیف کرد.این سخنگو در عین حال تاکید کرد که خواهان خروج همه نیروهای بیگانه از افغانستان است.سخنگوی گروه طالبان تصریح کرد: با خروج کامل نیروهای بیگانه، افغانستانی ها می توانند به صلح و امنیت نزدیک شوند.نیروهای آمریکایی صبح امروز و بعد از حدود ۲۰ سال  پایگاه بگرام را ترک کردند و آن را تحویل نیروهای افغانستان دادند و ارتش افغانستان اعلام کرد که از این پایگاه برای مبارزه با تروریسم استفاده خواهد کرد.

 

العامری: مسئولیت تاریخی ما اخراج نیروهای آمریکایی است
 رئیس ائتلاف سیاسی الفتح عراق می گوید با وجود آمریکایی ها نباید از عراق انتظار شکوفایی و ثبات داشت و «مسئولیت تاریخی ما در اخزاج نیروهای آمریکایی از عراق است».«هادی العامری» در استان المثنی عراق و در مراسم گرامیداشت انقلاب «العشرین» (انقلاب مردمی سال ۱۹۲۰ عراق علیه اشغالگران انگلیسی) گفت: ثبات عراق و شکوفایی آن جز با اخراج نیروهای اشغالگر آمریکایی میسر نمی شود؛ اشغالگرانی که دستورکارهای صهیونیستی را اجرا می کنند.العامری از همه عراقی ها و طرف های حکومتی خواست «برای اخراج آمریکا که هیچ سند قانونی و شرعی برای ماندن در خاک عراق ندارد، فشار بیاورند».گروه های مقاومت عراقی که همواره بر ضرورت اخراج آمریکا از عراق مصمم بودند اکنون وارد مرحله جدیدی برای اقدام جدی در این باره به ویژه با حمله اخیر آمریکا به نیروهای مرزبان حشدالشعبی در مرز عراق با سوریه شده اند؛ جنایتی که منجربه شهادت ۴ نیروی تیپ سیدالشهدا حشدالشعبی شد.

 

سفرپادشاه اردن به آمریکا 
ملک عبدالله دوم برای یک سفر ۳ هفته‌ای به آمریکا رفته است و در این سفر با رئیس‌جمهور این کشور دیدار خواهد کرد.آژانس خبری پترا اردن اعلام کرد: ملک عبدالله، پادشاه اردن اولین پادشاه عرب است که با جو بایدن در کاخ سفید دیدار خواهد کرد. ملک عبدالله  قبل از بازدید کاری از واشنگتن در یک مجمع اقتصادی در «سان ولی» شرکت خواهد کرد.مجمع اقتصادی سان ولی در هفته اول ماه ژوئیه و با حضور مقامات سیاسی، اقتصادی و رسانه‌ای آمریکایی و بین المللی در آیداهو برگزار می‌شود.پیشتر منابع آگاه خبر داده بودند اردن از طریق این سفر پس از افول روابطش با آمریکا در دوران ترامپ  می‌خواهد گرمای بین روابط دو کشور را بازگرداند. سفر ملک عبدالله نه تنها در مفهوم نمادین آن، بلکه در خصوص پرونده‌های مهمی مانند میانجیگری بین سوریه و آمریکاست.اکنون با روی کار آمدن یک دولت دموکرات در آمریکا اردن امیدوار است که اوضاع به نفع آن تغییر کند.

 

وزیر دفاع پیشین آمریکا درگذشت
دونالد رامسفلد وزیر دفاع دولت جورج بوش که حمله به عراق و افغانستان را در کارنامه خود داشت، در سن ۸۸ سالگی درگذشت.در بیانیه‌ای که از سوی خانواده وزیر دفاع پیشین آمریکا منتشر شده آمده است: این مایه تأسف است که ما خبر درگذشت دونالد رامسفلد- یک دولتمرد آمریکایی و یک همسر و پدر فداکار را در سن ۸۸ سالگی اعلام می‌کنیم.گفتنی است رامسفلد در دولت‌های جمهوری‌خواه جرالد فورد و نیز جورج بوش پسر، روسای جمهور اسبق آمریکا، فعالیت داشت.او در دولت جورج بوش پسر و در زمان حملات ۱۱ سپتامبر، سمت وزارت دفاع را بر عهده داشت و حمله به عراق و حمله به افغانستان از نقاط سیاه کارنامه کاری او به شمار می‌رود.
 

