2022/05/24
۱۴۰۱ سه شنبه ۳ خرداد
سقوط آزاد دلار
ستاره صبح بررسی می‌کند

سقوط آزاد دلار

اشاره: بازارها به ویژه دلار متأثر از رویدادهای سیاسی بوده و هست. زیرا هرگاه تنش ایجاد می‌شود و تحریم‌ها بیشتر می‌شود قیمت دلار روند افزایشی پیدا می‌کند و در مقابل وقتی خبرهایی منتشر می‌شود که بخشی از پول‌های بلوکه‌شده ایران در خارج آزاد شود قیمت دلار سکه و به‌تبع آن قیمت دیگر کالاها نیز روند کاهشی به خود می‌گیرند. قیمت دلار روز گذشته قبل از اینکه روحانی وعده کاهش قیمت دلار را بدهد ۲۰۰تومان نسبت به‌روز شنبه کاهش داشت، اما بعد از انتشار سخنان رئیس‌جمهور ورق برگشت و 250 تومان دیگر از ارزش دلار کاسته شد، یعنی در یک روز 450 تومان قیمت دلار کاهش یافت و در مقابل ارزش ریال بالا رفت. این اتفاق خبر خوب برای مردم، بازار سرمایه و بازار کسب‌وکار به شمار می‌رود و خبر بد برای دلالان، واسطه‌ها و مافیای ثروت به‌حساب می‌آید. مشاهدات میدانی نشان داد که دیروز هر دلار در صرافی‌های بانکی ۲۴ هزار و ۷۹۴ تومان معامله شد که قیمت آن نسبت به‌روز کاری شنبه ۴۵۴ تومان کاهش داشت. روحانی در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت گفت: قیمت فعلی ارز با واقعیت اقتصاد کشور سازگار نیست و قیمت آن کاهش می‌یابد. همچنین دیروز قیمت سکه تمام بهار آزادی نیز با80 هزار تومان کاهش به مرز 11 میلیون تومان رسید. در همین حال شاخص بورس همچنان روند نزولی دارد به طوری که با اُفت ۸ هزار واحدی شاخص در یک‌میلیون و ۱۸۵ هزار واحد ایستاد.

ستاره صبح-

ثبات قیمت کالاها و تعادل در بازار ارز سیاست اصلی دولت است
رئیس‌جمهوری گفت: دولت تلاش دارد با ایجاد اجماع و هماهنگی با همه دستگاه‌ها و بخش‌های مختلف کشور و کاستن عوارض غیراقتصادی مؤثر بر فضای اقتصادی کشور و بازار سرمایه و تلاش برای آزادسازی منابع ارزی بلوکه‌شده، بتواند سریع‌تر قیمت ارز را به قیمت واقعی آن نزدیک کند.
به گزارش ایرنا در جلسه روز یکشنبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت به ریاست حسن روحانی گزارشی از برنامه‌های اجراشده و در دست اقدام دولت برای ایجاد ثبات در بازار ارز از سوی دستگاه‌های ذی‌ربط ارائه شد. رئیس‌جمهوری پس از ارائه این گزارش بابیان اینکه دغدغه دولت کاهش و رفع فشارهای معیشتی در زندگی مردم است، گفت: در طی سه سال گذشته دولت با مقابله، مبارزه و خنثی‌سازی تحریم‌ها در جنگ اقتصادی که باهدف ایجاد قحطی و ناامنی اقتصادی بوده است، توانسته با تأمین کالاهای ضروری این هدف شوم دشمن را خنثی کند، اگرچه به علت تحمیل هزینه اضافی بر روابط بانکی و تجاری از سوی تحریم کنندگان، دچار نوسانات ناخواسته قیمت‌ها شدیم که عوارض آن باعث فشار بر معیشت مردم شد. روحانی با تأکید بر فضای جدید به وجود آمده افزود: در این مرحله نباید اجازه دهیم سختی‌ها و فشارها بر زندگی مردم و معیشت آنان تداوم یابد از این نظر باید برای ثبات قیمت کالاها به عنوان سیاستی عاجل واصلی دولت، قیمت‌ها به تعادل برسد. وی در ادامه با اشاره به اینکه دولت همواره در پی آن بوده که بتواند ارز را به قیمت واقعی آن نزدیک کند و قیمت فعلی را به هیچ‌وجه به نفع اقتصاد کشور ندانسته، تصریح کرد: اخلال تحریم‌ها در مراودات بانکی و ارزی کشور و سودجویی کاسبان تحریم، عوارض جنگ اقتصادی را تشدید کرد که به حمدالله این فضا در حال کم‌رنگ شدن است. رئیس‌جمهوری خاطرنشان کرد: دولت تلاش دارد با ایجاد اجماع و هماهنگی با همه دستگاه‌ها و بخش‌های مختلف کشور و کاستن عوارض غیراقتصادی مؤثر بر فضای اقتصادی کشور و بازار سرمایه و تلاش برای آزادسازی منابع ارزی بلوکه‌شده، بتواند سریع‌تر قیمت ارز را به قیمت واقعی آن نزدیک کند. روحانی همچنین با اشاره به شرایط جدید ایجادشده درروند مذاکرات با کشورهایی که منابع ارزی ایران را با فشار آمریکا مسدود کرده بودند، ابراز امیدواری کرد شاهد روند کاهشی نرخ ارز باشیم.

