2022/05/25
۱۴۰۱ چهارشنبه ۴ خرداد
پشت‌صحنه کاهش قیمت دلار و سکه چیست؟

پشت‌صحنه کاهش قیمت دلار و سکه چیست؟

اشاره: مسائل سیاسی و تنش‌های داخلی بر روند قیمت دلار و به تبع آن طلا اثر می گذارد بدین معنی که هر گاه تنش های سیاسی در داخل یا خارج افزایش می یابد بر اثر آن قیمت دلار و سکه نیز روند افزایشی به خود می گیرد. به عنوان مثال هفته گذشته که هم ایران و هم آمریکا برای مذاکره شرط گذاشته بودند قیمت دلار افزایش پیدا کرد. اما در هفته جاری که هر دو کشور به نوعب به مذاکره چراغ سبز نشان داده اند قیمت دلار و طلا روند کاهشی به خود گرفته اند بگونه ای که دلار که تا چند روز پیش در کانال بیست و شش هزار تومان بود به کانال بیست و چهار تومان بازگشت. قیمت سکه نیز که در کانال دوازده میلیون توامن بود به کانال یازده میلیون تومان بازگشت. کارشناسان پیش بینی می کنند چنانچه مذاکره تهران-واشنگتن از سر گرفته شود بازار ها به آن واکنش مثبت نشان می دهند و صف فروش به جای صف خرید برای دلار و سکه تشکیل خواهد شد.

ستاره صبح-

محمد کشتی‌آرا دلایل کاهش قیمت ارز و طلا را با خبرگزاری خبرآنلاین در میان گذاشته که در ادامه میخوانیم:
نائب رییس اتحادیه طلا و جواهر درباره وضعیت بازار به خبرگزاری خبرآنلاین گفت: در حالی که در چند روز گذشته شاهد کاهش قیمت انس جهانی بودیم و هفته  قبل نرخ هر انس طلا حدود ۴۰ دلار کاهش یافت.
محمد کشتی آرای افزود: این مساله به دلیل این است که اوضاع سیاسی و اقتصادی جهان رو به بهبود حرکت می‌کند و واکسیناسیون جهانی در بهتر شدن اوضاع اقتصادی جهان  و همچنین مثبت شدن تراز اقتصادی بسیاری از کشورها موثر بوده است.
تقاضای طلا کم است
وی تصریح کرد: به همین دلیل تقاضا و سرمایه گذاری بر روی طلا کاهشی شده و قیمت انس جهانی سیر نزولی یافته است. نائب رییس اتحادیه طلا و جواهر عنوان کرد: برخلاف کاهش قیمت جهانی طلا، در بازارهای بین المللی قیمت نقره در حال افزایش بوده و به  ۲۷دلار و ۳۶ سنت رسیده اکنون تقاضا برای خرید نقره در بازارهای جهانی بالا رفته است.
وی گفت: کاهش ۴۰ دلاری قیمت انس جهانی و همچنین پایین آمدن نرخ در بازار داخلی سبب شده تا نوسانات کاهشی نرخ ها در بازار ارز و سکه و طلا اتفاق بیافتد.

چرا نرخ ارز کاهش یافت؟
وی توضیح داد: کاهش نرخ ارز دربازار داخلی به دلیل بگو مگوهای سیاسی در مورد مساله برجام و انرژی هسته ای ایران مطرح شده و در جهت مثبت بوده، سبب شده تا قیمت ارز دیروز و امروز نوسانات زیادی را تجربه کند؛ نوسانات بازار ارز به نوسان نرخ ها در بازار سکه و طلا منتقل شده است.این فعال بازار طلا و جواهر بیان کرد: با توجه به روند مثبت صحبت‌ها و اظهارنظرهای سیاسی مثبت درمورد برجام، پیش بینی می شود وضعیت اقتصادی ایران رو به بهبودی حرکت کند و با احتمال انجام مذاکرات می توان به بهتر شدن اوضاع اقتصادی ایران امیدوار بود. وی تاکید کرد: تحت تاثیر این شرایط ارزش پول ملی بالا خواهد رفت. نائب رییس اتحادیه طلا و جواهر تصریح کرد: به همین دلیل اکنون شاهد کاهش نرخ ارز در بازار داخلی هستیم و نرخ سکه و طلا نیز با کاهش همراه شده است.

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/103663/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.