2022/05/24
۱۴۰۱ سه شنبه ۳ خرداد
مردم خوشحال؛ مافیا نگران
ستاره صبح بازتاب کاهش قیمت دلار و طلا را بررسی می‌کند

مردم خوشحال؛ مافیا نگران

اشاره: امروز جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره تعیین تکلیف دو لایحه «سی اف تی» و «پالرمو» تشکیل می‌شود. البته معلوم نیست که در این جلسه سرنوشت این دو لایحه چگونه رقم خواهد خورد. اکنون بیش از 190 کشور جهان ازجمله روسیه و چین متحدان ایران و هند، عراق، لبنان و... عضو FATF هستند و مبادلات بانکی خود را با دنیا به‌آسانی انجام می‌دهند، اما دو کشور ایران و کره شمالی در لیست سیاه FATF قرار دارند و مبادلات پولی و بانکی این دو کشور به دشواری و با هزینه بیشتر انجام می‌شود. اکثر اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام بر این باورند که با وجود تحریم‌های آمریکا علیه ایران، پیوستن به FATF موجب فشار تازه بر اقتصاد کشور خواهد شد. این در حالی است که رئیس‌جمهور، وزیر امور خارجه، رئیس کمیسیون بهداشت مجلس، رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین و اقتصاددانان می‌گویند نپیوستن به FATF به ضرر کشور است، زیرا تبادل پول با بانک‌های جهانی را مشکل کرده و می‌کند. گفتنی است که قیمت دلار تا قبل از تغییر قدرت در آمریکا تا مرز 32 هزار تومان پیش رفت و پس‌ازآن روند نزولی به خود گرفت. هفته گذشته قیمت دلار در کانال 26 هزار تومان بود، اما در روزهای اخیر به دلیل اخبار مثبت ازجمله امکان پیوستن ایران به FATF به کانال 24 هزار تومان عقب‌گرد کرد. اتفاقی که باعث خوشحالی مردم و نگرانی مافیای ثروت شده است. انتظار از اعضای مجمع این است که با تصویب دو لایحه سی اف تی و پالرمو ضربه کاری به مافیای ثروت و دلالان و واسطه‌ها بزنند تا از قبل آن مردم بهره‌مند شوند. پیش‌بینی می شود چنانچه لوایح FATF در مجمع تصویب شود قیمت دلار و سکه روند کاهشی به خود خواهند گرفت. همچنین چنانچه تنش میان ایران و امریکا کاهش و برجام احیا شود انتظار می‌رود که بازارها با روند نزولی به تعادل برسند و این فرایند برای مردم خوشایند و برای دلالان و واسطه‌ها و مافیا ضربه به‌حساب می‌آید. حال در انتظار می‌مانیم تا ببینیم در روزهای آینده این اتفاق رخ خواهد داد یا خیر؟ رئیس‌جمهور روز گذشته در جلسه اقتصاد مقاومتی بار دیگر وعده گشایش داد و گفت: «سیاست دولت رشد درآمدهای ارزی، رفع التهاب و کاهش قیمت‌ها در بازارهاست.» از سوی دیگر قیمت انس جهانی طلا در جهان کاهش چشمگیری داشت و به همین دلیل قیمت سکه تمام بهار آزادی به کانال 10 میلیون تومان سقوط کرد. خبر خوش اینکه تابلو بازار بورس بعد از چند هفته قرمز بودن دیروز سبز شد و شاخص کل در بازار بورس با چهار هزار و ۶۴۶ واحد رشد در رقم یک‌میلیون و ۱۸۶ هزار واحد ایستاد.

ستاره صبح-

رئیس‌جمهوری گفت: کنترل و مدیریت بازار سرمایه و رسیدن به تعادل در قیمت ارز مستلزم تداوم فضای مساعد و قابل‌اعتماد برای فعالیت‌های اقتصادی است و قطعاً هر گفتار و رفتاری هرچند غیراقتصادی که موجب آشفتگی و القای بی‌ثباتی شود، به اقتصاد و معیشت مردم لطمه می‌زند.
به گزارش ایرنا، روز سه‌شنبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت که به ریاست حسن روحانی رئیس‌جمهوری برگزار شد وزیر کشور و رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، گزارشی از اقدامات انجام‌شده برای ساماندهی مبادلات مرزی ارائه کردند و طرح ساماندهی و نظارت بر مبادلات تجاری موردبحث و بررسی قرار گرفت.رئیس‌جمهوری در این جلسه بر ایجاد اشتغال پایدار و ارتقای معیشت مرزنشینان و جایگزینی قطعی و فوری اشتغال مفید و مولد به جای رویه غیرقابل‌قبول کولبری به عنوان هدف عملیاتی این طرح تأکید کرد.روحانی با اشاره به تصمیمات و مصوبات گذشته دولت برای ساماندهی پدیده دردآور کولبری اظهار کرد: بر اساس این تصمیمات باید بخشی از درآمدهای دولت از محل درآمدهای کالاهایی که از مرزهای رسمی وارد می‌شوند، به مرزنشینان اختصاص یابد تا مشکلات آنان حل شود.

