2021/12/09
۱۴۰۰ پنج شنبه ۱۸ آذر
شوک تورمی
ستاره صبح در گفت‌وگو با یک اقتصاددان، افزایش یارانه‌ها توسط مجلس را بررسی کرد

شوک تورمی

اشاره: امروز قرار است بررسی لایحه بودجه سال 1400 در صحن علنی مجلس آغاز شود؛ این در حالی است که اختلاف بین دولت و مجلس بر سر جزئیات این لایحه همچنان ادامه دارد. حاجی‌دلیگانی، عضو کمیسیون تلفیق مجلس، خبر داده یارانه نقدی سال ۱۴۰۰ دوبرابر می‌شود و نفری ۹۱ هزار تومان خواهد بود. همچنین مجلس می‌خواهد در لایحه بودجه عملاً ارز ۴۲۰۰تومانی برای کالاهای ضروری را حذف و به‌جای آن ارز 17500تومانی تعیین و به یارانه‌ها اضافه کند. موضوعی که دولت و سازمان برنامه‌وبودجه با آن مخالف‌اند و عبدالناصر همتی، رئيس‌کل بانک‌مرکزی نیز شامگاه یکشنبه 12بهمن در گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو به آن واکنش نشان داد. همتی درباره حذف دلار ۴۲۰۰تومانی در بودجه سال آینده، هشدار داد که ارز به ۲۳هزارتومان می‌رسد و مثلاً قیمت مرغ، نسبت به قیمت کنونی پنج‌برابر خواهد شد. وی با کنایه به نمایندگان اصولگراترین مجلس گفت: «اگر ٤٠هزار تومان می‌خواهيم به مردم بدهيم، ٨٠هزارتومان به هزينه‌های‌شان اضافه نكنيم.» دراین‌ارتباط ستاره صبح در گفت‌وگو با دکتر کمیل طیبی، اقتصاددان به بررسی پیامد افزایش یارانه‌ها توسط مجلس پرداخته که در ادامه می‌خوانید.

ستاره صبح-دکتر کمیل طیبی، اقتصاددان در گفت‌وگو با ستاره صبح با اشاره به بحث‌وجدل بر سر افزایش یارانه‌های نقدی در بودجه 1400، گفت: «پرداخت یارانه‌های نقدی مطابق با اصول علم اقتصاد نیست. هرچه اقتصادی آزادتر و دخالت دولت در آن کمتر باشد خبری از یارانه‌دهی نیست. از طرفی در اقتصاد آزاد که شرایط عرضه و تقاضای بازار بر آن حاکم است نظام تأمین اجتماعی خوب کار می‌کند. یعنی در قبال دریافت مالیات به مردم یارانه داده می‌شود؛ اما نه یارانه غیرمستقیم، بلکه یارانه‌ای که تحت نظام تأمین اجتماعی است. در کشور ما به دلیل تصدی‌گری دولت و پرداخت یارانه مستقیم، شاهد تورم بالا هستیم. از طرفی اگر منابع تأمین مالی این یارانه‌ها مشخص نباشد به‌هم‌ریختگی و عدم انضباط مالی اتفاق می‌افتد؛ یعنی نه‌تنها بودجه کارایی لازم را ندارد، بلکه کسری بودجه دولت افزایش می‌یابد. دو منبع برای افزایش یارانه‌ها که کمیسیون تلفیق به دنبال آن است، افزایش صادرات نفت و نرخ تسعیر ارز است. مشخص نیست که این منابع محقق شود؛ در صورت تحقق منابع ناشی از نرخ تسعیر ارز اگر صرف پرداخت یارانه‌ها یا به‌عبارتی پول‌پاشی شود نوعی بی‌انضباطی و شوک تورمی به وجود می‌آورد. درست است که شعار دولت و مجلس ایجاد عدالت است؛ اما نمی‌شود نگاه یک‌سویه داشته باشیم. هرچند از بین بردن شکاف نرخ ارز رسمی و نرخ ارز بازار مسیر درستی است اما نباید از طریق بودجه انجام شود، بلکه باید براساس تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری بانک مرکزی بوده و از طرفی بودجه نباید وابسته به این نوع منابع باشد. اینجاست که این نوع بودجه‌نویسی یک نوع وابستگی برای بانک مرکزی به دولت ایجاد می‌کند.»

 

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/103531/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.