2021/10/27
۱۴۰۰ چهارشنبه ۵ آبان
پیامدهای تصویب وام ازدواج ۱۰۰ میلیونی

پیامدهای تصویب وام ازدواج ۱۰۰ میلیونی

ستاره صبح-۱۳ اسفندماه مجلس شورای اسلامی پرداخت وام ازدواج ۱۰۰ میلیون تومانی برای پسران کمتر از ۲۵ سال و دختران کمتر از ۲۳ سال را تصویب کرد. در نگاه نخست افزایش دو برابری وام ازدواج با توجه به شرایط اقتصادی فعلی امری خوشحال‌کننده به نظر می‌رسد، این در حالی است که پیش‌تر محمدمهدی تندگویان، معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان نسبت به افزایش ازدواج‌ و طلاق‌های صوری، صرف وام ازدواج در مسائلی به‌غیراز تشکیل خانواده، بدهکاری جوانان به بانک به علت تاب‌آوری پایین در بازپرداخت وام و... هم‌زمان با خبرهای افزایش وام ازدواج به ۱۰۰ میلیون تومان هشدارهایی را داده بود. وی همچنین گفته بود که معاونت امور جوانان وزارت ورزش و جوانان در صورت تعیین دستورالعمل‌هایی برای نظارت بر دریافت‌کنندگان وام و کاهش انحرافات احتمالی در ازدواج، با افزایش وام ازدواج مخالفتی ندارد.
به گزارش ایسنا، تندگویان درباره منطق افزایش این وام به ۱۰۰ میلیون تومان گفته بود: نمایندگانی که برای سال ۱۴۰۰ پرداخت وام ازدواج ۱۰۰ میلیون تومانی را وعده داده‌اند، برای سال‌های ۱۴۰۳ و یا ۱۴۰۴ رقم وام ازدواج را تا چه اندازه افزایش می‌دهند؟ آیا با چنین شیب افزایشی که شروع‌شده است، چهار سال بعد این رقم به ۵۰۰ یا ۷۰۰ میلیون تومان می‌رسد؟ آیا شبکه بانکی ما نسبت به این اعداد و ارقام تاب‌آوری دارد؟ دریافت و بازپرداخت آن برای جوانان چگونه خواهد بود؟ از سوی دیگر وی معتقد است پرداخت وام ازدواج ۱۰۰ میلیون تومانی تنها به جوانان کمتر از ۲۵ سال بی‌توجهی به متولدان دهه ۶۰ و مشکلات آنان است که تاکنون مجرد مانده‌اند، چراکه تورم و مشکلات اقتصادی سن نمی‌شناسد و مبنای این افزایش وام تنها برای برخی از جوانان باید بر اساس مطالعات کارشناسی باشد. به گفته معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان مطابق با آمار سنجی این معاونت، سن مطلوب ازدواج با در نظر گرفتن تمامی شرایط اقتصادی و اشتغال و... برای دختران ۲۴ سالگی به بعد و برای پسران ۲۶ سالگی به بعد است. ازاین‌رو تفکیک در پرداخت وام ازدواج ۱۰۰ میلیونی کمکی به ازدواج جوانان نخواهد کرد. از سوی دیگر مطابق با آمار منتشره از سوی مرکز آمار ایران، میانگین سن در اولین ازدواج برای مردان شهری ۲۷ سال و مردان روستایی ۲۶ سال است. همچنین این آمار برای زنان شهری ۲۳ سال و زنان روستایی ۲۱ سال است؛ بنابراین منطقی به نظر می‌آید که نمایندگان مجلس برای کاهش سن ازدواج وام ازدواج ۱۰۰ میلیونی را به‌عنوان مشوق قرار دهند، اما این نکته را هم باید در نظر گرفت که به گفته معاون امور جوانان عدم تهیه دستورالعمل‌های مشخص برای نظارت بر دریافت‌کننده، کسب اطمینان از صرف وام در امور ازدواج و تشکیل خانواده پایدار و... می‌تواند تنها منجر به ازدواج‌های اجباری و گاهی طلاق‌های صوری شود و با صرف منابع ملی به افزایش جمعیت و خانواده کمکی نخواهند کرد. همچنین تلاش برای کاهش سن ازدواج درحالی‌که دختران و پسران مهارت‌های کافی زندگی مشترک را نیاموخته‌اند تنها نتیجه‌ای که بر جای می‌گذارد «طلاق» است، کما اینکه مطابق با آمار منتشره مرکز آمار ازدواج دختربچه‌های ۱۰ تا ۱۴ ساله‌ای که در بهار سال جاری در حدود ۷۰۰۰ مورد بوده است با رشد ۲۳ درصدی به بیش از ۹۰۰۰ مورد در تابستان ۹۹ رسیده است. در این میان ۱۳۱ مورد طلاق دختربچه‌های ۱۰ تا ۱۴ ساله در بهار ۹۹ و ۱۸۸ مورد در تابستان ۹۹ به ثبت رسیده است. اینکه آمار ازدواج کودکان تا چه میزان به ازدواج اجباری برای کسب منافعی نظیر وام ازدواج بازمی‌گردد، مشخص نیست اما به‌طورقطع این آمار طلاق به فقدان مهارت کافی برای زندگی و بعضاً ازدواج اجباری کودکان بازمی‌گردد.

 

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/103738/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.