وضعیت بازار ارز
در ادامه این جلسه گزارش بانک مرکزی از وضعیت بازار ارز و راهکارهای ویژه و مؤثر مدیریت این بازار با مشارکت فعالان اقتصادی خصوصاً صادرکنندگان و باهدف ایجاد تعادل در نرخ ارز موردبحث و بررسی قرار گرفت.رئیس‌جمهوری با اشاره به دلایل مختلفی که مانع ایجاد ثبات و متعادل شدن قیمت ارز بوده است، گفت: کشور در مرحله افتخارآمیز پیروزی در جنگ تحمیلی اقتصادی قرارگرفته و همان‌طور که دولت با کمک فعالان اقتصادی توانست با اهداف شوم دشمن مقابله کند، امروز نیز در تلاش است با ایجاد آرامش و ثبات در اقتصاد کشور موجبات اطمینان و اعتماد فعالان اقتصادی را در دوره بازآفرینی کشور فراهم کند.روحانی اظهار کرد: دولت اعتقاد دارد کنترل و مدیریت بازار سرمایه و رسیدن به تعادل در قیمت ارز مستلزم تداوم فضای مساعد و قابل‌اعتماد برای فعالیت‌های اقتصادی است و قطعاً هر گفتار و رفتاری هرچند غیراقتصادی که موجب آشفتگی و القای بی‌ثباتی شود، به اقتصاد و معیشت مردم لطمه می‌زند.رئیس‌جمهوری تأکید کرد: شرایط عمومی کشور، زمینه را برای حرکت به سمت رشد درآمدهای ارزی، رفع التهابات و کاهش قیمت‌ها در بازار ارز و کالا فراهم کرده است. روحانی با اشاره به اینکه تجارت مرزی باهدف ارتقای زندگی و معیشت مرزنشینان و درعین‌حال کمک به حوزه مبادلات تجاری با همسایگان شکل گرفت، تأکید کرد: پدیده‌هایی نظیر کولبری و سوخت‌بری، آسیب‌های جدی اقتصادی و اجتماعی دارد و به هیچ‌وجه در شان و منزلت مردم و کشور نیست و باید همه تلاش کنند این وضعیت ناهنجار سریعاً سامان یابد.

افت سکه به کانال ۱۰ میلیون تومان
هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در بازار تهران روز سه‌شنبه، ۱۲ اسفندماه با کاهش ۲۸۰ هزارتومانی نسبت به‌روز کاری گذشته ۱۰ میلیون و ۹۳۰ هزار تومان معامله شد. به گزارش ایرنا، ساعت ۱۴ و ۳۰ دقیقه دیروز، ارزش سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان معامله شد.
همچنین دیروز نیم‌سکه بهار آزادی ۶ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان، ربع‌سکه سه میلیون و ۹۰۰ هزار تومان و سکه یک گرمی هم ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان قیمت خورد.علاوه بر این، در بازار طلا نیز نرخ هر گرم طلای ۱۸ عیار به یک‌میلیون و ۶۲ هزار تومان و هر مثقال طلا به چهار میلیون و ۶۰۳ هزار تومان رسید. اونس جهانی طلا نیز دیروز یک‌هزار و ۷۳۰ دلار و هشت سنت فروخته شد.
ارزانی طلای جهانی رکورد زد
قیمت طلا در معاملات روز سه‌شنبه بازار جهانی در پی رشد بازده اوراق خزانه و قوی‌تر شدن دلار آمریکا، به پایین‌ترین حد در هشت سال و نیم گذشته نزول کرد.
به گزارش ایسنا، بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری با ۰.۶ درصد کاهش، به ۱۷۱۲ دلار و ۳۵ سنت رسید. طلا پناهگاه امن دارایی در برابر تورم است که نتیجه اجرای تدابیر مالی گسترده است اما بازده بالاتر اوراق قرضه، هزینه نگهداری این فلز ارزشمند که بازدهی ندارد را افزایش می‌دهد و جذابیت سرمایه‌گذاری در آن را کمتر می‌کند.

