2021/11/30
۱۴۰۰ سه شنبه ۹ آذر
بورس سودده می‌شود
پیش‌بینی یک کارشناس اقتصادی برای سال آینده

بورس سودده می‌شود

ستاره صبح-

بازار سرمایه دیروز روندی صعودی داشت و شاخص کل بورس بیش از ۳۶ هزار واحد افزایش یافت.
به گزارش ایسنا، در معاملات دیروز بازار سرمایه شاخص کل بورس با ۳۶ هزار و ۳۰۹ واحد افزایش به رقم یک‌میلیون و ۲۹۰ هزار واحد رسید. شاخص کل با معیار هم‌وزن هم با ۳۰۸۶ واحد صعود رقم ۴۳۷ هزار و ۹۲۶ واحد را ثبت کرد.
معامله گران این بازار ۸۱۶ هزار معامله به ارزش ۸۰ هزار و ۶۴۱ میلیارد ریال انجام دادند. صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس، فولاد مبارکه اصفهان، ملی صنایع مس ایران، گروه مدیریت سرمایه‌گذاری امید، سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تأمین و پالایش نفت اصفهان نسبت به سایر نمادها بیش‌ترین تأثیر مثبت را روی بورس گذاشتند. در آن‌سوی بازار سرمایه شاخص کل فرابورس هم با ۳۵۷ واحد افزایش رقم ۱۷ هزار و ۸۲۷ واحد را ثبت کرد. در این بازار ۳۱۳ هزار معامله به ارزش ۱۵۴ هزار و ۸۳۱ میلیارد ریال انجام دادند. بیمه پاسارگاد، پتروشیمی مارون، پتروشیمی زاگرس، پلیمر آریاساسول، سرمایه‌گذاری صباتامین و سرمایه‌گذاری مالی سپهر صادرات نسبت به سایر نمادها بیش‌ترین تأثیر مثبت را روی فرابورس گذاشتند.

دلار در کف قیمت
بهنام صمدی، کارشناس بازار سرمایه، براین باور است که نباید از بازار رشدی مثل شش‌ماهه یا حتی سه‌ماهه اول سال ۹۹ انتظار داشت و با این وجود به عقیده این کارشناس بازار سرمایه بورس در ماه‌های آینده باز هم سودده خواهد بود. وی در پاسخ به این پرسش که چه اتفاقی افتاده است که روند شاخص کل بورس صعودی شده است به خبر آنلاین گفت: در روزهای پایانی سال هستیم و تسویه اعتبارات به پایان رسیده و از طرف دیگر فروش اوراق دولتی نیز به پایان رسیده است چراکه از نظر بودجه به سقف نزدیک شده‌اند و عملاً این دو موضوع که باعث خروج نقدینگی از بازار سرمایه می‌شده است پرونده‌اش بسته‌شده است.
وی ادامه داد: از طرف دیگر مصوبه بورس در خصوص صندوق‌های درآمد ثابت که بر اساس آن هرچقدر صندوق‌های درآمد ثابت بزرگ‌تر می‌شوند باید ۱۵ درصد از دارایی‌شان را در بازار بورس سرمایه‌گذاری کنند که ۳ درصد آن باید تا پایان اسفندماه در بازار بورس سرمایه‌گذاری بشود یک شوک مثبت خوب به بازار سرمایه وارد کرد و دوباره توانست روند بورس را مثبت کند. صمدی افزود: در حال حاضر سیکل نزول بازار به پایان رسیده است و از نظر فنی باعث می‌شود تا سرمایه‌گذاران دست به خرید بزنند و نقدینگی خود را وارد این بازار کنند.

افزایش سود شرکت‌های صادرکننده
این کارشناس بازار سرمایه گفت در بازار جهانی هم واقعاً برخی از شرکت‌های صادرات محور خیلی سود کردند چراکه در مدت ریزش بورس در چند ماه اخیر قیمت نفت به طرز چشمگیری افزایش یافت و یا مثلاً مس از ۳ الی ۴ هزار دلار به ۹ هزار دلار رسید و اکثر کالاها در بازارهای جهانی صعودی شدند و همین امر چشم‌انداز شرکت‌های صادرات محور را روشن‌تر کرده است.

همراهی بایدن با اروپا
وی با اشاره به از بین رفتن خوش‌بینی‌ها پس از استقرار بایدن گفت: هرچه جلوتر می‌رویم می‌بینیم سیاست خارجی بایدن نه‌تنها بهتر از ترامپ نیست بلکه با وضعیت بدتری روبرو هستیم چراکه بایدن می‌تواند اروپا را با خود همراه کند.

