2023/02/01
۱۴۰۱ چهارشنبه ۱۲ بهمن
20 سال حبس برای قائم‌مقام
مجازات عیسی شریفی، قائم‌مقام قالیباف در شهرداری تهران اعلام شد

20 سال حبس برای قائم‌مقام

اشاره: عیسی شریفی، قائم‌مقام محمدباقر قالیباف در دوره تصدی او بر شهرداری تهران بود و شورای شهر چهارم تهران که اکثریتش در دست اصولگرایان بود، از شریفی تقدیر کرد. (گفتنی است روزنامه شرق روز 5 بهمن درباره شریفی نوشت: برخی رسانه‌ها درباره سوابق این مدیر ارشد پیشین شهرداری نوشته‌اند که در دوران جنگ ایران و عراق از فرماندهان نیروی هوایی سپاه بوده است.) پس از آن‌که با رأی قاطع مردم به اصلاح‌طلبان در انتخابات شورای شهر در 29 اردیبهشت ۹۶، دوران شهرداری قالیباف به پایان رسید، زمزمه‌هایی از بروز فساد در شهرداری تهران به گوش می‌رسید؛ پس‌ازآن عیسی شریفی که 12 سال قائم‌مقام شهردار بود، در خرداد 96 به دلیل بیماری فرزندش از ایران خارج شد ولی مدتی بعد به ایران برگشت و در شهریور ۹۶ بازداشت شد. اتهام او فساد از طریق یک کارگزاری بوده که با بنیاد تعاون سپاه نیز در ارتباط بوده است و گفته شده این کارگزاری بین سال‌های ۱۳۹۳ و ۱۳۹۶ با شهرداری تهران مراوده مالی داشته است. شهرداری تهران مدعی شد که نزدیک به ۴ هزار میلیارد تومان از این کارگزاری طلبکار است. محمدجواد حق‌شناس، عضو شورای شهر تهران هم به اعتمادآنلاین گفته بود رقم تخلف عیسی شریفی 1300 میلیارد تومان است. همچنین نام شریفی با پرونده املاک نجومی شهرداری تهران هم گره‌خورده بود. سرانجام پس از برگزاری بیش از 40 جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات این پرونده که به‌صورت غیرعلنی در دادسرای نظامی بررسی می‌شد، حکم دادگاه مبنی بر رد مال به ارزش ۴۸۰میلیارد تومان و ۲۰سال حبس، تعیین شد. البته چند ماه پیش مصطفی میرسلیم، نماینده تهران مدعی شد رئیس کمیسیون عمران مجلس دهم از شهرداری تهران 65 میلیارد تومان رشوه گرفته تا تحقیق و تفحص از شهرداری تهران رأی نیاورد؛ اما قالیباف از میرسلیم و سه فعال رسانه‌ای (یاشار سلطانی، صدرا محقق و وحید اشتری) به جرم تشویش اذهان و نشر اکاذیب شکایت کرد. سخنگوی قوه قضائیه هم اعلام کرد شکایت میرسلیم واصل شده است. گفتنی است با توجه به این‌که هفت جلسه دادگاه رسیدگی به تخلفات غلامحسین کرباسچی شهردار پیشین تهران که در سال 1377 در زمان دولت اصلاحات از تلویزیون پخش شد، پرسش این است که چرا دادگاه عیسی شریفی که قائم‌مقام شهردار بوده، به‌صورت علنی برگزار نشد؟ از زمانی که سیدابراهیم رئیسی سکاندار قوه قضائیه شده، امید به بهبود امور و قلع‌وقمع کسانی که به اموال عمومی دستبرد زده یا می‌زنند، بیشتر شده است. انتظار این است که درباره جزئیات اقدامات عیسی شریفی در شهرداری تهران اطلاع‌رسانی شود. دراین‌ارتباط ستاره صبح در گفت‌وگو با دکتر نعمت احمدی، حقوقدان و وکیل پایه‌یک دادگستری به بررسی جزئیات این پرونده پرداخته که در ادامه می‌خوانید.

ستاره صبح-

فردی که می‌گویند پرونده‌اش بالاخره و پس از سه سال و چهار ماه بررسی در دستگاه قضائی به مرحله صدور حکم رسیده، در ۱۲ سال فعالیتش در کسوت فرد دوم شهرداری تهران، کم‌حاشیه و گریزان از رسانه‌ها بوده‌است. اما درباره عیسی شریفی چه می‌دانیم؟ به گزارش فرارو به نقل از شرق، او یکی از مدیران شهری تهران در دهه ۸۰ و ۹۰ شمسی بوده است. شریفی به‌مدت ۱۲ سال قائم‌مقام و معاون قالیباف در شهرداری تهران بوده و حتی دو بار، زمانی که قالیباف برای ریاست‌جمهوری نامزد شد، سرپرستی شهرداری تهران را برعهده‌گرفته بود. روزنامه جمهوری اسلامی در خبر ویژه خود به یکی از ادعاهای محمدباقر قالیباف پاسخ داد. این روزنامه نوشت: «بعدازآنکه اعلام شد عیسی شریفی، قائم‌مقام قالیباف در شهرداری تهران به جرم مفاسد اقتصادی به ۲۰ سال حبس و رد مال به ارزش ۴۸۰ میلیارد تومان محکوم شد، مردم می‌پرسند چرا شهردار متوجه این مفاسد نشد؟ و اگر شد، چرا جلوی آن را نگرفت؟ محمدباقر قالیباف گفته بود این‌همه مفاسد اقتصادی در دولت صورت گرفته ولی در ۱۲ سال دوران شهرداری من حتی یک مورد فساد هم اتفاق نیفتاد!»

