2021/11/30
۱۴۰۰ سه شنبه ۹ آذر
تورم نقطه به نقطه در اردیبهشت ٤٦,٩ درصد
مرکز آمار منتشر کرد

تورم نقطه به نقطه در اردیبهشت ٤٦,٩ درصد

نرخ تورم نقطه به نقطه در اردیبهشت ۱۴۰۰، به ٤٦,٩ درصد رسیده است که نسبت فروردین‌ماه ۲.۶ واحد درصد کاهش‌یافته است. همچنین نرخ تورم ماهانه با کاهش ۲ درصدی به ٠,٧ درصد رسید. به گزارش اقتصاد آنلاین، مرکز آمار تغییرات نرخ تورم در اردیبهشت‌ماه سال جاری را منتشر کرد که بر این اساس نرخ تورم نقطه‌ای در اردیبهشت‌ماه ١٤٠٠ با ۲.۶ درصد کاهش نسبت به فروردین‌ماه به عدد ٤٦,٩ درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به‌طور میانگین ٤٦.٩ درصد بیشتر از اردیبهشت ١٣٩٩ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند.

نرخ تورم خانوار روستایی بیشتر از خانوار شهری
نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» با کاهش ۲ درصدی به ٦١.١ درصد و گروه «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» با کاهش ٢.٧ واحد درصدی به ٤٠.٣ درصد رسیده است.همچنین نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری ٤٦,١ درصد گزارش‌شده که نسبت به ماه قبل ٢,٧ درصد کاهش داشته است و این نرخ برای خانوارهای روستایی ٥١,٠ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ٢,٠ واحد درصد کاهش داشته است. همچنین نرخ تورم ماهانه اردیبهشت ١٤٠٠ به ٠,٧ درصد رسیده که در مقایسه با ماه قبل، ۲ درصد کاهش داشته است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» به ترتیب ٠.٨- درصد و ١.٦ درصد بوده است. این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری ٠,٧ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ١.٩ واحد درصد کاهش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ٠.٧ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ٢.٣ واحد درصد کاهش داشته است.
افزایش نرخ تورم سالانه خانوارها
منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن است. نرخ تورم سالانه اردیبهشت‌ماه ١٤٠٠ برای خانوارهای کشور به ٤١,٠ درصد رسیده که نسبت به ماه قبل، ٢,١ درصد افزایش نشان می‌دهد. همچنین نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب ٤٠,٥ درصد و ٤٣.٢ درصد ثبت‌شده که برای خانوارهای شهری ١,٩ درصد افزایش و برای خانوارهای روستایی ٢.٦ درصد افزایش داشته است.

بیش‌ترین افزایش قیمت
در گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات»، گروه «پوشاک و کفش» (انواع کفش)، گروه «هتل و رستوران» (غذاهای سرو شده در رستوران) گروه «بهداشت و درمان» (خدمات آزمایشگاهی و ویزیت پزشک) بیش‌ترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.

کاهش قیمت اقلام
همچنین در این ماه گروه «میوه و خشکبار» (موز و سیب)، گروه «سبزی‌ها» (خیار، لوبیا سبز و بادمجان)، گروه «شیر، پنیر و تخم‌مرغ» (تخم‌مرغ) و گروه «ارتباطات» (دستگاه تلفن همراه) نسبت به ماه قبل کاهش قیمت داشته است.

درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک‌های هزینه‌ای
دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در اردیبهشت‌ماه ١٤٠٠ برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ٤٠,١ درصد برای دهک پنجم تا ٤٧.٥ درصد برای دهک دهم است.

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/134110/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.