2021/11/29
۱۴۰۰ دوشنبه ۸ آذر
۴ طرح فناورانه آب رونمایی شد

۴ طرح فناورانه آب رونمایی شد

با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری از چهار طرح فناورانه حوزه آب رونمایی شد.

به گزارش ستاره صبح آنلاین امروز طی مراسمی با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری از چهار طرح فناورانه حوزه آب رونمایی شد.

این ۴ طرح شامل «تدوین دانش فنی و بومی‌سازی غشای سرامیکی سیلیکون کارباید»، «بومی‌سازی دوربین با طیف‌های مشخص تفکیک دمایی در محدوده‌های ۸ هزار تا ۱۴ هزار و ۲۰۰ »، «تدوین دانش فنی و بومی‌سازی براکت و قفس پرورش ماهی در دریا» و «تأمین آب شرب مناطق روستایی علی‌آباد، عربی و حاج نوشاد استان بوشهر با استفاده از دستگاه نمک‌زدایی الکترودیالیز معکوس (EDR)» می شود که با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری رقم خورده است.

این طرح ها به این شرح است:

تدوین دانش فنی و بومی‌سازی غشای سرامیکی:

تدوین دانش فنی و بومی‌سازی غشای سرامیکی سیلیکون کارباید موفقیتی است که نتیجه اعتماد به یکی از  شرکت‌های دانش بنیان است.

در این طرح، از غشاهای سرامیکی بر پایه کاربید سیلیسیوم برای به‌ روز رسانی تصفیه‌خانه شهرک معلم کلایه قزوین با دبی ۲۰ لیتر در ثانیه استفاده ‌شده است.

غشاها درواقع، لایه‌های نازک از جنس نیمه‌تراوا هستند که قادرند تا ذرات معلق را از مایع، زمانی که با فشار از آن عبور می‌کند، جدا کنند.

برای مناطقی که آب آشامیدنی طبیعی مطلوبی ندارند، آب‌شیرین‌کن‌ها از دستگاه‌های پرمصرف محسوب می‌شوند. هدف از ساخت غشاهای سرامیکی، کاهش و یا حذف برخی محدودیت‌های انواع پلیمری نظیر مقاومت کم در دماهای بالا، استحکام مکانیکی کم، تجزیه زیستی و طول عمر کم است.

نصب و اجرای آسان، انعطاف‌پذیر بودن نسبت به میزان دبی و اندازه‌های مختلف جای تعبیه‌شده برای فیلتراسیون، قابل‌ارائه بودن به‌صورت ماژول و پکیج، مصرف انرژی پایین، کار با فشارهای بسیار پایین، طول عمر بالا، نگهداری آسان (هزینه نگهداری پایین)، مقاومت در برابر دما، فشار و مواد شیمیایی متنوع و شستشوی آسان و بهره‌برداری ساده از مزایای فناوری غشاهای سرامیکی است.

بومی‌سازی دوربین‌های مشخص تفکیک دمایی:

بومی‌سازی دوربین با طیف‌های مشخص تفکیک دمایی در محدوده‌های ۸۰۰۰ تا ۱۴۲۰۰ نیز دستاوردی فناورانه است که با تلاش یکی از شرکت دانش بنیان  به دست آمده است.

در این طرح، فناوری ساخت دوربین‌های با طیف‌های مشخص تفکیک دمایی در محدوده‌های ۸۰۰۰ تا ۱۴۲۰۰ برای کاربری‌های اکتشاف و پایش منابع آب بومی‌سازی شد.

سنجش‌های گرمایی بر مبنای دوربین‌های تصویربرداری حرارتی از دور هم برای تصاویر فضایی و هم در تصاویر هوایی اهمیت بسیار دارد.

با روش‌ها و تکنیک‌های این نوع تصویربرداری می‌توان اطلاعات زمین‌شناختی و تغییرات اراضی کشاورزی، اطلاعات در مورد میزان محصول، رشد و آماده درو شدن یا سموم به دست آورد.

در روی سطح آب نیز با همین روش می‌توان اطلاعات زیادی را در مورد بافت گیاهی و جانوری آب و یا منابع آب شیرین و جریان‌های طبیعی سطحی به دست آورد.

بومی‌سازی براکت و قفس پرورش ماهی در دریا: این طرح از دیگر طرح‌های زیست بوم فناوری و نوآوری در حوزه آب است. این طرح حاصل تلاش و مشارکت کنسرسیومی از شرکت‌های داخلی به محوریت یکی از  شرکت‌های دانش بنیان حوزه توسعه فناوری‌های دریایی است که این شرکت ابتدا موفق به دستیابی به دانش فنی طراحی و ساخت قالب براکت بومی شد و پس از ساخت قالب، تزریق یکپارچه پلاستیک و تولید براکت انجام شد و در نهایت به همراه سایر قطعات بومی‌شده قفس و تور در مزرعه پرورش ماهی در دریا واقع در جزیره قشم به آب انداخته شد.

مهم‌ترین قطعه مورد استفاده در قفس‌های پرورش ماهی، قطعه‌ای است که لوله‌های سازنده قفس را به یکدیگر نگاه داشته و نیروی وارد به تور را به خطوط مهار منتقل می‌کند. این قطعه براکت نامیده می‌شود. تزریق پلاستیک برای ساخت چنین قطعه‌ای بهترین روش است؛ چراکه قطعه‌ای یکپارچه را نتیجه می‌دهد که در برابر رشد ترک، بسیار مقاوم است. چالش اصلی تولید براکت‌های تزریقی علاوه بر مواد، قالب قطعه است.

تأمین آب شرب مناطق روستایی علی‌آباد، عربی و حاج نوشاد استان بوشهر با استفاده از دستگاه نمک‌زدایی الکترودیالیز معکوس (EDR): که به شکلی مستقیم به زندگی مردم روستایی رونق داده است و این دستگاه امروز رونمایی  شد. این طرح که ماحصل یکی از سفرهای استانی معاون علمی و فناوری رییس جمهوری به استان بوشهر است، توسط یکی از شرکتها به مرحله اجرا رسیده  است.

این سامانه از مهمترین، سامانه‌های مورداستفاده در دنیا برای تولید آب شرب استاندارد از آب‌های لب‌شور (سطحی و زیرزمینی) به‌حساب می‌آید.

در این روش از جریان الکتریسیته به‌منظور جهت دادن به یون‌های موجود در آب و درنتیجه حذف آن‌ها از جریان آب اصلی استفاده می‌شود.

میزان ریکاوری حداقل ۹۰ الی ۹۵ درصدی، عدم استفاده از مواد شیمیایی مکمل در طی فرآیند شیرین سازی و همچنین مصرف انرژی بسیار پایین در مقایسه با سایر روش‌های شیرین سازی عامل برتری سامانه‌های الکترودیالیز معکوس در دنیا است.

همه این طرح‌ها با راهبری، حمایت و مشارکت کارگروه تخصصی آب، خشکسالی، فرسایش و محیط‌زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و توسط شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق به نتیجه رسیده اند.

ایسنا 

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/154362/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.