2021/12/09
۱۴۰۰ پنج شنبه ۱۸ آذر
جان کادر درمان به لب آمده است!
خشم وزیر بهداشت از پروتکل‌ شکنان

جان کادر درمان به لب آمده است!

ستاره صبح-

دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت روز گذشته در نوزدهمین آیین پویش «ره سلامت» گفت: در حال حاضر حدود ۱۳ ماه از گرفتاری همکارانم با کووید-۱۹ می‌گذرد؛ البته وقتی می‌گویم ۱۳ ماه، این برای افراد کج‌خیال و بدفهم رفرنس نشود که این‌ها آخرین روزهای بهمن‌ماه اولین مواردشان را اعلام کردند، اما خودشان می‌گویند ما ۱۳ ماه است که گرفتاریم. اولاً به کسانی که ادعا می‌کنند وزارت بهداشت قبل از پایان بهمن 98 مواردی از کووید-۱۹ داشت، اما اعلام نکرد، اگر یک مورد توانستند ادعایشان را ثابت کنند، به آن‌ها جایزه می‌دهم. نمی‌دانم برخی چطور باکمال بی‌انصافی برای سوارشدن بر یک موج سیاسی تبلیغاتی به‌راحتی یافته‌ها و گفته‌های مملکتشان را زیر سؤال می‌برند. اگر کسی توانست یک مورد از کرونا را قبل از این تاریخ اثبات کند، نه‌تنها به او جایزه می‌دهیم، بلکه هزار بار از او عذرخواهی می‌کنیم. درعین‌حال برای دفاع از حیثت عزیزانی که طی این مدت خودشان را به آب‌وآتش زدند، هیچ یاوه‌گویی که بخواهد سلامت این‌ مجموعه را زیر سؤال ببرد، رها نخواهم کرد و به‌هیچ‌وجه اجازه نخواهم داد.

زیر سؤال بردن ساختار مدیریت کرونا با کج‌سلیقگی
وی افزود: وقتی آقای المنظری به ایران می‌آید و اعلام می‌کند که مدیریت ایران یکی از ناب‌ترین، شایسته‌ترین و مدرن‌ترین شیوه‌های مدیریتی بود که می‌تواند برای جهان الگو باشد، یک آدم در داخل باکمال کج‌سلیقگی چگونه صحت این ساختار را در ذهن مردم زیر سؤال می‌برد؛ آن‌هم برای درماندگی در شرایط سیاسی و کسب برخی سلایق در حوزه سیاسی. این را بدانید که من اگر مُردم، مُردم و با دم مسیحا هم زنده نمی‌شوم. مردم این سرزمین فقط به کسی بها می‌دهند که با آن‌ها صادق باشد. دیگر به سیاسی‌کاری بها نمی‌دهند. دوران عوام‌فریبی خاتمه یافت. آن‌طرف دنیا کسی عطسه کند، این‌طرف دنیا به او می‌گویند که عافیت باشد. دوران عوام‌فریبی با این شبکه‌های اجتماعی تمام شد. مگر می‌توان مردم را با برخی شعارهای تند فریب داد؟

ویروس جهش‌یافته همه‌جا هست
به گزارش ایسنا، وزیر بهداشت ادامه داد: اکنون مرحله جدیدی از شیوع ویروس کرونا آغازشده است. من از مدت‌ها قبل در ویدیوکنفرانس و نامه اعلام کرده‌ام که خودتان را برای یکی از سخت‌ترین یورش‌های ویروس جهش‌یافته آماده کنید. امروز دیگر ویروس موتاسیون یافته منحصر به یک نقطه نیست، بلکه همه‌جا می‌شود آن را یافت. یکشنبه ساعت ۱۲ شب دو کیس جدید از بیرجند گزارش گرفتم. خیلی جاها دارند مرتب گزارش می‌دهند. مردم شریف باید بدانند که این ویروس علی‌رغم حرف انگلیسی‌ها، هم قدرت سرایت و هم قدرت مرگ‌زایی چند برابری دارد و هم جوان‌ترها را بیشتر گرفتار می‌کند. دراین‌ارتباط چهار روز قبل در خوزستان 2 کودک یک و ۹ ساله براثر کووید-۱۹ فوت کردند.

عصبانیت وزیر بهداشت 
از پروتکل شکن‌ها
نمکی در ادامه با گلایه از ترددهای مرزی در کشور گفت: به‌شدت گله‌مندم از کسانی که پروتکل‌ها را رعایت نمی‌کنند و به‌شدت گله‌مندترم از کسانی که با پروتکل شکن‌ها برخورد نمی‌کنند. وزارت بهداشت که ابزار ندارد. ابزار ما جان است که فدا شده و بیش از این چیزی نداریم. ما از برخی اتفاقات کشور، اطلاع نداریم. متأسفانه یکشنبه‌شب خانم جوان حامله‌ای در ایلام اینتوبه شد که با سزارین کودکش به دنیا آمد. من نمی‌دانم که این کودک هرگز مادرش را دید یا خیر یا چشم این مادر بر سیمای فرزندی که ماه‌ها در شکمش حس کرده بازخواهد شد یا نه؟ اما پرسش این است که چه کسی عامل مرگ این بانوی ایلامی است؟

کادر درمان تا کجا باید تاوان ندانم‌کاری‌ها را بدهد؟
وی افزود: ما کی برای تردد از مرزها به سمت عتبات و برگشتش مجوز و اجازه دادیم؟ چه کسی از من نامه دارد در این زمینه؟ کدام‌یک از همکارانم با برخی از این ترددها موافقت کردند؟ اتوبوسی می‌آید و آن را در مرز تست می‌کنیم که فرد مثبت از آن بیرون می‌آید. این فرد مثبت پیاده می‌شود و اتوبوس تا فلان شهرستان می‌رود. ردیابی می‌کنیم و تازه موارد مثبت در آنجا پیدا می‌شوند. پرسش این است که تا کجا باید همکاران من تاوان ندانم‌کاری برخی را بدهند؟ ما چه گناهی کردیم که در ۱۳ ماه مدام باید موج ایجاد شود، موج را بشکنیم و شهید دهیم!