 کف قیمت دلار کجاست؟
این کارشناس بازار سرمایه در خصوص پیش‌بینی قیمت دلار نیز گفت: در حال حاضر بازار شاهد رسیدن قیمت دلار به کف است و خیال سرمایه‌گذاران را تا حدی راحت کرده است؛ گفتنی است که بازار سرمایه مشکلی با پایین آمدن نرخ ارز ندارد و موضوع این است که یک عدم اطمینانی در بازار وجود داشته است که سرمایه‌گذاران به واسطه آن نمی‌توانستند درست تحلیل کنند و آن فضای ابهام باعث می‌شد تا سرمایه‌گذاران ریسک خرید سهام را به جان نخرند.

تورم سال اینده تا 40 درصد
صمدی در ادامه افزود: از طرف دیگر آمارهای بانک مرکزی در خصوص میزان نقدینگی منتشرشده است که نشان می‌دهد همچنان چاپ خانه بانک مرکزی در حال چاپ پول است و سال آینده نیز قطعاً تورم خواهیم داشت چه با توافق چه بی توافق. بر اساس آمارهای ارائه‌شده میزان نقدینگی سالانه ۳۰ تا ۴۰ درصد بالا می‌رود و این خودش ۳۰ تا ۴۰ درصد در سال آینده تورم ایجاد خواهد کرد.
وی در ادامه گفت: در مجموع قیمت سهام نیز طی چند هفته اخیر به پایین‌ترین حد ممکن رسید و شرایط خرید نیز مهیا شد ازاین‌رو در حال حاضر نقدینگی در حال حرکت به سمت این بازار است و این روند صعودی حداقل تا انتخابات ادامه خواهد داشت و ممکن است بعد از انتخابات نیز ادامه پیدا کند. در بودجه سال آینده نیز پیش‌بینی‌شده است که حدود ۹۵ هزار میلیارد تومان از فروش سهام درآمدزایی خواهیم داشت و وقتی شرایط بازار مساعد نباشد مسئولین نمی‌توانند همین رقمی را از بازار سهام انتظار داشته باشند.

سود ده‌ترین بازار ایران در سال آینده
این کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به این پرسش که بازار سرمایه در ماه‌های آینده چند درصد سوددهی خواهد داشت گفت: این موضوع که از بازار رشدی مثل شش‌ماهه یا حتی سه‌ماهه اول سال ۹۹ انتظار داشته باشیم کمی بعید است، ولی بازار قطعاً سودده خواهد بود و این احتمال وجود دارد که بورس سودده ترین بازار در سال اینده باشد.
وی در ادامه افزود: اگر شرایط مساعد باشد هرچقدر اقتصاد جهانی تحت تأثیر تزریق واکسن کرونا بهبود پیدا کند و قیمت کالاها در بازارهای جهانی رشد پیدا کند احتمال اینکه سهم‌ها به سقف قبلی برسند بالاتر می‌رود و خیلی از کسانی که رو سقف سهام خریدند می‌توانند خود را از زیان در بیاورند و در حال حاضر نیز برای پیش‌بینی دقیق کمی زود است و باید شرایط بازار سرمایه را در بعد از تعطیلات نوروز نیز دید.

قیمت طلا تا پایان هفته
رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران با اشاره به افزایش قیمت طلا و سکه در بازار دیروز گفت: نوسانات به حداقل رسیده و تا پایان هفته شاهد التهابی در قیمت طلا و سکه نخواهیم بود. ابراهیم محمدولی در گفت‌و‌گو با اقتصاد آنلاین درباره وضعیت بازار طلا توضیح داد: نرخ ارز و بهای اونس جهانی نسبت به‌روز دوشنبه اندکی افزایش‌یافته و باعث شده قیمت طلا و سکه گران‌تر شود به طوری که سکه امامی مجدداً از مرز ۱۱ میلیون تومان عبور کرده است. او اضافه کرد: رشد تقاضا یکی دیگر از دلایل تأثیرگذار برافزایش قیمت طلا و سکه است؛ از هفته گذشته خریدار برای طلا و سکه به مناسبت عید بیشتر شده و این موضوع باعث رشد قیمت و حباب سکه تا ۶۰۰ هزار تومان شده است. محمدولی درباره آینده قیمت طلا و سکه بیان کرد: تا پایان هفته انتظار افزایش یا کاهش چندانی در قیمت طلا و سکه نداریم و پیش‌بینی می‌شود بازار طلا با قیمت‌‎های فعلی سال ۹۹ را به پایان برساند. وی با تشریح قیمت‌های دیروز گفت: در جریان معاملات بازار تهران قیمت هر قطعه سکه امامی به ۱۱ میلیون و ۷۰ هزار و سکه طرح قدیم به ۱۰ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان رسید. او اضافه کرد: دیروز نیم‌سکه با قیمت شش میلیون و ۷۵۰ هزار، ربع‌سکه چهار میلیون و ۲۰۰ هزار و سکه یک گرمی دو میلیون و ۴۵۰ هزار تومان معامله می‌شود؛ همچنین بهای هر مثقال طلای ۱۷ عیار چهار میلیون و ۶۲۵ هزار و هر گرم طلای ۱۸ عیار یک‌میلیون و ۶۷ هزار تومان است.

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/103832/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.