یک حقوقدان، چند پرسش
دکتر نعمت احمدی، حقوقدان و وکیل برجسته و استاد دانشگاه در گفت‌وگو با ستاره صبح در خصوص پرونده عیسی شریفی و رأی اعلام‌شده از سوی دادگاه گفت: «نخستین پرسش درباره این پرونده آقای عیسی شریفی این است که چرا و به چه علت موضوع در دادسرای نظامی بررسی‌شده و مورد رسیدگی قرارگرفته است. آخرین پست آقای عیسی شریفی، قائم‌مقام شهرداری تهران بوده و باید در دادگاه عمومی رسیدگی می‌شد. این‌که پست‌های قبلی او چه بوده، ارتباطی به تخلفات پست آخر او در شهرداری تهران ندارد و اولین ایراد و اشکال درباره پرونده همین است. دومین مطلب درباره پرونده عیسی شریفی، موضوع جریمه 480 میلیارد تومانی است. این استردادی که برابر حکم منتشرشده در رسانه‌ها به‌عنوان رد مال در نظر گرفته‌اند، مربوط به چه تخلفی بوده و در چه زمانی صورت گرفته است؟ آیا تخلف ریالی است و متهم پولی را تحت عناوینی مجرمانه در اختیار گرفته است یا اموالی را جابه‌جا کرده است؟ اگر مورد دوم باشد، باید قیمت روز اموال بررسی و در نظر گرفته شود. به‌عبارت‌دیگر مبلغ 480 میلیارد تومان نمی‌تواند ما به ازای آن تخلف باشد».

مقایسه شریفی و کرباسچی
نعمت احمدی در ادامه گفت‌وگو با خبرنگار ستاره صبح گفت: «مهم‌ترین مسئله اینجاست که در پرونده به این مهمی که آقای عیسی شریفی، قائم‌مقام آقای محمدباقر قالیباف بوده، برای زدودن شائبه، چرا پرونده به‌صورت غیرعلنی بررسی‌شده است. این موضوع یک ذهنیت منفی در افکار عمومی به وجود آورده است. مردم فراموش نمی‌کنند درگذشته نه‌چندان دور آقای غلامحسین کرباسچی، شهردار تهران مورد تعقیب قرار گرفت و پخش دادگاه رسیدگی به تخلفاتش در آن زمان به سریال محاکمه کرباسچی در بین مردم معروف شد. من فراموش نمی‌کنم شبی که به مزرعه شخصی‌ام رفتم و دیدم در کمال تعجب، از بین حدود 30 تا 40 کارگری که داشتم هیچ‌کدام سرکار خود نبودند. وقتی بررسی کردم گفتند تلویزیون خراب بود و ما می‌خواستیم محاکمه کرباسچی را ببینیم و برای همین به زمین همسایه رفتیم تا دادگاه را زنده تماشا کنیم. وقتی پرونده‌ای به این صورت در ذهن مردم و در سابقه تاریخی کشور در حوزه شهرداری هست و هنوز اعضای آن پرونده فعال هستند و قاضی پرونده، آقای محسنی اژه‌ای در مقام معاون اول قوه قضائیه فعالیت می‌کند و پست متهم (آقای عیسی شریفی) هم پستی است که یک درجه از آقای کرباسچی پایین‌تر بوده است، این پرسش در ذهن مردم عادی کوچه و خیابان مطرح  است که چرا دوگانگی در رسیدگی به این پرونده وجود دارد؟»

ضرورت شفاف‌سازی قالیباف
این استاد دانشگاه در ادامه خاطرنشان کرد: «دانشجویان از من سؤال می‌کنند که مگر بر اساس اصول 19 و 20 و 165 قانون اساسی، همه در برابر قانون یکسان نیستند و مگر اصل بر علنی بودن محاکمات نیست؟ پس چرا در این دو دادگاه که در فاصله زمانی بیست‌وچندساله صورت گرفته است، دادگاه یک متهم از تلویزیون پخش می‌شده و دیگری غیرعلنی بوده است؟ کاش من مشاور آقای قالیباف بودم و برای آن‌که کمترین شائبه‌ای در ذهن مردم پیش نیاید، توضیح می‌دادم که چطور تخلفاتی بوده که آقای عیسی شریفی انجام داده و رئیس مستقیم او متوجه نشده است؟ اگر در نظر بگیریم آقای عیسی شریفی به‌عنوان قائم‌مقام شهردار و در همان ساختمان شهرداری فعالیت می‌کرده است، پرسش این است که اگر آقای قالیباف در جریان بوده چرا پیگیری نکرده، و اگر در جریان نبوده و مطلع نشده، آقای قالیباف چه مدیریت کلانی دارد که سه نوبت برای پست ریاست جمهوری اقدام کرده و اکنون هم رئیس قوه مقننه است، ولی در جریان کارهای نفر دست راست خود قرار نگرفته است؟ در هر دو صورت این پرسش برای همیشه در سابقه سیاسی آقای دکتر قالیباف باقی خواهد ماند که اگر مطلع بودند چرا اقدامی انجام ندادند یا اگر مطلع نبودند چگونه مدیریت کرده که قائم‌مقامش چنان تخلفاتی انجام داده که به 20 سال حبس و رد مال 480 میلیارد تومانی محکوم‌شده است؟ کاش حداقل ایشان به‌عنوان رئیس قوه مقننه، با توجه به آن‌که مسافرت‌های استانی‌اش هم شائبه تلاش برای انتخابات ریاست جمهوری 1400 را تداعی می‌کند، واکنشی برای زدودن شائبه‌ها نشان دهند؛ وگرنه این سکوت و این عدم اطلاع از موضوع نظرها را نسبت به او مثبت نخواهد کرد.»

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/103478/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.