چرا مردم گوش نمی‌کنند؟
نمکی گفت: خدا شاهد است که داغ این شهدای سلامت دارد مرا نابود می‌کند. ناب‌ترین بچه‌های نظام سلامت را از دست دادم. داغی برای هیچ فرماندهی بالاتر از این نیست که افسران ارشد و سربازانش را از دست بدهد، آن‌هم به دلیل ندانم‌کاری و سهل‌انگاری دیگران. من به‌عنوان وزیر بهداشت خبر ندارم چه کسی می‌آید و بیرون می‌رود. فقط شدم ته رودخانه، زخمی و جنازه جمع کن. به‌جای وزیر بهداشت بگذارید مدیرکل مرده‌شور خانه. این درد بزرگی است، زیرا کرونا، ویروس مهاجمی است. فکر نکنید، انگلیس یکی از ساختارهای ضعیف سلامت جهان را دارد. انگلیس یکی از نظام‌های سلامت مقتدر جهان را دارد. آلمان در مسائل بهداشتی درمانی، کشور کمی نیست، اما به‌زانو درآمد. این کشورها نه گستردگی اقلیم و نه کم‌بضاعتی اقتصادی ما را دارند. ما داریم فریاد می‌زنیم که اپیدمی گرفتارمان می‌کند، چرا گوش نمی‌کنید؟ این‌طور که نمی‌شود مملکت اداره کرد! چقدر باید فریاد بزنم و بگویم. چقدر باید خجالت بکشم از پزشک و پرستار و علوم آزمایشگاهی و بقیه.

برای کادر درمان بیش از این صبوری میسر نیست
وزیر بهداشت تأکید کرد: نمی‌شود که من ناگهان باخبر شوم که بدون اطلاع ما یک گروه آمد و گروهی رفت. آن‌هم در کشوری که رهبر انقلاب وقتی می‌خواهد نشست مجازی بگذارد، می‌گوید باید از وزارت بهداشت اجازه بگیریم. رئیس‌جمهور می‌خواهد برود مرقد امام (ره) می‌گوید از وزارت بهداشت بپرسید به چه صورت باشد. این نمی‌شود که بقیه رعایت نکنند. بزرگان نظام رعایت می‌کنند، اما عده‌ای اصلاً حواسشان به این چیزها نیست. وقتی هم اپیدمی آمد و کشتار کرد، می‌گویند در فلان جا غلظت اکسیژن کم بود. طبق گزارش‌های واصله در فلان جا بیمار را دیر رسیدگی کردند و همه این سؤالات شروع می‌شود، اما یک نفر نمی‌گوید که در پیک قبلی خوزستان که پروتکل‌شکنی ما را گرفتار کرد، چه کسی این مسئله را جمع کرد؟ چه کسی شب تا صبح نخوابید و چگونه اکسیژن رسید؟ چرا یک نفر نیامد در خیابان فریاد بزند که ما امکانات نداریم؟ چه کسانی این آتش را خاموش کردند؟ اما اگر خدایی نکرده ۵ دقیقه دارویی دیر شود، هزار قلم و هزار شبکه اجتماعی راه می‌اندازند. این‌طور نمی‌توان مملکت اداره کرد! من مکتوب هم نوشتم. دیگر برای ما و همکارانمان بیش از این صبوری میسر نیست. ما برای موج‌شکنی خلق نشدیم و دیگران برای موج‌آفرینی. این را همه باید بدانند.

واکسیناسیون ۱۰۰ هزار نفر 
از کادر درمان از امروز
وی با اشاره به وضعیت واکسیناسیون در کشور، گفت: با لطف خداوند از امروز واکسیناسیون برای ۱۰۰ هزار نفر دیگر از کادر درمان آغاز می‌شود. ۲۵۰ هزار دوز دیگر تا آخر این هفته می‌رسد. امیدوارم تا پایان اسفندماه بتوانیم گروه هدف آسیب‌پذیرمان واکسینه کنیم. در کنار این تلخ‌کامی‌ها این مژده را هم بدهم که تولید واکسن ملی هم به‌خوبی پیش می‌رود و اگر به همین روال پیش رود، در اردیبهشت‌ماه آینده این خبر خوش را برای مردم خواهیم داشت که به‌عنوان یکی از تولیدکنندگان مهم واکسن منطقه مطرح هستیم. دراین‌ارتباط هم می‌توانیم مردم خودمان را واکسینه کنیم و هم برای صادرات اقدام کنیم. راهی که می‌رویم این است که مرتب تولید واکسنمان را با جهش‌ها بسنجیم و اگر با هر جهشی واکسن‌های ما قدرت حمایتی را تضعیف‌شده داشتند، در جهت تقویتشان اقدام کنیم.

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/103666/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.