2023/02/06
۱۴۰۱ دوشنبه ۱۷ بهمن
کاهش درآمد سرانه؛ افزایش فقر
گزارش خبری - تحلیلی

کاهش درآمد سرانه؛ افزایش فقر

اشاره: درآمد سرانه و ضریب جینی 2 معیار هستند که بر اساس آن می‌توان میزان درآمد افراد جامعه و همچنین برابری و نابرابری را سنجید. بر اساس آمارهای موجود متأسفانه درآمد سرانه خانوارهای ایرانی به جای آنکه درگذر زمان روند افزایشی داشته باشد روند کاهشی را طی کرده است. مهم‌تر اینکه به گفته رئیس اتاق بازرگانی ایران در طول 4 دهه گذشته فقط 4 سال اقتصاد کشور تورم تک‌رقمی داشته و بقیه سال‌ها تورم 2 رقمی در کشور حاکم بوده است. معنا و مفهوم تورم 2 رقمی گرانی، کاهش قدرت خرید مردم و کوچک شدن سفره‌های مردم است. این فرآیند برمی‌گردد به قانون‌گذاران و مجریان از یکسو و تحریم‌ها علیه ایران از سوی دیگر که باعث ایجاد وضعیت کنونی شده است. معاون اول رئیس جمهور در مراسم بازدید از نمایشگاه نفت،گاز و پتروشیمی گفت: تحریم ها حدود 100 میلیارد دلار درآمد ایران را کاهش داده است. اگر تحریم نبود این 100 میلیارد دلار در کشور سرمایه‌گذاری می‌شد و بر اثر آن درآمد سرانه افزایش و فقر کاهش پیدا می‌کرد. نکته قابل تأمل اینکه میلیاردها دلار ارز از کشور خارج‌شده است. در این ارتباط رئیس اتاق بازرگانی تهران درباره وضعیت تراز حساب سرمایه می‌گوید: طی سال ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۸، حدود ۹۰ میلیارد دلار سرمایه از کشور خارج‌شده ‌است. مسعود خوانساری در نشست هیئت نمایندگان که با حضور محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی برگزار شد، گفت: شاخص تورم در طول بیش از چهار دهه، به جز چهار سال، همواره دورقمی بوده و از این حیث ایران به همراه هشت کشور دیگر، در میان ۹ کشور با تورم دورقمی جهان ایستاده است.

ستاره صبح-

رشد نقدینگی
به گزارش اتاق بازرگانی تهران، نایب‌رئیس اتاق ایران رشد فزاینده نقدینگی در کشور طی ۱۰ سال اخیر را مورد گوشزد قرارداد و گفت: نقدینگی در سال ۱۳۹۰ رقمی معادل با ۳۵۴ هزار میلیارد تومان بود که این میزان در ۹ ماهه امسال به 130, 3 هزار میلیارد تومان رسیده و مانند بهمن خانمان‌براندازی، اقتصاد کشور را تهدید می‌کند. خوانساری به درآمد ملی سرانه به قیمت‌های ثابت سال ۱۳۹۰ اشاره کرد و گفت: این شاخص به‌طور میانگین رشد سالانه منفی ۵ درصد را تجربه کرده‌ و بر اساس آمارهای مرکز پژوهش‌های مجلس، درحالی‌که درآمد ملی سرانه در سال ۱۳۸۳ رقمی معادل ۵ میلیون و ۷۶۰ هزار تومان بود که این میزان امروز به ۴ میلیون و ۷۴۰ هزار تومان رسیده و به این ترتیب، طی دهه اخیر، ۳۵ درصد مردم کشور یا نزدیک به چهار دهک از جامعه به زیر خط فقر هدایت‌شده‌اند.

کوچک شدن اقتصاد ایران
رئیس اتاق تهران در ادامه، روند تولید ناخالص داخلی به قیمت‌های ثابت سال ۱۳۹۰ را یادآوری کرد که تا سال ۱۳۹۰ این روند صعودی بود و طی دهه ۹۰، در دو مرحله روند بلندمدت تولید به سطوح پایین‌تر تنزل کرده درحالی‌که اگر روند رشد بلندمدت سال ۱۳۸۳ تا ۱۳۹۰ ادامه می‌یافت، تولید ناخالص داخلی ایران در سال ۱۳۹۹ باید به حدود ۸۰۰ هزار میلیارد تومان و در صورت ادامه مسیر رشد سال‌های ۸۳ تا ۹۶، باید حدود ۷۰۰ هزار میلیارد تومان می‌بود. اقتصاد ایران طی دو سال اخیر حدود ۱۲ درصد کوچک‌شده است. بیان آماری از وضعیت رشد اقتصادی کشور، موضوع دیگری بود که رئیس اتاق تهران به آن اشاره کرد. به گفته خوانساری، در حالی طی سال ۱۳۹۱ اقتصاد کشور شاهد رشد منفی ۷.۷ درصد بود که طی سال‌های ۹۷ و ۹۸ نیز رشد منفی اقتصادی کماکان تداوم پیدا کرد و به ترتیب به منفی ۵.۴ و منفی ۶.۵ درصد رسید.

