2023/03/23
۱۴۰۲ پنج شنبه ۳ فروردين
رفاه مردم مهم‌ترین دغدغه همتی است
دکتر سپیده شبستری، نماینده و همسر عبدالناصر همتی، در گفت‌وگو با صداوسیما تشریح کرد

رفاه مردم مهم‌ترین دغدغه همتی است

اشاره: عبدالناصر همتی کاندیدای ریاست جمهوری دوره سیزدهم در یک ابتکار منحصر به فرد به جای آن که یک اقتصاددان یا یک فعال سیاسی یا مطبوعاتی را به جای خودش برای انجام گفت و گو با صداوسیما معرفی کند، همسرش دکتر سپیده شبستری را انتخاب کرد. سپیده شبستری به شبکه دو رفت و نقطه‌نظرهایش را درباره کاندیداتوری همتی بیان کرد که گزیده‌ای از آن را در ادامه می‌خوانید:

سابقه‌ی کاری نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری
خانم سپیده شبستری درباره رزومه کاری آقای همتی گفت: او به مدت سیزده سال در سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران مشغول فعالیت و آخرین سمت او معاونت سیاسی این سازمان بود. وی ادامه داد: سپس به مدت سیزده سال ریاست کل بیمه مرکزی را عهده دار بود و پس از آن مدیرعامل بانک سینا و سپس مدیرعاملی بانک ملی و زمان کوتاهی در حدود دو تا سه سال، دوباره ریاست بیمه مرکزی و پس از آن هم ریاست کل بانک مرکزی را عهده دار بود. او با اشاره به برخی ویژگی‌های رئیس جمهور خوب افزود: ویژگی‌های اخلاقی، مدیریتی و علمی از جمله این ویژگی هاست که آقای همتی در همه این زمینه‌ها نمره خوبی را می‌گیرد.یک چالش و مشکل بزرگی اخیرا ایجاد شد و آن نوسان نرخ ارز بود که او بر این موضوع فائق آمد. وی افزود: اواخر تیر سال ۱۳۹۷ که او ریاست بانک مرکزی را پذیرفت برخی از دوستان، کارشناسان اقتصادی و حتی افرادی که در سمت‌های اقتصادی فعالیت داشتند به او گفتند که زحمت نکش و خود را خسته نکن؛ دلار تا ۴۰ و ۶۰ هزار تومان بالا می‌رود و با این حرف، کاملا دل ایشان را خالی کردند. خانم شبستری اضافه کرد: روز‌های خیلی سختی گذشت، اما به یاری خداوند و با تصمیمات و تمهیدات، او توانست بر این افزایش نرخ ارز فائق بیاید و آن را پایین بیاورد.

رفاه مهمترین دغدغه همتی
همسر و نماینده نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: بهبود وضعیت اقتصادی و رفاه مردم, مهمترین دغدغه آقای همتی است. مهمترین مسئله ای که معمولاً درباره آن صحبت می کند، وضع اقتصادی مردم و کشورمان است؛ دوست دارد که بتواند در جهت بهبود رفاه مردم و وضع معیشت و اقتصاد کشورمان گام موثر و مثبت بردارد.  در 2 تا 3 سال اخیر که ریاست بانک مرکزی را بر عهده داشت، زمانی که به منزل می آید به شدت پیگیر اطلاعات و اخبار است و شب و آخر شب هم کارهای خود را مدیریت و بازار را رصد می کند.خانم شبستری افزود: آقای همتی به روز است و همه خبرها را رصد می کند اما بدی اش این است که نه استراحتی می کند و نه به کار دیگری می رسد و همیشه ایشان را باید در همین حالت ببینیم.وی در پاسخ به این پرسش که دلسوزی آقای همتی را برای مردم در کجا دیده است و نمونه ای از آن را بیان کند، گفت: در این باره شاید بتوانیم به این اشاره کنم که او سفارت را با حقوق و امکانات آن چنانی رها کرد و در آن شرایط سخت و پر دردسر، ریاست بانک مرکزی را پذیرفت.خانم شبستری در پاسخ به این پرسش که نگاه آقای همتی به حضور و فعالیت بانوان چیست، گفت: نگاه او در این باره بسیار باز و روشن است؛ او می گوید جامعه ما تا زمانی که بخواهد به آن سطح مطلوب برسد باید حضور بانوان در محیط کار ، بهتر و راحت تر از اکنون باشد و در شرایط مساوی با آقایون قرار گیرند؛ از نظر موقعیت شغلی و شرایط کاری، هنوز جای تلاش و کار داریم.

تصورات اشتباه 
در مورد عبدالناصر همتی
وی در پاسخ به این پرسش که تصویر اشتباهی که مردم, ممکن است از آقای همتی در ذهن خود داشته باشند, چیست؟ گفت: به علت مسئولیت حساسی که آقای همتی دارد نمی تواند هر چیزی را بیان کند و در مورد آن توضیح دهد به همین علت شاید برخی از قصورها به پای ایشان نوشته شود در حالی که اصلاً این گونه نیست. خانم شبستری ادامه داد: نمونه آن, ارز 4 هزار و 200 تومانی است که او از ابتدا با آن مخالف بود اما چون این موضوع پیش از ورودش به بانک مرکزی، تصویب و تائید شده بود باید انجام می شد و او تنها کاری که توانست انجام دهد و کار بسیار بزرگ و مهم بود, این بود که اجازه نداد این ارز 4 هزار و 200 تومانی به کالاهای غیر ضروری اختصاص یابد و گفت این ارز فقط باید برای کالاهای اساسی اختصاص می یابد. وی ادامه داد: مورد دیگر, این است که به آقای همتی می گویند که از بانیان وضعیت موجود اقتصادی است در حالی که نه تنها این گونه نیست بلکه او یکی از عوامل اصلی و تاثیرگذار و مهم در اصلاح و جلوگیری از بدتر شدن اوضاع اقتصادی است. همسر نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به اینکه 3 فرزند دارند, گفت: فرزند نخست ما , پسر و استاد معماری و سینما است و در هر دو زمینه فعالیت دارد او متولد 64 است. فرزند دوم هم دختر و پزشک متخصص کودکان است و فرزند سوم هم دختر و دانشجوی معماری است.

شخصیت و زندگی شخصی 
خانم شبستری درباره علایق و سلایق آقای همتی و تفریح و سرگرمی او گفت: آقای همتی اگر فرصت کند به کارهای ورزشی علاقه دارد و سفر به شمال را هم خیلی دوست دارد؛ ویلای خصوصی نداریم و به شهرکی که متعلق به اعضای هیئت علمی دانشگاه تهران است، می رویم. وی اضافه کرد: او به فوتبال علاقه دارد و پینگ پنگ بازی و پیاده روی می کند, ورزشی که به صورت حرفه ای دنبال می کند کاراته است و دان 6 و کمربند مشکی دارد. خانم شبستری اضافه کرد: آقای همتی اگر فرصت کند فیلم می بیند و به فیلم های اکشن و تاریخی علاقه دارد. وی در پاسخ به این پرسش که چه کسی در زندگی آقای همتی بیشترین تاثیر را دارد؟ گفت:به گفته خودش، من.آقای دکتر همتی فردی بسیار مهربان، خوش قلب، مسئولیت پذیر، با تجربه, نخبه ، قابل اتکاء و مرد روزهای سخت است.

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/144225/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.