شاخص دلار نزدیک به بالاترین حد خود در چهار هفته اخیر
چاک شومر، رهبر اکثریت سنا اعلام کرد سنای آمریکا بررسی لایحه بسته کمک کرونایی ۱.۹ تریلیون دلاری پرزیدنت بایدن را هفته جاری آغاز می‌کند. بازار همچنان به تحولات مربوط به این بسته متمرکز مانده است. آمار اقتصادی جدید نشان داد فعالیت بخش تولید آمریکا در فوریه با افزایش سفارش‌های جدید، به بالاترین میزان در سه سال اخیر افزایش یافت.بر اساس گزارش رویترز، موجودی طلای "اس پی دی آر گلد تراست" که بزرگ‌ترین صندوق سرمایه‌گذاری تحت پشتوانه طلا در جهان است، روز دوشنبه ۰.۸ درصد کاهش یافت و به ۱۰۸۴.۵ تن رسید که پایین‌ترین میزان از ماه مه سال ۲۰۲۰ بود.
چرا سکه به کانال 
۱۰ میلیونی بازگشت؟
به گزارش خبر آنلاین، رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران اظهار کرد: نوسانات طلا و سکه تحت تأثیر نرخ ارز بوده و همچنین انس جهانی نیز نوسان داشته اما با همه این موارد زمانی که نوسان در بازار فلزات گران‌بها ایجاد می‌شود، تقاضا به نسبت کاهش می‌یابد.رئیس اتحادیه طلا و جواهر درباره برگشت سکه به کانال ۱۰ میلیون تومان بیان کرد: بخشی از روند نوسانات به دلیل قیمت انس جهانی و وضعیت سیاسی کشورهای خارجی بوده و بخشی نیز متأثر از بازار ارز و تقاضای داخلی است و کاهش تقاضای خرید سکه، سبب برگشت سکه به کانال ۱۰ میلیون تومان شده است. محمدولی گفت: معمولاً قدرت خرید برای سکه کامل کمتر است درحالی‌که خرید سکه‌های ربع و گرمی در حد ۲ تا ۴ میلیون تومان برای مصرف‌کننده آسان‌تر است. وی افزود: این سکه‌ها طلای ۱۸ عیار هستند و به عنوان مصنوعات خرید و فروش می‌شوند و وزن‌های این سکه‌ها پایین‌تر از سایر سکه‌هاست،‌ از نظر قیمتی نیز سکه گرمی ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است درحالی‌که برای نمونه یک گرم سکه پارسیان با یک‌میلیون و ۱۰۰ هزار تومان قابل خریداری است. محدولی اظهار کرد: اگر کسی پول در اختیار دارد و قصد سرمایه‌گذاری در زمینه سکه و طلا دارد باید بداند در درازمدت ضرر نمی‌کند.

شاخص بورس مثبت شد
شاخص کل در بازار بورس دیروز (سه‌شنبه، ۱۲ اسفندماه) چهار هزار و ۶۴۶ واحد رشد داشت که درنهایت این شاخص به رقم یک‌میلیون و ۱۸۶ هزار واحد رسید.به گزارش ایرنا، بر اساس معاملات دیروز بیش از پنج میلیارد و ۹۳۹ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۵۶ هزار و ۲۱۰ میلیارد ریال دادوستد شد. همچنین شاخص کل (هم‌وزن) با ۱۸۸ واحد افزایش به ۴۳۱ هزار و ۶۱۳ واحد و شاخص قیمت (هم‌وزن) با ۱۲۲ واحد رشد به ۲۸۱ هزار و ۹۵۵ واحد رسیدند. شاخص بازار اول پنج هزار و ۵۰۸ واحد و شاخص بازار دوم ۲ هزار و ۱۱۶ واحد افزایش داشتند.

وضعیت شاخص فرابورس
دیروز شاخص فرابورس حدود ۵۴ واحد افزایش داشت و بر روی کانال ۱۶ هزار و ۹۷۹ واحد ثابت ماند. همچنین در این بازار یک میلیارد و ۱۶۲ میلیون برگه سهم به ارزش ۱۲۹ هزار و ۸۳۱ میلیارد ریال دادوستد شد.

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/103725/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.