2021/11/29
۱۴۰۰ دوشنبه ۸ آذر
بلوا و اعتصاب در میانمار
گزارش خبری - تحلیلی

بلوا و اعتصاب در میانمار

اشاره: معترضان میانماری مخالف با کودتای اخیر در این کشور بار دیگر در شهر یانگون (پایتخت) و دیگر شهرهای این کشور دست به برپایی تجمع و اقدامات اعتراضی زدند. هزاران معترض میانماری در حالی در شهر یانگون تجمع کردند که مأموران پلیس در ضمن بزرگ‌ترین تلاششان برای جلوگیری از این اعتراضات در مرکز این شهر در پی تجمع بزرگ روز قبل از آن در یک تقاطع مهم، اقدام به مسدود کردن دسترسی به نقاط مهم و اصلی کردند. همچنین چند فعال معترض در اثر اصابت گلوله‌های مأموران پلیس مجروح شدند. پلیس همچنین چند تن از هنرمندان سرشناس میانمار را به اتهام استفاده از محبوبیتشان برای دعوت از مردم به حضور در اعتراضات دستگیر کرده است. تام اندروز، کارشناس حقوق بشری مستقل سازمان ملل در امور میانمار نیز گفته سه‌چهارم کارمندان دولتی میانمار در اعتصاب قرار دارند، همه بانک‌های خصوصی بسته‌اند و اعتراضات به‌شدت اقتصاد میانمار را تضعیف کرده است.

ستاره صبح-

شماری از هکرها برخی از وب‌سایت‌های متعلق به حکومت‌نظامی کودتایی این کشور را هدف حمله سایبری قرار داده‌اند. روز پنجشنبه ۱۸ فوریه (۳۰ بهمن) هکرهایی که خود را «هکرهای میانمار» می‌نامند به سایت بانک مرکزی این کشور حمله کردند. گفته می‌شود که وب‌سایت‌های بخش روابط عمومی ارتش میانمار، اداره نظارت بر توزیع دارو و مواد خوراکی و همچنین فرستنده تلویزیونی دولتی «ام‌آر‌تی‌وی» ازجمله نهادهایی هستند که موردحمله هکرهای یادشده قرار گرفته‌اند. این گروه در حساب کاربری خود در فیس‌بوک هدف خود را «مبارزه برای عدالت در میانمار» اعلام کرده است. اعضای این گروه هکری فعالیت‌های خود را بخشی از اعتراضات توده‌ای مردم در رانگون و دیگر شهرهای میانمار می‌دانند.

محدودیت دسترسی 
به اینترنت
این در حالی است که دولت نظامی برای مانع‌شدن از اطلاع‌رسانی در جامعه اقدام به محدود کردن شدید دسترسی مردم به شبکه اینترنت کرده است. به گزارش دویچه‌وله، بر اساس اطلاعات منتشرشده از سوی سازمان نظارت بر اینترنت «نت‌بلاکز» در بریتانیا، میزان دسترسی مردم به اینترنت در میانمار نسبت به سابق کاهش فوق‌العاده‌ای یافته است. «نت‌بلاکز» در ادامه گزارش خود نوشته است که میزان دسترسی به اینترنت در حال حاضر نسبت به‌پیش از محدودیت‌ها به حدود ۲۰ درصد رسیده است. به باور کارشناسان این سازمان محدود کردن دسترسی به اینترنت می‌تواند امنیت عمومی را به مخاطره افکند و باعث ترس، تردید و گمراهی در شرایط دشوار کنونی در میانمار گردد.

ادامه اعتراضات مردمی
اخبار منتشرشده از رانگون و برخی از شهرهای بزرگ میانمار حکایت از ادامه اعتراضات گسترده مردم در این کشور دارد. گفته می‌شود که مردم برای کارشکنی درگشت و حرکت خودروهای ارتشی در خیابان‌های رانگون راه‌بندان ایجاد می‌کنند. یک راننده تاکسی به خبرنگار خبرگزاری فرانسه گفته است: «ما رانندگان پنج تاکسی تجمع کردیم و طوری وانمود کردیم که گویا یکی از تاکسی‌ها در میانه خیابان از حرکت بازمانده و دچار اشکال فنی شده است.» او گفته است که پس از هشدار و تهدید پلیس و پس از ایجاد حدود ۳۰ دقیقه راه‌بندان خیابان را ترک کرده است.

دستگیری هنرمندان
فرستنده تلویزیون دولتی «ام‌آرتی‌وی» در گزارش خود اعلام کرده که ارتش برای مقابله با اعتراضات، اقدام به دستگیری هفت نفر از افراد نام‌آشنای رسانه‌ای و موسیقی در میانمار کرده است. به این افراد اتهام زده‌شده که از نام و شهرت خود علیه دولت میانمار و به سود معترضان بهره‌ گرفته‌ و شاغلان دولتی را به مشارکت در اعتراضات فراخوانده‌اند. گفته می‌شود که در صورت تأیید این اتهام، دو سال زندان در انتظار این افراد است. این در حالی است که لو مین، یکی از هنرپیشه‌های سرشناس میانمار که تاکنون چهار بار جایزه آکادمی این کشور را دریافت کرده، آشکارا از دولت نظامی انتقاد کرده و کودتای اول فوریه را محکوم کرده است. لو مین گفته است: «وحدت مردم میانمار شگفت‌انگیز است. باید قدرت بار دیگر به مردم برگردانده شود».

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/103643/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.