2021/11/30
۱۴۰۰ سه شنبه ۹ آذر
اقتصاد زیر تیغ تحریم، کرونا و تورم
گزارش

اقتصاد زیر تیغ تحریم، کرونا و تورم

اشاره: چرخه اقتصاد کشور با فشارهایی که از کرونا، تحریم، تورم، نوسان دلار و ... بر آن وارد می‌شود در حالت برزخ قرار گرفته است. تعطیلی بازار به دلیل کرونا، وجود تحریم و نوسان قیمت دلار منجر به ایجاد تورم بالا شده که تورم در عمل قدرت خرید مردم را کاهش می دهد و شکاف طبقاتی را بیشتر می کند. بنابر این لازم است قوای سه گانه از یک سو تولید داخلی را افزایش دهند و از سوی دیگر از فرصت پیش آمده در عرصه جهانی تحریم ها را کاهش و امکان ورود واکسن به کشور را نیز فراهم کنند. اکنون تقاضا در بازارهای داخلی به دلیل کاهش درآمدها و تعطیلی بازار 40 درصد و صادرات نیز به دلیل تحریم، کرونا و عدم پیوستن به اف ای تی اف کاهش یافته است. در این ارتباط رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و سوئیس از ظرفیت تجارت ۱۰ میلیارد دلاری با اجرای برجام با سوییس خبر داد و نایب‌رئیس گروه بازرگانی داخلی اتاق بازرگانی ایران از وقفه های برزخ گونه اقتصاد ایران انتقاد کرد که در ادامه می خوانید.

ظرفیت تجارت ۱۰ میلیارد دلاری با اجرای برجام با سوییس
رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و سوئیس بابیان اینکه پس از احیای برجام دو کشور ظرفیت بالقوه ۱۰ میلیارد دلاری برای تجارت دارند، گفت: در حال آماده‌سازی حیات‌های تجاری برای برقراری روابط بازرگانی مجدد با سوئیس بوده و آمادگی پذیرش تجار این کشور در ایران را نیز داریم. شریف نظام مافی روز جمعه در گفت‌وگو با ایرنا بابیان اینکه ایران و سوییس در دهه‌های گذشته ارتباط خوبی را با یکدیگر داشتند، اظهار داشت: همکاری ایران و سوییس اتفاقات خوبی را رقم خواهد زد، تصریح کرد: اجرای برجام با به ثمر نشستن مذاکرات وین، گسترش صادرات به سوییس را به دنبال خواهد داشت. وی خاطرنشان کرد: این کشور برای تجارت در نقطه مقابل ایران قرار دارد به این معنا که محصولات صادراتی ایران از جمله گاز و مواد اولیه موردنیاز سوییس است و کالاهای صادراتی این کشور از جمله محصولات سلامت و کشاورزی، نیاز ما را تأمین می‌کند. به گفته وی، ایران و سوییس زمینه همکاری در تجارت کالا و خدمات دارند که در صورت اجرای برجام می‌توان به سرعت به آن دست یافت زیرا فراهم شدن شرایط فروش و ارسال مستقیم گاز طبیعی تحول عظیمی در روابط اقتصادی برای دو کشور به همراه دارد. نظام مافی بابیان اینکه لغو تحریم‌ها حجم تجارت با سوییس را چند برابر می‌کند، تأکید کرد: در این صورت می‌توانیم با پول‌های بلوکه‌شده صنایع موردنیاز کشور را وارد کرده و فناوری‌های فعلی را نوآوری کنیم تا نقاط ضعف در تولیدات برطرف شود. وی با اشاره به اینکه غلات یکی از مهم‌ترین محصولات وارداتی از سوییس است، گفت: بسیاری از شرکت‌های صادرکننده غلات با مرکزیت سوییس با ایران تجارت می‌کنند زیرا دفاتر صادراتی آنها در کشور قرار دارد. به گفته نظام مافی، تجار در صنف‌های مختلف به افزایش تجارت دو کشور با عادی‌سازی عملکرد بانکی و لغو تحریم‌ها امیدوار هستند.

کاهش ۴۰ درصدی تقاضا 
در بازرگانی داخلی
 نایب‌رئیس گروه بازرگانی داخلی اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: بازرگانی داخلی آسیب جدی دیده و کاهش تقاضا نسبت به پیش از کرونا بیش از 40 درصد بوده است. اسماعیل یزدان پناه در گفت‌وگو با ایلنا در مورد وضعیت بازرگانی داخلی اظهار کرد:‌ بازرگانی داخلی بسیار به توانایی‌ مردم وابسته بوده که متأسفانه قدرت خرید بسیار کم شده است و با افزایش حقوق در سال 1400 شاید بتوان آن را تا حدودی جبران کرد. در کل دو موضوع مهم به بازرگانی داخلی ما آسیب زد؛ نخست کرونا است که به بسیاری از کسب‌وکارها و مشاغل آسیب‌زده و برخی از مشاغل تا 95 درصد آسیب را متحمل شده‌اند و برخی نیز از این فرصت به‌نوعی استفاده کرده‌اند. دوم نرخ ارز است، البته بازار به این کاهش قیمت دلار اهمیت نمی‌دهد چراکه می‌داند این کاهش قیمت واقعی نیست و نگاه سیاسی در آن وجود دارد. وی افزود: چرخه اقتصاد داشت با کرونا و تحریم‌ها کنار می‌آمد، الآن باز در یک برزخ قرارگرفته است. باز همه منتظر مذاکرات برجام هستند و کسی نمی‌تواند برنامه‌ریزی و کار کند. ما چند سال در این انتظار بودیم و بعد به این نتیجه رسیدیم که نباید انتظار بکشیم و شروع به کارکردیم ولی باز یک وقفه ایجاد شد. وی با اشاره به کاهش قدرت خرید مردم گفت: با توجه به اینکه موضوع انتخابات را در پیش داریم، وضعیت بازار کمی آرام‌تر پیش می‌رود اما همچنان در رکود است، تقاضا نیز کاهش داشته است. کرونا و تورم عوامل مهمی برای کاهش تقاضا بوده‌اند. قدرت خرید مردم کم شده و سعی می‌کنند در زمان اپیدمی با توجه به اینکه درآمدشان کم شده و تورم بیشتر شده، هزینه‌های خود را مدیریت کنند. طبیعی است که این مسئله باعث رکود در بازار خواهد شد. یزدان پناه اضافه کرد: بازرگانی داخلی آسیب جدی دیده و کاهش تقاضا نسبت به پیش از کرونا بیش از 40 درصد رسیده است. کسب‌وکارهای خرد که محصولات آنها نیاز اساسی نیست واقعاً آسیب جدی دیدند. البته در همه جای دنیا به این شکل بوده اما در کشور ما به واسطه تحریم و تورم آسیب‌ها بیشتر بوده است. وی افزود: ما نیاز به یک همدلی داریم، لازمه مواجهه با تحریم این است که قوانین دست و پاگیر و بوروکراسی‌های پیچیده که خود به عنوان یک تحریم مضاعف عمل می‌کند را کنار بگذاریم و در امور تسهیل ایجاد کنیم تا در جامعه آرامش به وجود آمده و این بحران را پشت سر بگذاریم.
 

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/114030/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.