2021/12/09
۱۴۰۰ پنج شنبه ۱۸ آذر
جامعه خبری ایران در انتظار استعفا
بازتاب درگذشت 2 خبرنگار ایرانی در انجمن روزنامه‌نگاران آسیا

جامعه خبری ایران در انتظار استعفا

۲۵ نفر از خبرنگاران رسانه‌های کشور صبح چهارشنبه دوم تیرماه برای بازدید از طرح‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه عازم پیرانشهر شدند که اتوبوس آنان در ۱۵ کیلومتری این شهرستان دچار حادثه شد. در این حادثه متاسفانه 2 نفر کشته شد.

ریحانه یاسینی و مهشاد کریمی خبرنگاران پرتلاش و متعهد خبرگزاری‌های ایرنا و ایسنا در این حادثه جان خود را از دست دادند. مرگ این دو خبرنگار ایرانی حوزه محیط‌زیست در سانحه واژگونی اتوبوس، در پایگاه خبری انجمن روزنامه‌نگاران آسیا بازتاب یافت. در مطلبی که در سایت «آسیا ان» دراین‌باره انتشار یافته، آمده است که جامعه خبری ایران در انتظار استعفای مقام‌های مسئول در این واقعه هستند. به گزارش ایسنا، در این مطلب که به قلم علیرضا بهرامی، با عنوان «مرگ خبرنگار جوان چند روز پیش از مراسم ازدواجش» در بخش انگلیسی پایگاه چندزبانه انجمن روزنامه‌نگاران آسیا انتشار یافته، آمده است: «در این لحظه‌های شامگاه سه‌شنبه که این جمله‌ها را می‌نویسم، قرار بود مراسم خانوادگی ازدواج «مهشاد کریمی» خبرنگار ایرانی، برگزار شود؛ اما دوستان و خانواده او ساعتی است که از سر مزارش در گورستان تهران به خانه برگشته‌اند و همگی افسرده و غمگین هستند. چهارشنبه هفته گذشته، گروهی از خبرنگاران منتقد به سیاست‌های محیط زیستی، برای یک بازدید دعوت شدند؛ بازدید از اقدام‌های دولت برای احیای دریاچه‌ ارومیه. این دریاچه‌ی نمک در شمال غربی ایران، از حدود دو دهه پیش در حال خشک شدن است. خبرنگاران و فعالان محیط‌زیست ایران، در این سال‌ها انتقادهای بسیاری به مقام‌های دولتی درباره موضوع جلوگیری از خشک شدن این دریاچه داشته‌اند. عصر چهارشنبه، اتوبوس حامل خبرنگاران که آن‌ها را از داخل یک تونل انتقال آب برمی‌گرداند، به دلیل رعایت نشدن مسائل ایمنی، از جاده خارج و واژگون شد. در این حادثه، دو خبرنگار جوان ایرانی به نام‌های مهشاد کریمی (ایسنا) و ریحانه یاسینی (ایرنا) جان خود را از دست دادند. تعدادی از خبرنگاران هم مصدوم شدند که چهار نفر از آنان همچنان در بیمارستان بستری هستند. این حادثه موج انتقادهای بسیاری در میان رسانه‌ها و هنرمندان ایرانی ایجاد کرد؛ اما مقام‌های دولتی، همچنان از قبول مسؤولیت خود در این حادثه، امتناع می‌کنند. این رفتار باعث شد که موج خشمی در میان خبرنگاران ایرانی ایجاد شود. رسانه‌های ایران انتظار دارند که معاون رئیس‌جمهور ایران در این حادثه استعفا کند. بسیاری از مقام‌های سیاسی و چهره‌های هنری و ورزشی در ایران، درگذشت دو خبرنگار جوان (کریمی و یاسینی) را تسلیت گفته‌اند. آنان در پیام‌های خود، از خبرنگاران تشکر کرده‌اند که جان خود را برای ایجاد جامعه‌ای بهتر به خطر می‌اندازند.»

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/154646/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.