ضرورت توسعه صادرات غیرنفتی 
 در این جلسه قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت گزارشی از عملکرد صادرات و واردات کشور دریازده ماهه سال 99 ارائه کرد که بر اساس این گزارش آثار منفی کرونا بر صادرات کشور در ماه‌های اخیر رو به کاهش گذاشته است.
رئیس‌جمهوری با اشاره به بررسی برنامه توسعه صادرات غیرنفتی با توجه به شرایط جدید روابط بین‌المللی در جلسه دیروز ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، با تأکید بر توسعه صادرات غیرنفتی برای تحقق حق حضور ایران در اقتصاد جهانی، اظهار داشت: توسعه صادرات غیرنفتی به عنوان یکی از ابزارهای توانمند اقتصاد مقاومتی برای مقابله با تحریم‌های ظالمانه و غیرقانونی آمریکا حائز اهمیت است. روحانی بهبود کیفیت کالاهای تولیدی و همچنین پایبندی به تعهدات از سوی تولیدکنندگان را در افزایش صادرات غیرنفتی ایران بسیار حائز اهمیت دانست و تصریح کرد: شرایط جدید ایجاب می‌کند تا سرعت بیشتر در تحقق اهداف دولت در توسعه صادرات غیرنفتی را در دستور کار قرار دهیم. رئیس‌جمهوری در این زمینه با تأکید بر اهمیت تعادل بازار و قیمت کالاها، وزارت صمت را مکلف کرد از همه ابزارهای لازم برای دسترسی مردم به این کالاها به قیمت منصفانه استفاده کند.

بازگشت دلار به کانال ۲۴ هزارتومانی
هر دلار دیروز (یکشنبه) در صرافی‌های بانکی ۲۴ هزار و ۷۹۴ تومان معامله شد که قیمت آن نسبت به‌روز کاری شنبه ۴۵۴ تومان کاهش داشت. نرخ هر یورو نیز به ۲۹ هزار و ۷۴۴ تومان رسید. به گزارش ایرنا، قیمت فروش یورو دیروز با کاهش ۸۵۹ تومانی نسبت به قیمت‌های پایانی روز کاری گذشته (شنبه) به ۲۹ هزار و ۷۴۴ تومان رسید. روز گذشته  قیمت خرید هر دلار ۲۴ هزار و ۳۰۳ تومان و نرخ خرید هر یورو نیز ۲۹ هزار و ۱۵۵ تومان بود. همچنین قیمت خرید دلار در بازار متشکل ارزی ۲۴ هزار و ۵۴۹ تومان و قیمت فروش آن ۲۴ هزار و ۷۹۴ تومان است. علاوه به راین، نرخ خرید یورو در بازار ۲۹ هزار و ۴۰۰ تومان و نرخ فروش آن ۲۹ هزار و ۶۹۴ تومان اعلام شد. بر اساس این گزارش در سامانه نیما در روز معاملاتی روز شنبه، هر یورو به قیمت ۳۰ هزار و ۴۰۹ تومان و هر دلار ۲۵ هزار و ۳۳ تومان به فروش رسید.

کاهش ۸۰ هزارتومانی نرخ سکه
هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در بازار تهران روز یکشنبه ۱۰ اسفندماه با کاهش ۸۰ هزارتومانی نسبت به‌روز کاری شنبه، ۱۱ میلیون و ۲۰ هزار تومان معامله شد. به گزارش ایرنا، ساعت ۱۴ و ۵۵ دقیقه دیروز، ارزش هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید به ۱۱ میلیون و ۲۰ هزار تومان رسید و سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان معامله شد. همچنین نیم‌سکه بهار آزادی ۶ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان، ربع‌سکه سه میلیون و ۹۰۰ هزار تومان و سکه یک گرمی هم دو میلیون و ۳۰۰ هزار تومان قیمت داشت. علاوه بر این، در بازار طلا نیز نرخ هر گرم طلای ۱۸ عیار به یک‌میلیون و ۷۱ هزار تومان و هر مثقال طلا به چهار میلیون و ۶۴۲ هزار تومان رسید. انس جهانی طلا نیز دیروز یک‌هزار و ۷۳۵ دلار فروخته شد.

شاخص بورس در مسیر کاهش 
شاخص بورس و اوراق بهادار تهران در معاملات روز ۱۰ اسفند ۹۹ با اُفت ۸ هزار واحدی به پله یک‌میلیون و ۱۸۳ هزار واحدی بازگشت و به یک‌میلیون و ۱۸۵ هزار واحد رسید. در معاملات دیروز تعداد ۶۱۹ هزار سهم اوراق بهادار به ارزش ۲۴ هزار و ۷۷۵ میلیارد ریال در بیش از ۲ هزار و 700 نوبت معاملاتی دادوستد شد. بر این اساس شاخص بازار اول ۷۳۳۲ واحد، شاخص قیمت (وزنی-ارزشی) ۲۲۴۳ واحد، شاخص آزاد شناور ۹۲۸۲ واحد، شاخص بازار دوم ۱۳۸۱۴ واحد، شاخص کل (هم‌وزن) ۱۰۲۸ واحد و شاخص قیمت (هم‌وزن) ۶۷۱ واحد اُفت کرد. لازم به ذکر است بوعلی، فولاد، سیتا، امین، ونوین، سصوفی و‌های وب ازجمله نماد‌های پرتراکنش دیروز بودند.

معاملات بازار فرابورس
شاخص فرابورس نیز در معاملات دیروز با اُفت بیش از ۶۵ واحدی به پله ۱۶ هزار و ۹۲۰ واحدی رسید. در بازار فرابورس نیز تعداد ۱۳۳ هزار و ۵۵۸ سهم به ارزش ۷۲ هزار و ۲۱۰ میلیارد ریال در بیش از ۶۵۸ هزار نوبت معاملاتی دادوستد شد.

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/103709/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.