کاهش صادرات
خوانساری در ادامه به روند صادرات نفتی و غیرنفتی کشور اشاره کرد که طی سال‌های ۹۷ تا ۹۹ و بنا بر آمارهای بانک مرکزی و محاسبات کارشناسی، رشد منفی را تجربه کرده است. به گفته وی، اثر منفی صادرات کالاها و خدمات در رشد اقتصادی طی تابستان ۹۷ تا تابستان ۹۹ قابل‌توجه است. نایب‌رئیس اتاق ایران سپس به کسری بودجه دولت طی دست‌کم شش سال اخیر اشاره کرد و افزود: بررسی‌ها نشان می‌دهد که طی ۹ ماهه امسال، ۸۳ درصد واگذاری اوراق دارایی‌ها معادل ۱۲۰ هزار میلیارد تومان صرف هزینه‌های دولت شده و مابقی آن به بنگاه‌ها رسیده است و این در حالی است که این اتفاق، به بار بدهی دولت طی سال آینده اضافه خواهد کرد. وی سپس به سهم سرمایه‌گذاری از تولید ناخالص داخلی اشاره کرد که از سال ۱۳۸۳ در مسیر نزولی قرارگرفته به طوری که طی این سال تا ۱۳۹۸، افت ۹ واحد درصدی سهم سرمایه‌گذاری در تولید ناخالص داخلی در کشور اتفاق افتاده است.

خروج ۹۰ میلیارد دلار سرمایه از کشور طی ۸ سال
خوانساری همچنین روند نزولی سرمایه‌گذاری واقعی در کشور طی سال‌های ۱۳۸۳ تا ۱۳۹۸ را مورد گوشزد قرارداد که به گفته وی، طی سال ۱۳۹۸ برابر ۹۸ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در کشور به ثبت رسیده که طی ۱۵ سال اخیر، کمترین رقم بوده است. وی همچنین به میانگین رشد منفی ۶ درصدی سالانه سرمایه‌گذاری بخش خصوصی طی سال‌های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۸ اشاره کرد. روند رشد موجودی سرمایه، از دیگر شاخص‌هایی بود که رئیس اتاق تهران در ادامه به آن اشاره کرد و به گفته وی، طی سال ۱۳۹۸، استهلاک از انباشت سرمایه‌گذاری سبقت گرفت و برای اولین بار در اقتصاد کشور، رشد موجودی سرمایه، منفی شد. به گفته خوانساری، کشور در زمینه جذب سرمایه‌گذاری خارجی نیز توفیقی نداشته و بر اساس آمارها، طی سال ۲۰۱۹ میلادی، پایین‌ترین میزان جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در ایران رقم خورد. وی سپس به وضعیت تراز حساب سرمایه اشاره کرد و یادآور شد که طی سال ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۸، حدود ۹۰ میلیارد دلار سرمایه از کشور خارجی شده است.

ریشه بحران در کجاست؟
رئیس اتاق بازرگانی تهران پس از بیان این آمارها، در توصیف وضعیت فعلی اقتصاد کشور به این نکته اشاره کرد که اقتصاد ایران کوچک‌شده، فقر افزایش‌یافته، به تضعیف سطح استانداردهای زندگی دامن زده‌شده، سرمایه‌گذاری و تجارت که محرک اصلی رشد اقتصادی در کشور است به پایین‌ترین میزان خود رسیده، خروج سرمایه از کشور افزایش‌یافته و تعامل با اقتصاد جهانی نیز به حداقل رسیده است. خوانساری، نبود ثبات اقتصادی، دو نرخی بودن ارز، تورم و رکود اقتصادی، همچنین فقدان تصویری شفاف از وضعیت فعلی اقتصاد و آینده مبهم، عدم قطعیت و نا اطمینانی در انجام امور اقتصادی، محیط نامساعد کسب‌وکار و نیز غیرواقعی بودن متغیرهای کلیدی ازجمله نرخ ارز، نرخ بهره و بهای حامل‌های انرژی را جدی‌ترین چالش‌های فعلی در اقتصاد کشور عنوان کرد.

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/103471/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.