2023/02/01
۱۴۰۱ چهارشنبه ۱۲ بهمن
روند کاهشی رهن و اجاره
رئیس اتحادیه مشاوران املاک عنوان کرد:

روند کاهشی رهن و اجاره

رئیس اتحادیه مشاوران املاک گفت: در ۱.۵ سال گذشته بسیاری از اصناف و مشاغل تعطیل‌شده‌اند و باید توجه داشت این مسئله در صنف مشاوران املاک اثر گذاشته و در روزهای گذشته همچنان شاهد رکود بازار هستیم.
مصطفی قلی‌خسروی گفت: بنده از ستاد کرونا و رئیس اتاق اصناف درخواست کردم که با توجه به فرارسیدن فصل اجاره مسکن، بتوانیم واحدهای صنفی خود را بازگشایی کنیم تا مستأجران بیش از این دچار سردرگمی نشوند که خوشبختانه مقرر شد تا صنف مشاوران املاک با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به فعالیت صنفی خود بازگردند و بتوانیم به مردم خدمات‌رسانی کنیم.
وی تأکید کرد: در هفته‌های گذشته برای برخی از مستأجران حکم تخلیه صادرشده و با توجه به این شرایط این عده در شرایط نامناسبی به سر می‌بردند و امیدواریم با بازگشایی مجدد واحدهای صنفی مشاوران املاک بتوانیم به مستأجران خدمات مناسبی ارائه دهیم.
وی درباره ضرر و زیان اعضای این صنف تحت تأثیر تعطیلات اجباری کرونایی گفت: زمانی که تعطیلات اجباری اعمال شود، اقتصاد تا حدودی با چالش روبه‌رو خواهد شد و بر بازارهای مختلف تاثیرگذار می‌شود و تبعات آن بر روند کاری مشاوران املاک بیشتر خواهد شد.قلی‌خسروی توضیح داد: هرگاه اصناف در سایر مشاغل اوضاع کاری خوبی داشته باشند، می‌توانند نسبت به خرید خانه و مسکن با متراژهای بزرگ‌تر اقدام کنند اما اکنون و تحت تأثیر شرایط کرونایی، سایر مشاغل قادر به بزرگ‌تر کردن املاک و خرید و فروش مسکن نیستند و به همین ترتیب این مسئله در وضعیت کاری همکاران ما در این صنف تاثیرگذار شده است.

تعیین اجاره‌های عجیب در بازار مسکن
قلی‌خسروی درباره تعیین نرخ‌های مجازی عجیب برای رهن و اجاره مسکن در مناطق مختلف پایتخت اظهار کرد: باید تأکید کنم که بنده همکارانم هیچ نوع دخالتی در گرانی قیمت مسکن و تعیین نرخ‌های بالای رهن و اجاره املاک نداریم، سیاست‌گذار مسکن وزارت راه و شهرسازی است اما تعطیلی مشاوران املاک سبب شد تا مجازی‌ها در بازار تأثیرگذار شوند.
 وی تأکید کرد: بارها از دادستان درخواست کرده‌ایم که اجازه ندهند در دنیای مجازی قیمت املاک ثبت و درج شود به طوری که سال گذشته با اعمال این مسئله، شاهد آرامش نسبی در بازار بودیم. وی ادامه داد: هنوز هم معتقدیم که نباید قیمت‌ها در سراچه‌های مجازی درج شود در هیچ کشوری این‌گونه نیست بلکه آخرین قیمت معامله‌شده مدنظر و ملاک قرار می‌گیرد.
رئیس اتحادیه مشاوران املاک گفت: متأسفانه در کشور ما سایت‌ها و اپلیکیشن‌های مسکن شرایطی را فراهم کرده‌اند تا مالکان با تعیین قیمت‌های نامتعارف، بازار را دست‌خوش تغییرات افزایشی کنند.

روند کاهشی قیمت‌ها 
در بازار رهن و اجاره
وی درباره وضعیت بازار رهن و اجاره گفت: دلال با مشاوران املاک یکسان نیستند، مشاوران املاک همیشه آورنده قیمت‌های پایین بوده‌اند زیرا هرچه قیمت‌ها پایین‌تر باشد، رونق بازار کاری ما بیشتر و بهتر است و در مقابل هرچه قیمت‌ها در بازار مسکن بالاتر باشد، کار ما با کسادی بیشتری همراه خواهد شد. تحت تأثیر تعطیلات طولانی مدت، بازار هنوز در انتظار به سر می‌برد و معاملات رونق نیافته است.وی تأکید کرد: اکنون قیمت‌ها روند کاهشی دارد و در جلسات روزانه باهمکاران، وضعیت کف بازار را بررسی می‌کنیم اما داده‌های غلطی که به مرکز آمار و بانک مرکزی ارائه می‌شود، بازار را متشنج می‌کند.

تأثیر تعیین سقف اجاره‌بها 
در بازار املاک
قلی‌خسروی گفت: اگر دولت در این کار دخالت نکند و به تعیین نرخ در بازار رهن و اجاره نپردازد و سازمان‌های مختلف آمار گوناگون و متفاوت از شرایط واقعی بازار ارائه ندهند، به اعتقاد بنده بازار به ثبات می رسد و حتم بدانید اگر قیمت مسکن پایین بیاید، میزان رهن و اجاره هم کاهشی خواهد شد.
وی درباره تعیین نرخ برای افزایش میزان اجاره‌بها از سوی نهادهای دولتی و ستاد کرونا عنوان کرد: این مسئله بسیار کار اشتباهی است و سال گذشته که وزارت راه و شهرسازی اعلام کرد؛ ۲۵ درصد بر مبلغ اجاره‌ها افزوده شود بنده شاهد بودم در برخی مناطق جنوبی تهران قراردادهایی که با افزایش ۱۲، ۱۷، ۱۹ درصدی اجاره‌بها با مالک توافق شده بود اما پس از اعلام سقف افزایش نرخ اجاره از سوی وزارت راه و شهرسازی برخی از صاحب‌خانه‌ها خواستار افزایش اجاره تا میزان ۲۵ درصد شده بودند.وی گفت: با توجه به این موارد دولت نباید وارد مقوله تعیین سقف برای میزان اجاره‌بها شود زیرا این مسئله به ضرر مستأجران است درحالی‌که باید مالک و مستأجر را به صورت مهربانانه،‌مقابل هم نگه‌داریم نه اینکه کاری کنیم به صورت خصمانه باهم درگیر شوند.
 

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/114058/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.