وزیر نفت عربستان: به دوستی با زنگنه افتخار می کنم
بیژن زنگنه در صد و هشتاد و یکمین نشست اوپک، با قدردانی از «محمد بارکیندو» دبیر کل اوپک، برای مستندی که به پاس زحمات زنگنه تدارک دیده بودند گفت: دلیل زیربنایی موفقیت اوپک این است که اوپک تنها سازمان اقتصادی در کشورهای در حال توسعه است که تاثیرات مستقیمی بر اقتصاد جهانی دارد.وی افزود: اصل طلایی اوپک کلید موفقیت های برجسته در ۶۰ سال گذشته بوده است. در واقع درک و پذیرش نیاز برای همکاری در اوپک در کنار ثابت اقتصادی و مناقشات سیاسی اصل طلایی اوپک است. عبدالعزیز بن سلمان وزیر نفت عربستان نیز در این نشست گفت: به دوستی با زنگنه افتخار می کنم و امیدوارم این دوستی ادامه دار باشد.وی با اشاره به اینکه زنگنه دوست شخصی من است، ادامه داد: از زمانی که به اوپک ملحق شدم دوست بودیم من همیشه دوستی با ایشان را دوست معنی داری می دانم که در رسیدن به راهکارهایی که حاکم بود و رسیدن به توافق نقش داشته است.عبدالعزیز بن سلمان افزود: این موضوع باعث شد تا خودمان را به اوپک محدود نکنیم و بتوانیم به موفقت های زیادی با توجه به اختلافات برسیم.وزیر نفت عربستان تاکید کرد: واقع گرایی و فهم و درک ایشان در اهمیت جدا کردن مسایل مختلف کار سختی بود دورانی بود که بسیار سخت بود من در کنار همه از بیژن زنگنه تشکر می کنم و دوستی ما برای همیشه ادامه خواهد داشت.عبدالعزیز بن سلمان افزود: من افتخار می کنم که من را دوست خود بدانید و می خواهم که بازهم این دوستی را با شما ادامه دهم تا زمانی که زنده هستم.

مکاتبه رهبران دوکره قبل از دیدار مشترک 
روزنامه «جونگ آنگ ایلبو» چاپ کره جنوبی گزارش داد که «مون جائه این» رئیس جمهوری این کشور پیش از دیدارش با «جو بایدن» همتای آمریکایی اش در ماه مه، با «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی نامه نگاری کرده است.وی در این نامه به بررسی چشم اندازهای یک نشست با حضور همتای جنوبی اش پرداخت و ابراز امیدواری کرد که از نشست خود با بایدن به عنوان فرصتی برای احیای گفت وگوهای به بن بست رسیده با رهبر کره شمالی استفاده کند و واشنگتن را ترغیب کند که با قید فوریت بیشتری به این موضوع بپردازد.این گزارش به نقل از یک مقام دیپلماتیک که خواست نامش فاش نشود نوشت: مون در نامه خود خطاب به کیم، راه های برگزاری یک نشست از جمله یک کنفرانس آنلاین را در صورت امکان بررسی کرد.این روزنامه بدون اشاره به پاسخ احتمالی کیم جونگ اون به این نامه، افزود که البته دفتر مون، رئیس جمهوری کره جنوبی هنوز در باره این گزارش اظهارنظری نکرده است.یادآوری می شود «کیم یو جونگ» خواهر رهبر کره‌شمالی ۲۲ ژوئن (اول تیر) با صدور بیانیه ای چشم‌انداز از سرگیری زودهنگام دیپلماسی با ایالات متحده را منتفی دانست و اظهار داشت که انتظارات آمریکا از مذاکرات، قطعا به ناامیدی هرچه بیشتر آن‌ها خواهد انجامید.وی در این خصوص تاکید کرد: به نظر می‌رسد آمریکا احتمالاً شرایط را به گونه‌ای تفسیر کند که برایش دلگرم‌کننده باشد، به همین دلیل داشتن انتظارات بیهوده آمریکایی‌ها را ناامیدتر خواهد کرد.وی این بیانیه را پس از آن منتشر کرد که «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی کاخ سفید، اظهارات کیم جونگ اون رهبر کره شمالی مبنی بر اینکه این کشور هم باید برای گفت وگو و هم برای رویارویی آماده باشد، «نشانه های قابل توجه» توصیف کرده بود.
 

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/154706/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.